Доступність посилання

ТОП новини

Корупція в Польщі.


Володимир Павлів

Варшава, 9 червня 2004 - У вівторок польська преса опублікувала найновіше дослідження громадської думки щодо рівня корупції у Польщі. Результати цього опитування є маловтішними, адже 95 % опитаних заявили, що корупція у Польщі є проблемою, при цьому кожен п''ятий вважає, що ця проблема є не надто великою, а 70 % опитаних вважають навпаки. При цьому більше половини респондентів висловили переконання, що корупція у Польщі помітно зросла за останні два з половиною роки, тобто за період керування країною лівим урядом Лешека Міллера, котрий місяць тому під тиском громадськості і опозиції подав у відставку.

Такій негативній оцінці пересічних поляків важко дивуватися, якщо взяти до уваги той факт, що майже кожного тижня польська преса пише про все нові й нові корупційні скандали, котрі охоплюють найрізноманітніші сфери суспільного життя. Найбільш корумпованими середовищами поляки вважають лікарів, державних чиновників та працівників правоохоронних органів. На минулому тижні до грона найбільш корумпованих державних функціонерів долучили ще й працівників Митного управління.

Почалося з того, що комерційне телебачення ТВН і “Газета виборча” оприлюднили матеріал про те, що група бізнесменів з міста Бидгощ упродовж 14 років давали хабарі місцевим митникам. В обмін за це митники всіляко сприяли бізнесменам у транспортуванні із-за кордону легкових автомобілів та іншого імпортного товару. Цей злочинний прецедент тривав так довго, що митникам вже навіть гроші набридли і вони почали вимагати від бізнесменів оплачувати їм закордонний відпочинок чи вітчизняних проституток. У певний момент бізнесмени не витримали і передали матеріали в пресу. Упродовж буквально кількох днів цей скандал у Бидгощі перетворився на справжню “снігову лавину”: виявилося, що до подібної практики вдавалися митники у ще щонайменше трьох великих містах Польщі.

У зв''язку з цим у польському суспільстві все більше зміцнюється думка, що так звані антикорупційні закони є у Польщі недостатньо суворими. Ці громадські настрої взяла на озброєння парламентська партія “Право і справедливість”, котра днями подала на розгляд Сейму зміни та доповнення до закону про економічну діяльність публічних осіб, що мало б значною мірою посилити антикорупційні правила. І то не тільки відносно високопосадових осіб , сказав журналістам депутат від “Права і справедливості” Пшемислав Госевськи.

Говорить Пшемислав Госевськи: “Сьогодні часто керівник кооперативу має більше корупційних можливостей, ніж держсекретар чи міністр. Тому дуже важливим є, щоб антикорупційні закони охоплювали не лише тих, хто обіймає високі державні посади, але й тих, хто має доступ до значних публічних коштів”.

Втім, змінити антикорупційні, зрештою, як і інші закони, цей Сейм все одно не встигне, бо за кілька місяців у Польщі, найімовірніше, відбудуться дострокові парламентські вибори. Отже, законодавство мінятиме вже інший склад парламенту. Однак, як говорять польські публіцисти, сама зміна правил нічого не вдіє. Закон можна змінити, а от що робити з людьми, котрі не дотримуються цих законів?
XS
SM
MD
LG