Доступність посилання

ТОП новини

Розмова з професором історії Жаком Шевченком.


Тарас Марусик

Київ, 3 червня 2004 року.

Тарас Марусик

Є в одній українській народні пісні слова “Нашого цвіту – по всьому світу”. І це не поетичне перебільшення. Українські сліди проявляються іноді там, де на них не сподівалися.

Так, наприклад, у Франції мешкає 86 осіб з прізвищем “Шевченко”. Про це моєму колезі Тарасові Марусику розповів професор історії і голова Спілки французів українського походження Жак Шевченко.

Жак Шевченко каже про себе, що він - француз українського походження, репрезентує третє покоління українців. Мешкає в місті Турі, в реґіоні знаменитих замків Луари, неподалік того місця, де народився.

Його родичі з боку батька походять з Білозерки Херсонської области, а по лінії матері – зі Збаража біля Тернополя.

Батьки Жака Шевченка народилися у Франції і, як зазначив він, були французами на 200 відсотків. Батько Жака служив у французькому війську і брав участь у колоніальних війнах.

Відповідаючи на моє запитання, Жак сказав, що почуває себе передовсім французом, але коли називаєшся Шевченком, неможливо бути стовідсотковим французом.

Жак Шевченко (переклад)

Десь глибоко всередині є українська частка, яка дає про себе знати все більше, коли старієш, а не тоді, коли молодий.

Тарас Марусик

Батьки Жака Шевченка українською не розмовляли, але розуміли її. А на те, що дідусь з бабусею розмовляли між собою іншою мовою, він уваги не звертав.

Уперше над своїм походженням він задумався в 16 років, завдяки своєму вчителеві історії, батьки якого були італійцями. Саме вчитель звернув увагу Жака Шевченка на його українське прізвище.

Після цього Жак Шевченко почав активно цікавитися історією тієї далекої країни, з якої приїхали колись його дідусі і бабусі. Якось він прочитав книжку одного французького комуніста, який критикував українців за їхню участь в Українській повстанській армії.

За дивним збігом обставин, в цій книжці була подана адреса українців з Мюнхена, куди й адресував свого листа молодий Жак. Через якийсь час йому відповів голова Об’єднання українців Франції професор Володимир Косик. Так між ними зав’язалася дружба і співпраця, яка триває досі.

Донедавна Жак Шевченко вважав, що у Франції осіб з таким прізвищем, як у нього, небагато – з 4-5 родин. Однак яким же було його здивування, коли він натрапив на один французький сайт, присвячений повністю Шевченкам у Франції.

Жак Шевченко (переклад)

Між 1920 і 1990 роками у Франції народилися 86 Шевченків.

Тарас Марусик

На цьому сайті він знайшов не лише місце народження своєї тітки, свого батька і своє власне, але й доньчине.

Шевченки мешкають і в паризькому реґіоні, і на сході Франції, і, навіть, на Корсиці, причому там живе ще один Жак Шевченко.

Наш Жак Шевченко розказав про один курйоз, пов’язаний з Корсикою. Кілька років тому в одному з випусків новин він почув про вбивство одного корсиканського сепаратиста, якого звали Жан-Поль Горбаненко.

Жак Шевченко (переклад)

Химерний корсиканський націоналіст.

Тарас Марусик

Жак Шевченко працює в системі Міністерства освіти Франції і є професором історії. Він створив три сайти присвячені Україні. Перший - (“Україна-Європа”) – існує вже близько 4 років.

Жак Шевченко

Це перший франкомовний сайт, повністю присвячений Україні, і називається “Ukraine_Europe.org”.

Тарас Марусик

Інші сайти називаються “Тарас” та “Українська пам’ять”. Тарас Марусик, радіо “Свобода”, Ліон-Київ.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG