Доступність посилання

ТОП новини
18 Вересень 2018, Київ 18:52

В Сербiї вiдбувся новий раунд так званого цукрового скандалу, який триває вiд травня минулого року.


Михайло Рамач

Белград, 17 травня 2004 – Полiцiя у вiвторок затримала Миодраґа Костича, котрого називають сербським королем цукру. Слiдчий суддя через кiлька годин звiльнив пiдозрюваного, котрий стверджує, що влада Воїслава Коштуницi переслiдує його з-за полiтичних причин, а саме тому, що вiн свого часу був близьким до колишнього прем’єра Зорана Джинджича.

Костич два роки тому став власником трьох цукроварних заводiв. Вiн заплатив за них лише дев’ять євро, оскiльки нiбито йшлося про нерентабельнi фiрми. Преса ще тодi стверджувала, що Костич купив – точнiше: дiстав – цукроварнi не для виробництва, а для експорту цукру до країн Європейського союзу за пiльгових умов. Щоби сприяти розвитковi сербської агропромисловостi, Євросоюз сербським вивозникам за тонну цукру платив вiд 620 до 640 євро. Незабаром на європейському ринку з’явилися надзвичайно великi кiлькостi сербського цукру. В Брюсселi сформували комiсiю, котра встановила, що окремi компанiї вивозили перепакований iмпортний цукор з цукрової тростини, тонну якого на мiжнародному ринку можна купити майже три рази дешевше. Таким чином до країн ЄС iз Сербiї iмпортували щонайменше 150 тисяч тонн цукру. Європейцi скасували пiльги, наданi сербським експортерам, та припинили ввiз сербського цукру.

Найбiльшим експортером був згаданий пан Костич. Проте уряд не оприлюднив котрi iще компанiї порушували митної процедури. Оглядачi припускають, що їхнiми власниками є бiзнесмени близькi до нинiшньої влади. На початку травня, коли державнi органи розпочали перевiрку, Костич безвiстi щез.

У вiвторок його затримали на чорногорсько-хорватському кордонi. Костич каже, що був у вiдрядженнi. Слiдчий суддя пiсля короткого допиту заявив, що немає причин для попереднього ув’язнення Костича. Слiдство, за його словами, навiть не знало, що пiдозрюваний втiк за кордон та що полiцiя розшукувала його. Наступну зустрiч суддя призначив Костичу на 1 липня, тобто пiсля другого туру президентських виборiв. Власник трьох цукроварень вiдразу ствердив, що його переслiдують конкуренти та заздрiсники. Вiн додав, що усе майно здобув чесною працею. А щодо нелегального вивозу цукру, Костич каже, що експортував не лише вiн, та, що ембарго на сербський цукор накладено на вимогу антисербських сил в Європi. Вiн упевнений, що влада Коштуницi замовила слiдство проти нього з метою скомпрометувати своїх опонентiв.

Recommended

XS
SM
MD
LG