Доступність посилання

ТОП новини

Міжнародна організація "Репортери без кордонів" засуджує ситуацію з придушенням Інтернет-видань в Україні.


Марина Пирожук

Київ, 24 червня 2004 року.

Марина Пирожук

Міжнародна організація "Репортери без кордонів" відносить Україну до списку режимів, які борються зі свободою та порушують права людини. У своїй доповіді за назвою “Інтернет під наглядом” “репортери без кордонів” засуджують ситуацію з придушенням Інтернет-публікацій як у диктаторських країнах , так і в країнах демократії. Україна у цій доповіді фігурує як традиційний порушник.

“Репортери без кордонів” відзначають суттєвий ріст в Україні користувачів Інтернету за останні два роки. Організація також відзначає переваги Інтернет-видань, де журналісти можуть публікувати журналістські дослідження, які не практикують традиційні мас-медіа, чи які б цензурувалися.

Водночас у доповіді висловлюється занепокоєння реформами, розпочатими владою у ділянці Інтернет , які, за їхніми даними, становлять загрозу свободі слова.

Як доказ, “Репортери без кордонів” наводять приклад передачі домену "UA", який належав компанії "Хостмайстер", Українському Центру мережевої інформації, в раді якого є члени СБУ. У доповіді наголошується, що така ситуація дозволить СБУ моніторити Інтернет.

"Репортери без кордонів" критикують також поданий СБУ до Верховної Ради законопроект, у відповідності до якого Інтернет-провайдери зобов''язані будуть установлювати в себе обладнання для моніторингу електронної пошти і відвідування веб-сайтів. У доповіді також перераховуються випадки нападів на журналістів, що працюють в інтернет-виданнях.

Голова комітету Верховної ради України з інформаційної політики та свободи слова Микола Томенко каже, що парламент докладатиме максимум зусиль для недопущення ухвалення таких законопроектів у парламенті.

Водночас він відзначає, що останнім часом і без цього на Інтернет-видання здійснюється певний тиск.

Микола Томенко

Можемо стверджувати, що СБУ і уряд цілеспрямовано працюють над тим, щоби знайти механізми впливу, контролю і, очевидно, закриття в разі необхідності Інтернет-видань, які діють як ЗМІ.

В зв’язку з цим, є кілька ліній діяльності. Одна – законодавча, і СБУ знайшло цілу низку законопроектів. На щастя, поки що нам вдається не допустити схвалення їх в цілому. Але така робота проводиться.

Відповідно, є інші методи такого політичного тиску, коли подаються судові позови і намагаються просто не стільки закрити, як політично і в правовому сенсі тиснути на медіа.

Марина Пирожук

Як приклад такого тиску на Інтернет-видання Томенко наводить “Українську правду”, з якою зараз судяться. Журналіст “Української правди” Сергій Лещенко каже, що люди, які з ними судяться, мають стосунок до влади.

Сергій Лещенко

Я можу сказати про “Українську правду”. В даному випадку вона, починаючи від квітня, перебуває під спробами судових позовів з боку людей, пов’язаних з Адміністрацією Президента.

Щоправда, ці позови вони пишуть юридично безграмотно, тому ми їх повертаємо до суду.

Однак я думаю, що, може, з третьої спроби вони вже подадуть на ту особу, на яку треба, і тоді вже почнеться сам судовий процес. А, власне, в рамках цього процесу будуть вимагати компенсації у грошовому вимірі.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG