Доступність посилання

ТОП новини

"Газпром" звинувачують у втраті мільярдів доларів в результаті тіньової угоди з Україною.


Віталій Портников

Аудіозапис:

Москва, 9 червня 2004 року - Російське акціонерне товариство "Газпром" звинувачують у втраті кількох мільярдів доларів,переважно через тіньову угоду про поставки туркменського газу в Україну.

Такі дані, які стали головною новиною ділового життя Росії, оприлюднила компанія "Hermitage Capital Management," один із менших акціонерів російського енергетичного гіганта.

Оглядачі запитують, для чого було добровільно віддавати контракт на транспортування газу в Україну маловідомій угорській фірмі? Хто заробив на цьому капітали і на що йдуть гроші? Західна преса раніше робила припущення: фінансують вибори у Росії та Україні. Зі свого боку, акціонери "Газпрому" дбають не про політику, а про власну кишеню.

Перед кожними виборами ради директорів російського акціонерного товариства ми стаємо свідками своєрідних сенсацій, пов’язаних із передвиборчою кампанією директора корпоративних досліджень компанії “Hermitage Capital Management” Вадима Клейнера. Пан Клейнер намагається увійти до ради директорів “Газпрому”. Таким чином він доводить його акціонерам, що бізнес в компанії відбувається зовсім не так успішно, як про це говорить її керівництво на чолі із путінським протеже Олексієм Міллером.

І от нові цифри щодо втрат “Газпрому” за цей рік: 2 мільярди доларів. Частина цих втрат пов’язана із угорською фірмою “Eural trans gas”, яка за погодженням із менеджментом російської газової монополії, зайняла місце “Ітери” і постачає сьогодні туркменський газ в Україну і до європейських країн.

Про це дослідження пишуть сьогодні практично всі російські ділові газети. Як підкреслює Клейнер, “Eural TG” отримує прибутки від транспортування газу, які мали б залишатися у “Газпрому”. І більше того, “Eural TG” навіть не розплачується із “Газпромом” за транспортні послуги. Тут вже, поза всякими сумнівами, гроші мають перераховуватися саме “Газпрому”.

Щоправда, Клейнер не знайшов особистої зацікавленості менеджерів “Газпрому” у співробітництві з “Eural TG”. Він вивчив структуру цієї компанії і дізнався, що 70% акцій – у власності двох громадянок Республіки Кіпр (пані Панайоту Піфані і Джанет Дімітріадy). А от бенефіціарами в тих домовленостях, які пов’язані із “Eural trans gas”, є Девід Браун і Роберт Шеттлер-Джонс – керуючий директор і директор компанії “Сабр прожект”. Можна сказати, що це люди, пов’язані з українським бізнесом. За повідомленням газети “Комерсант”, останній працював виконавчим директором у Дніпропетровську і був членом ради cпостерігачів Кримського заводу по виробництву соди.

Коментуючи звинувачення, керівник прес-служби “Газпрому” не погодився з тим, що компанія не отримала прибуток у розмірі 2 млрд. доларів. Аналіз Вадима Клейнера він називає “необ’єктивним”. За контрактом з “Нафтогазом України”, до 2006 року оператором постачання туркменського газу в Україну є саме компанія “Eural TG", і “Газпром” аж ніяк не може вплинути на цю ситуацію. Росіяни кажуть, що зобов’язані забезпечити транспортування газу, який пройде Україною в Туркменистан на засадах міжурядової угоди між Росією і Україною. “Eural TG” вибрав саме Київ, тому і прибуток аж ніяк не міг би стати прибутком “Газпрому”, наголошують представники російської компанії.

НА ЦЮ Ж ТЕМУ

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG