Доступність посилання

ТОП новини

Маневри на "силовому полі".


Сергій Собуцький

Чим ближче до президентських виборів, тим жорсткішою стає боротьба між командами основних претендентів на найвищу посаду - битва йде за кожен клаптик електорального поля. Яким є розклад сил напередодні офіційного старту перегонів? Що чекає на корабель під назвою "політична реформа" в бурхливому морі президентської кампанії? З цими запитаннями газета «День» звернулася до члена парламентської фракції "Наша Україна" (партійна група НРУ) Олександра Чорноволенка та представника фракції СДПУ(О) Петра Писарчука.

- У якій стадії на сьогодні знаходяться переговори між "Нашою Україною" та тими силами, з якими ваш блок неодноразово висловлював бажання блокуватися на виборах - БЮТ та СПУ? Незважаючи на заяви, що з тією ж БЮТ угода готова на 90%, поки що офіційно жодна політична сила не заявила про наміри підтримувати саме Ющенка...

ОЛЕКСАНДР ЧЕРНОВОЛЕНКО

- Консультації йдуть постійно. Чи вдасться створити ширшу коаліцію, аніж сам блок "Наша Україна?" Очевидно, що люди приходитимуть, мова йтиме лише про те, на яких умовах. Скажімо, лідер БЮТ Юлія Тимошенко вже фактично готова працювати, щодо глави СПУ Олександра Мороза, то йому пропонується варіант спільної розробки та проведення конституційної реформи...

Лідера СПУ ніхто не утримує від того, щоб іти на вибори. Але йому слід було б враховувати наслідки. Мороз в основному відбиратиме голоси в Симоненка, допомагаючи Януковичу вийти в другий тур разом із Ющенком. По-друге, це ще велике питання - чи вигідно взагалі Ющенку, щоб Мороз і Тимошенко не балотувалися? Реєстрація кількох кандидатів, які представляють опозицію, означає збільшення в кілька разів їхніх представників у виборчих комісіях. Крім того, існування інших опозиційних кандидатів є певною гарантією безпеки кандидата-фаворита... Тобто шантажувати в цьому питанні нас не треба: в єдиному кандидаті, як, до речі, й у єдиній партії, є безумовні плюси, але є й великі мінуси. Звичайно, об''єднання з іншими опозиційними силами могло б дати перемогу ще в першому турі. Але чи варта перемога в першому турі послаблення президентської влади переможця?

- Опозиція багато говорить про можливу фальсифікацію з боку провладного кандидата. А де гарантія, що подібні методи не візьме на озброєння опозиційний кандидат? Під час виборів у Мукачевому "силове поле" було створене з обох боків...

- Але якщо з боку опозиції це так зване силове поле виконувало функцію, яку мала б виконувати влада - тобто захист виборчих комісій та бюлетенів, то з боку влади воно, навпаки, сприяло знищенню бюлетенів. Ніхто ж не звинувачує опозицію у викраденні бюлетенів, всі звинувачують владу. А влада не каже, що вона не знищувала, каже - розберемося. Тільки не поспішає це робити. Якщо з двох боків йде конфронтація, це не означає, що з обох боків вона неправедна. З одного боку, вона може бути на захист демократії, а з другого - на знищення. Так, влада не ламає мікрофони, не обливає спікера водою. Але ж опозиція робить це лише тоді, коли намагаються порушити права людей, незаконно змінити Конституцію, проголосувавши в кутку зали руками, не дотримавшись процедури, не поставивши питання як слід на обговорення. Тобто це все силові дії, але силові дії на захист конституційної процедури.

- З кожним днем у міру наближення до початку президентської кампанії опозиція все голосніше й відвертіше заявляє про свої амбіції. На цьому тлі провладний табір виглядає, образно кажучи, тихіше. Як ви оцінюєте готовність до перегонів команди, яка не боїться відкрито асоціювати себе із владою?

ПЕТРО ПИСАРЧУК

- На сьогодні очевидно, що єдиний кандидат від центристських сил буде, і ним буде прем''єр-міністр Віктор Янукович. Особисто в мене немає сумнівів у тому, що Янукович переможе. Бо ті, хто вже визначився щодо прихильності Ющенку, визначилися давно, років зо два тому. Їх не стає більше, а навпаки, потроху меншає. І винна в цьому сама "Наша Україна". Як депутатові - мажоритарнику мені доводиться дуже багато спілкуватися з людьми безпосередньо. А округ мій знаходиться на Львівщині, там, де блок Ющенка набирав 70% голосів. На жаль, гасло "Не словом, а ділом!" так і залишилось гаслом, бо діл надто малувато у Віктора Андрійовича. Зрештою, в мене більше запитань не до самого Ющенка, а до його оточення. Людей, які нахабно, зухвало, жадібно та цинічно рвуться до влади. Людей, які вже мали владу, використавши її не на користь народу України, - до такого висновку доходиш, проаналізувавши діяльність цих нинішніх опозиціонерів під час їхнього перебування на високих постах.

- Чи не відчуваєте ви певної недомовленості в позиції влади щодо виборів? Останнім часом, до речі, в ЗМІ знову почастішали розмови про те, що кандидатом від влади може бути сам чинний Президент...

- Це плітки, які цілеспрямовано поширюються, зокрема й у парламентських кулуарах. У принципі, якби була ухвалена політична реформа, а також із урахуванням наявного рішення КС щодо можливості участі в президентських виборах нинішнього глави держави, Віктору Януковичу, може, й не варто було би ставати кандидатом. Адже він як прем''єр-міністр мав би набагато більше повноважень, а його уряд, який успішно працює, на рік вперед має вотум довіри парламенту. За такої ситуації було б цілком логічно, щоб Леонід Кучма пішов на ще один термін уже з обмеженими повноваженнями, ставши справді скоріше символом держави. Але виходячи з того, що здійснення політичної реформи на сьогодні виглядає досить ілюзорним, я переконаний, що чинний Президент кандидатом не буде.

- Успіх чи неуспіх єдиного кандидата від провладних сил політологи все частіше пов''язують із тим, чи буде порозуміння між двома ключовими силами коаліції - СДПУ(О) та Партією регіонів. Як іде діалог, до чого домовилися?

- У нас прекрасні відносини, я відчуваю це й у парламенті, й на регіональному рівні - на Львівщині, де ми працюємо як єдина команда. Хоча опоненти з "Нашої України", демонструючи більшовицькі звички, весь час намагаються вбити між нами клин. Однак безуспішно. Спільними зусиллями ми провели в своєму регіоні форум на підтримку кандидатури Віктора Януковича, в нас єдине бачення державницьких проблем.

/газета «День»/

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG