Доступність посилання

ТОП новини

Чи домовиться Україна про зближення з ЄС?


Сергій Драчук

Аудіозапис:

Прага, 15 червня 2004 – У вівторок у Брюсселі почалося останнє коло переговорів між Україною й Європейським союзом напередодні саміту Україна – ЄС, що має відбутися 9 липня в Амстердамі. Ідеться про консультації щодо змісту й термінів підписання Плану дій про співпрацю між Україною й Євросоюзом.

Офіційний Київ хотів би домовитися про все так, щоби цей План можна було підписати вже на амстердамському саміті. Деякі ж представники Ради міністрів ЄС висловлюють сумнів, що до цього часу сторони зможуть дійти до остаточного консенсусу. А одне з навколоєвросоюзівських інтернет-видань повідомляє, що суперечності досить серйозні.

Нагадаю, що План дій Україна – ЄС – це частина нещодавно запропонованої «політики сусідства» Євросоюзу, яка визначає тісні взаємини з новими сусідами ЄС, не даючи їм водночас перспективи членства в досяжному майбутньому. Брюссельське інтернет-видання “EUobserver” повідомило днями, що Україна погрожує відкинути цей План, якщо пропонований у ньому рівень зближення не буде поглиблено. Видання посилається на неназвані дипломатичні джерела. Автор статті вважає, що коли Україна дійсно відкине пропозицію ЄС, це було б для Євросоюзу великою невдачею й завдало б символічного удару по всій політиці сусідства; а в Україні такий крок пішов би на шкоду силам проєвропейського спрямування.

Тим часом один так само неназваний український урядовець сказав авторові статті в “EUobserver”, що Київ не хоче відкидати політику сусідства загалом – він прагне наголосити на тому, як важливо, щоби План дій давав щось нове порівняно з нинішніми домовленостями. За словами цього урядовця, в Україні вони мають продемонструвати людям успіх. Водночас у статті наведено думку дипломатів і з європейського, і з українського боку про те, що нинішня пропозиція Україні від Європейської комісії не містить нічого принципово нового порівняно з чинною угодою про партнерство й співпрацю між Україною й ЄС.

Раніше, зазначає “EUobserver”, Києву вже вдалося домовитися, щоб тривалість Плану дій Україна – ЄС становила три роки – якраз до кінця нинішньої угоди про партнерство й співпрацю. Далі, як повідомило авторові українське джерело, Україна хотіла б отримати нову, ґрунтовнішу й ширшу домовленість. Але країни – члени ЄС глибоко розділені в своїй політиці щодо України і не дали Єврокомісії мандату обіцяти таку домовленість.

Бельгія, Франція, Люксембурґ і Нідерланди, як повідомляють, виступають проти поглиблення інтеґрації з Україною, якщо це може виглядати як зобов’язання хоч колись прийняти її до ЄС. Натомість Польща робить усе, що може, щоби двері до ЄС було для України відчинено. Велика Британія, Італія, країни Скандинавії й Балтії теж підтримують тісніші зв’язки ЄС із Україною, хоча й до різної міри, пише брюссельське інтернет-видання “EUobserver”.

У Постійному представництві України при ЄС у Брюсселі не стали коментувати цю інформацію – лише сказали, що переговорний процес зараз триває. У представництві нагадали, що в цьому процесі була пауза якраз через те, що ЄС узгоджував позиції своїх членів, серед того й нових, і от нині переговори поновилися. Після їхнього закінчення офіційну позицію Києва має оприлюднити голова української делегації, заступник міністра закордонних справ України Олег Шамшур.

НА ЦЮ Ж ТЕМУ

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG