Доступність посилання

ТОП новини

Процес реєстрації кандидатів у президенти України триває? Хто ж претендує на найвищий пост у державі? Якою буде ця виборча кампанія?


Марина Пирожук Гості: Ігор Попов - голова комітету виборців України; Василь Онопенко - член вищої Ради юстиції, голова Парламентського комітету з питань правової політики; Микола Оніщук - співголова фракції НДП, перший заступник Голови Комітету з питань правової політики.

Аудіозапис програми. Перша частина: Аудіозапис програми. Друга частина:

Київ, 6 липня 2004 року.

Марина Пирожук

Вітаю всіх, чиї приймачі налаштовані на хвилях радіо “Свобода”. В ефірі “Вечірня Свобода”. Перед мікрофоном Марина Пирожук.

“Процес реєстрації кандидатів у президенти України триває? Хто ж претендує на найвищий пост у державі? Якою буде ця виборча кампанія?”

Така тема сьогоднішньої “Вечірньої Свободи”, яку ми обговоримо з членом Вищої ради юстиції, головою Парламентського комітету з питань правової політики, БЮТівцем Василем Онопенко; головою КВУ Ігорем Поповим та співголовою парламентської фракції НДП і Партії промисловців і підприємців Миколою Оніщуком.

Вітаю шановних гостей і дякую за участь у програмі.

Сьогодні ЦВК зареєструвала перших кандидатів у президенти України: голову всеукраїнського політичного об’єднання “Єдина Родина” Олександра Ржавського, лідера “Нашої України”, народного депутата Віктора Ющенка, голову Соцпартії, народного депутата Олександра Мороза та прем’єр-міністра Віктора Януковича.

На засіданні ЦВК побував наш кореспондент Тарас Марусик. Давайте послухаємо його матеріал. Тарас Марусик

Одному кандидатові на посаду президента, голові Слов''янської партії України Олександрові Базилюку ЦВК відмовила у реєстрації через неналежне оформлення документів. Зокрема, окремі документи, подані ним для реєстрації, не відповідають вимогам закону про вибори керівника держави: в автобіографії не вказане місце проживання та адреси, число і місяць його народження, крім цього, не вказано, за який рік подано декларацію.

Відповідно до закону “Про вибори Президента”, кандидат, якому відмовили в реєстрації, може до першого серпня повторно подати документи на реєстрацію.

ЦВК зареєструвала також уповноважених представників кандидатів на пост президента: від Олександра Ржавського Віталій Мостовий, від Віктора Ющенка Юрій Ключковський, від Олександра Мороза Йосип Вінський і від Віктора Януковича Степан Гавриш.

Голова ЦВК Сергій Ківалов вручив посвідчення кандидатів у президенти України Олександрові Ржавському та Вікторові Ющенку.

Сергій Ківалов

Кандидата на пост президента України вручається Ющенку В.А.

Звучать оплески

Тарас Марусик

Посвідчення Вікторові Януковичу буде вручено, коли він повернеться з відрядження, а посвідчення Олександра Мороза не встигли на той момент надрукувати в типографії, і його мав одержати пізніше Йосип Вінський.

Ось що сказав Віктор Ющенко відразу після одержання посвідчення, відповідаючи на запитання радіо “Свобода”:

Віктор Ющенко

Я відчув, що формально старт виборчої кампанії розпочався. З цього моменту починає діяти моя виборча кампанія. Я переконаний в тому, що ми достойно пройдемо всі етапи. Я переконаний, що із тим, з чим ми вийдемо до людей – це те, що вони потребують. Ми розраховуємо на підтримку і на перемогу.

Безумовно, перемога повинна бути у першому турі, і не треба козу водить по Україні. Тому наші зусилля якраз будуть всі сконцентровані на першому турі.

Тарас Марусик

Коли журналісти поставили запитання Олександрові Морозу, чи він ітиме до кінця, його відповідь була такою:

Олександр Мороз

Я йду до перемоги.

Звучить запитання

Тобто, кандидатуру не знімаєте...?

Олександр Мороз

Ні в якому разі. Шанс я виграв... Я пройшов у другий тур на минулих виборах. Чому зараз відмовлятися? Я так, без докорів для суспільства, але кажу, в який округ я не поїду, скрізь розмови про те, що “як ми помилилися на виборах у 2004-му році і в 1999-му році”. Тобто, скільки можна ж помилятися? Я ж тоді говорив: “Не помиляйтеся”. То, може, вже люди зроблять висновок, і все буде гаразд. Я на те сподіваюся, і соціологія говорить про те, що переосмислення відбувається серйозне.

Тарас Марусик

ЦВК затвердила сьогодні методичні рекомендації щодо порядку збирання підписів виборців на підтримку кандидата на пост президента, зареєструвала двох офіційних спостерігачів на виборах президента від Українського конгресового комітету Америки.

Марина Пирожук

Пане Попов, сьогодні ЦВК видало чотири посвідчення. Чи означає це, що ці кандидати у президенти пройшли ретельну перевірку раз і безповоротно і не можуть жодним чином бути зняті з перегонів згодом?

Ігор Попов

Звичайно ні. Закон дуже чітко регламентує порядок скасування реєстрації та порядок винесення попередження кандидатам на посаду президента України. Є вичерпний перелік підстав, на яких ЦВК може звернутися до ВСУ, щоб оцінити ці підстави, щоб ЦВК могли прийняти рішення.

Марина Пирожук

А чи можна їх тезово перерахувати зараз? Що може стати причиною для того, аби кандидат був знятий з перегонів?

Ігор Попов

В першу чергу - це його особисте рішення про відмову, це зміна громадянства, це якщо з’їзд, який висунув кандидата, передумає і подасть певні документи до ЦВК, але також порушення кандидатом виборчого законодавства. Скажімо, зараз досить велику увагу приділяють тому, що вели кандидати агітацію у терміни, коли вони ще не були кандидатами. За це можуть отримати попередження. Саме тому В.Ющенко познімав всі біг-борди, які були розставлені до старту виборів. Це було поза виборчим законодавством. Можна було будь-кому чимось займатися, але з моменту старту виборів до реєстрації ці біг-борди були зняті. Я так розумію, що сьогодні їх знову почнуть виставляти.

Марина Пирожук

Але багато цих пунктів, які Ви перерахували, можна з’ясувати ще до того, як видають посвідчення кандидата в президенти.

Ігор Попов

Є підстави для того, щоб реєструвати чи відхилити реєстрацію, є підстави для того, щоб потім скасовувати реєстрацію чи давати попередження.

Марина Пирожук

Серед претендентів у президенти є чимало осіб, які не є популярними, рейтинговими політиками. Таких кандидатів аналітики називають “технологічними”.

На що ці люди розраховують і навіщо їм ця кампанія?

Давайте з цього приводу послухаємо політологів.

Пане Видрін, яку кількість кандидатів у президенти Ви прогнозуєте?

Дмитро Видрін

Гадаю, що дійсних буде тільки чотири: два кандидата так званого першого ряду - Ющенко і Янукович, два кандидати другого ряду – це, я вважаю, Мороз і Симоненко, і третій ряд так звана “підтанцівка”.

Марина Пирожук

Пане Видрін, а ця так звана, як ви висловилися, “підспівка-підтанцівка”, яку функцію ці люди, кандидати в президенти, будуть виконувати? Що це є: якась політична технологія, проект чи, можливо, інструмент для піару?

Дмитро Видрін

Я гадаю, що тут є різні причини. Наприклад, Ви казали про технологічних кандидатів, а я гадаю, що будуть так звані технологічні кандидати: наприклад, Ржавський, Вітренко я теж вважаю технологічним кандидатом, тобто ті кандидати, які повинні зібрати у когось голоси чи комусь дати трошки голосів. Будуть так звані, на мій погляд, ідеологічні кандидати, такі як Базилюк.

Бо Базилюка важко вважати суто технологічним кандидатом, бо він має власну ідеологію, власну місію.

І будуть такі кандидати, які мають тільки амбіції. Наприклад, вони б хотіли засвітитися на зовнішньому політичному ринку. А якщо ти був навіть кандидатом в Президенти, то ти можеш мати стосунки з іншими політиками з закордону вже більш високого рівня.

Марина Пирожук

Пане Видрін, а ці технологічні кандидати, то хто замовляє ці проекти, чи розробляє, хто їх наймає на цю місію?

Дмитро Видрін

Я гадаю, що це є і від влади і від опозиції. Це для України досить природне явище. Є така мода мати деяких сателітів, з якими ти йдеш на вибори.

Марина Пирожук

Нагадаю, що це був Дмитро Видрін.

