Доступність посилання

ТОП новини

Українці розчаровані політикою - Державний департамент США про настрої напередодні виборів.


Сергій Куделя

Вашингтон, 5 липня 2004 року - Жодний з ймовірних кандидатів у президенти України не користується поки підтримкою більшості виборців, і тому результат цих виборів залишається непередбачуваним. Такий висновок на підставі опитувань, проведених у травні Київським міжнародним інститутом соціології, зробили аналітики Державного департаменту США. Відсутність фаворита серед кандидатів у президенти вони пов”язують із загальним розчаруванням політикою, яке шириться українським суспільством. Більше половини виборців, наприклад, не можуть назвати політичну силу у державі, яка б відображала їхні власні погляди.

Цьогорічні президентські вибори в Україні у дослідницькому відділі Держдепу розглядають у контексті боротьби двох осіб – Віктора Януковича і Віктора Ющенка. Водночас, у Вашингтоні відзначають, що виборці в Україні розділені у своїх симпатіях за регіональною ознакою. У той час як на Заході України підтримка Віктора Ющенка сягає 50 відсотків, то на Сході за Віктора Януковича вже готові віддати свій голос третина жителів. Останнє, на думку американців, не випадково, оскільки, за їхніми словами, “Янукович очолює Донецький клан”. В інтерв”ю Радіо Свобода, один з авторів аналітичного звіту, Регіна Феранда, пояснила, що під кланом вони розуміють групу олігархів цього регіону, однак не змогла сказати, хто до неї належить чи чому вони вважають чинного прем''єр-міністра його главою. Не обґрунтовують автори звіту і твердження, що головування Януковича у Донецькому клані забезпечує йому підтримку виборців не лише Сходу, але й Півдня української держави. На думку аналітиків Державного Департаменту, результат виборів буде визначений у центрально-східних областях України, де жодний з потенційних кандидатів не має чіткої переваги.

За результами травневого опитування, чинного президента Леоніда Кучму готові втретє підтримати сім відсотків виборців, у той час як недовіру до нього висловили 80 відсотків опитаних. Водночас, американці відзначають, що жодному з кандидатів не вдалося стати антиподом режиму Куми. Тому, на їхню думку, більше третини виборців не визначилися із своїм кандидатом чи не прийдуть на вибори взагалі. Аналітики Державного департаменту частково пов”язують апатію українського суспільство із відчуттям високої корумпованості усіх владних інститутів. Серед найбільш корумпованих органів влади українці відзначають правоохоронні органи, Верховну Раду та суди. Більше 70 відсотків опитуваних невдоволені також тим, як влада допомагає безробіним, забезпечує права людини та підтримує законність і правопорядок. Найбільше – до 80% - задовлених діями влади у забезпеченні продуктами, електоенергією та вчасною виплатою пенсій.

У дослідницькому відділі Державного департаменту також не впевнені, що українці розглядають майбутні президентські вибори як критичну подію у політичному розвитку держави. Тому, за висновками американців, в Україні навряд чи можлива так звана “трояндова революція” за прикладом Грузії. Адже, у випадку фальсифікації виборів, лише кожний п”ятий вивявив бажання взяти участь у вуличних протестах. На думку аналітиків, активність громадян залежатиме від висвітлення ходу та результатів виборів у ЗМІ та здатності виборців самоорганізуватися.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG