Доступність посилання

ТОП новини
20 Березень 2018, Київ 06:24

В Україні святкують роковини поселення менонітів і закликають Україну до демократії.


Сергій Драчук

Прага, 7 червня 2004 – В Україні, в місті Молочанську Запорізької області, святкують цими днями мало знану сторінку історії: 200-ліття від часу поселення там членів релігійної течії менонітів. Змушені згодом до вигнання сталінським режимом, вони опинилися значною мірою у США чи в Канаді. На нинішні урочистості прибув і посол Канади в Україні Андру Робінсон.

Згадуючи про злочини сталінізму і проти менонітів, і проти інших меншин, і проти самих українців посол наголосив, як важливо вчитися з історії. А тим часом, зазначив Андру Робінсон, Канада була дуже стурбована тим, що побачила останнім часом в Україні на місцевих виборах у Красному Лучі й Мукачевому , на парламентських довиборах у Донецьку й Одесі. І не лише Канада , так само почувалися й інші члени НАТО й ОБСЄ, заявив канадський посол.

Також він висловив стурбованість обмеженнями свободи преси й тиском на засоби інформації, неповагою до верховенства права, непослідовністю й суб’єктивністю судових рішень в Україні.

Канада чітко підтримує прагнення України просуватися до тіснішої інтеґрації в НАТО та європейські інституції. Але без чесних і демократичних виборів Президента Україна може не вписатися в стандарти членства в цих організаціях, попередив посол Канади в Україні, виступаючи з нагоди 200-ліття поселення в Україні менонітів.

Хто ж такі меноніти? Для радіо “Свобода” розповідає американський історик із Каліфорнії, сам меноніт, професор Пол Тейвз:

«Меноніти ведуть свою історію з 16 століття й є частиною руху Реформації. Меноніти вперше прийшли до тодішньої Росії, а нині України, 1781 року й відтоді постійно жили там до 1943 року. Ці люди були переважно родом із нинішніх Нідерландів і Північної Німеччини. Цього року ми святкуємо 200-річчя від заснування найбільшого поселення менонітів у цьому реґіоні, на річці Молочній. Ми відзначаємо це науковою конференцією й низкою інших заходів.

Меноніти живуть у всьому світі. Їхні церкви чи релігійні громади існують приблизно в 60 країнах, а загальна кількість їх сягає мільйона. Кілька громад менонітів-слов’ян існує і в Україні. Ті ж люди, які переселилися сюди в кінці 18 – на початку 19 століття, були практично повністю депортовані під час Другої світової війни. Так що ми святкуємо історичну подію, але менонітів, хто живе в цьому реґіоні, вже зовсім небагато», – розповів американський історик Пол Тейвз.

А ось що додав до його слів голова ради директорів організації «Друзі Менонітського центру в Україні» Волтер Анґер:

«Життя менонітів, як і багатьох інших іноземців, у царські і в радянські часи ніби витерли з історії. І українські історики, разом із істориками північноамериканськими, німецькими, південноамериканськими, які цікавляться цим, зараз знову відкривають цю історію…

Я – канадець у другому поколінні і походжу з менонітів. Останнім десятиліттям ми повертаємося до України, як туристи чи як учені, і ми знову відкрили для себе наших колишніх сусідів і їхні потреби. Отож ми заснували невелику програму гуманітарної допомоги в Україні в поселенні на річці Молочній у місті Молочанську, відкрили свій центр в Україні, який має також реґіональну програму допомоги в галузі медицини й освіти.

Ми повертаємося, бо ми пам’ятаємо села, школи, лікарні, котрі ми будували, ми пам’ятаємо про наших сусідів-українців, які переживають нині складні часи. Ми намагаємося всіляко допомогти їм і хочемо, щоб вони збудували нове суспільство з верховенством права, мирне й справедливе», – сказав для радіо “Свобода” Волтер Анкер.

Server error

Oops, as you can see, this is not what we wanted to show you! This URL has been sent to our support web team to look into it immediately. Our apologies.

Будь ласка, використайте пошук

В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
Loading...
XS
SM
MD
LG