Доступність посилання

ТОП новини

Європейський Союз ще думає, чи давати Україні гроші на Рівне і Хмельницький.


Славко Волинський

Аудіозапис:

Брюссель, 10 червня 2004 – У Брюсселі пізно ввечері у четвер триває круглий стіл: “Ядерна безпека в Україні: Європейські перспективи." Йде мова про рівень безпеки нових реакторів на Рівненській і Хмельницькій АЕС, котрі Україна збирається запустити до кінця цього року. Організатори цього заходу - Трансєвропейська асоціація політичних досліджень, дипломатична місія України при ЄС та українська національна компанія “Енергоатом”. Українську делегацію очолює міністр палива та енергетики Сергій Тулуб.

Перед початком презентації представник Євроатому (це підрозділ Європейської Комісії) Томас Герасимос сказав радіо “Свобода”, що Трансєвропейська асоціація політичних досліджень є досить потужною неурядовою лобістською організацією і обговорення під її егідою рівня безпеки реакторів на Рівенській та Хмельницькій електростанціях - справа корисна. А на запитання, чи Європейська Комісія так само, як і міністр палива та енергетики України Сергій Тулуб, вважає, що ці реактори є достатньо безпечними, речник Єврокомісії у справах енергетики Жіле Жантіле відповів, що не може коментувати такі речі. "По - перше," - сказав Жіле Жантіле, - "кожна держава сама вибирає, які типи реакторів їй слід встановлювати на своїх електростанціях. По - друге, офіційно Європейська комісія ще не цілком ознайомлена з технічними характеристиками цих реакторів".

Як відомо, для добудови реакторів на Рівненській і Хмельницькій АЕС необхідні додаткові кошти, і з цього приводу офіційний Київ проводить переговори з Єврокомісією. Брюссель раніше пообіцяв Україні позичити 83 мільйони євро на модернізацію станцій. Чи одержить Україна ці кошти, спитав я у представника Єврокомісії Томаса Герасимоса.

У відповідь почув:

“Це питання наразі залишається відкритим”.

Зі свого боку, українськи й експерт з питань енергетики Олена Вітер дає радіо “Свобода” стриманий прогноз: "Європейський Союз уже кілька років обіцяє надати цей кредит. Але зважаючи на заяви нашого уряду про вступ до ЄЕП і дедалі більше проросійський напрям нинішньої зовнішньої політики, навряд чи ЄС легко буде іти на надання Україні кредитів".

Напередодні у Києві Президент України розкритикував Захід за зволікання із допомогою на компенсуючі потужності – допомогу, яку обіцяли Україні, якщо вона закриє Чорнобильську АЕС.

Леонід Кучма: "Де ми з Вами зараз знаходимося? Зобов’язання сімка не виконала і це вважається абсолютно нормально з точки зору міжнародних відносин, бо вони великі, а ми маленькі. Я пізно це зрозумів. Бо якби раніше, то блоки б наші працювали. Але ми самотужки блоки запустимо. Один в серпні, інший у вересні чи в жовтні, і будемо мати можливість експортувати нашу надлишкову енергію".

НА ЦЮ Ж ТЕМУ

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG