Доступність посилання

ТОП новини

У Криму тривають протести кримських татар, які вимагають землі.


Володимир Притула

Симферополь, 14 червня 2004 - У Криму відновилися протести кримських татар, які вимагають землі у прибережних районах півострова. Наприкінці тижня близько 800 репатріантів розпочали акцію поблизу курортного містечка Коктебель, а в понеділок майже півсотні кримських татар з усіх регіонів півострова пікетували будинок Ради міністрів АРК.

Біля села Насипне, що неподалік Феодосії, уже 4-ту добу кілька сотень кримських татар проводять акцію протесту з вимогою виділити їм земельні ділянки в Тихій бухті поблизу курортного містечка Коктебеля. Репатріанти розбили наметове містечко на околиці села біля автотраси Симферополь-Феодосія і повороту на Коктебель , розгорнули плакати з вимогами про виділення землі. Як повідомив голова Феодосійського регіонального меджлісу Смаїл Теміндаров, рішення про проведення акції було ухвалене на його засіданні 4 червня, про це був проінформований Меджліс кримськотатарського народу. За словами Смаїла Теміндарова, акція протесту триватиме тиждень. Якщо за цей час влада не вживе відповідних заходів на виконання вимог репатріантів, то за тиждень люди самі розпочнуть розбивати ділянки у Тихій бухті, заявив голова регіонального меджлісу.

В акції беруть участь кримські татари з Феодосійського регіону, Старокримського, Ленінського, Кіровського Нижньогірського, Совєтського і Джанкойского районів, предки яких були депортовані із цих місць. Загалом на земельні ділянки подані понад тисячу заяв репатріантів. Вони просять 92 гектари землі із загальної площі Тихої бухти у півтори тисячі гектарів.

Як повідомив радіо “Свобода” заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ремзі Ільясов, репатріанти спробували отримати землю для будівництва індивідуального житла ще 2 з половиною роки тому і, відповідно до встановленого порядку подали заяви, розгляд яких і досі затягується. За словами Ремзі Ільясова, ситуація довкола акції в Коктебелі доволі важка. Люди зневірилися і налаштовані дуже рішуче. Меджліс стримав їхній виступ перед 18 травня, але, оскільки справа з того часу не зрушилася з місця, то настрої кримських татар стають все більш радикальними. Ремзі Ільясов повідомив, що відповідні рішення про виділення землі уже ухвалили Коктебельська селищна рада і Феодосійська міськрада, останнє слово за урядом і парламентом автономії.

Учора спікер кримського парламенту Борис Дейч зустрівся з цього питання із лідером Меджлісу Мустафою Джемілєвим. Сьогодні така ж зустріч відбулася у Мустафи Джемілєва із прем’єр-міністром автономії Сергієм Кунициним. Деталі цих зустрічей невідомі, але відомо, що в понеділок із самого ранку у Тихій бухті вже працює урядово-парламентська комісія. Проблема в тому, що згадані 92 гектари землі належать заводу марочних вин і коньяків "Коктебель", а кримський парламент на своїй червневій сесії збирався оголосити всю Тиху бухту “заповідною зоною”. Кримські татари кажуть, що сподіваються на використання механізму, запропонованого Президентом України Леонідом Кучмою для Південного узбережжя Криму, де потреби репатріантів будуть задоволені із земель запасу державного виробничого об’єднання “Масандра”.

Поки кримський уряд думає, як вийти із ситуації в Коктебелі, схожі події можуть відбутися у Партеніті. Сьогодні кілька десятків вихідців із цього південно-кримського містечка пікетували Раду міністрів автономії. Вони кажуть, що готові самовільно зайняти землю в Партеніті, якщо місцева влада і далі ігноруватиме їхні прохання. 12 червня у містечку відбулася зустріч земляків, в якій взяли участь кілька сотень уродженців Партеніта та їхніх нащадків. Вони ухвалили звернення до місцевої і кримської влади, в якому заявили, що подальше очікування того, коли чиновники зійдуть до проблем раніше депортованих, вважають марними.

І Коктебель, і Партеніт – досить відомі та популярні курорти. Але, якщо влада і кримські татари не домовляться, то про сумні підсумки цьогорічного курортного сезону для обох містечок можна буде говорити вже зараз – на самому його початку.
XS
SM
MD
LG