Політолог Вадим Карасьов прогнозує, що кандидатів у президенти загалом назбирається 8-9 осіб, переважна більшість яких будуть технологічними кандидатами.

Давайте послухаємо ще Вадима Карасьова.

Вадим Карасьов

Більше, думаю, не буде кандидатів, тому що, по-перше, на правому фланзі є так званий фокусний лідер. Тому на правому фланзі, якщо будуть висуватися кандидати, то це будуть або технологічні кандидати, або так звані “кандидати-спойери”, або “кандидати-гризуни”, які будуть “відгризати” тільки електорат у кандидатів-фаворитів.

Марина Пирожук

Це спеціальні політичні проекти?

Вадим Карасьов

Так. Це все спеціальні політичні проекти і тут нічого дивного немає. Ось таким “спойлером”, мабуть, буде Ржавський у Віктора Ющенка. Десь тут загубився пан Богдан Бойко, але може він ще проявить свою енергію завдяки спонсорству і зовнішньому фінансуванню.

Але є такі “кандидати-спойлери” з лівого флангу: та ж Наталія Вітренко, той же Базилюк. Але що характерно, то їх завдання скоріше є критикувати Ющенка, ніж відбирати голоси на цій кампанії у Мороза чи Симоненка. Хоча кандидат від влади зацікавлений у тому, щоб відбирати голоси у Симоненка.

А ті кандидати, які будуть висуватись на інших флангах передвиборчої кампанії, то як технологічні так і основні фаворити, то вони вже всім відомі. Основні кандидати лівоцентристського флангу: Мороз, Симоненко, Вітренко, мабуть, Базилюк (це вже кандидат другого такого плану).

У сукупності вся передвиборча гра, як з лівого флангу, так і з боку “кандидатів-спойлеру” (“технічних кандидатів”), так і кандидатів технічних з правого флангу буде вестись проти Ющенка.

Особливість цієї кампанії заключається в тому, що гра буде вестися проти Ющенка.

Марина Пирожук

Нагадаю, що це був Вадим Карасьов.

Шановні гості, чи згодні ви з такою оцінкою аналітиків, пане Оніщук?

Микола Оніщук

Не зовсім згодний, а можливо в чомусь і зовсім не згідний.

Марина Пирожук

З чим згодні?

Микола Оніщук

З чим незгідний спочатку. Не згідний з тим, що це вже всі кандидати. Достатньо зауважити, що 10 липня буде проведений з’їзд ППУ, який очевидно, принаймні я керуюсь тут рішеннями політичної ради та Всеукраїнською партійною конференцією, висуне на посаду кандидата в президенти Анатолія Кінаха.

Не думаю, що його можна віднести до тієї категорії, про які зараз говорили фахівці.

Марина Пирожук

Тобто Ви не відносите його до категорії технологічних кандидатів?

Микола Оніщук

Далеко не відношу. Я думаю, що тут радіослухачі самі зроблять висновки, щоб я не виступав апологетом тієї чи іншої думки. Це по-перше.

Хотів би доповнити мого колегу Попова, що чи всі кандидати дійдуть до перегонів, маючи на увазі, що можуть вони зняті.

Далі треба зауважити, що новий закон “Про вибори Президента” передбачає, що реєстрація кандидата відбувається за умови, якщо він подав необхідні документи та вніс грошову заставу.

А от, що стосується збирання підписів, то для цього надається певний час – більше місяця. І природно, що ті з кандидатів, які не зможуть зібрати півмільйона голосів, то вони знімаються з реєстрації.

Я переконаний, що переважна частина із тих, хто сьогодні зареєстрований не зможуть зібрати півмільйона голосів. Напевно це відношу і до Ржавського, і до Базилюка, якщо він буде подавати документи повторно, і до тієї ж Вітренко, і багатьох інших. Тобто це ті, які не представляють системи або громадську ідеологію виражену.

Марина Пирожук

Пане Оніщук, я б хотіла все-таки дещо уточнити. Ви сказали, що Ваша політична сила готує власного кандидата у Президенти Анатолія Кінаха.

Навіщо пану Кінаху кандидатство у президенти? Все ж таки у масовій свідомості ви асоціюєтеся з провладними силами, то чому ви не підтримуєте кандидата від влади Януковича, а посилаєте на вибори власного?

Микола Оніщук

Вибори Президента не можна оцінювати лише як змагання особистостей. Я думаю, що це не вірний підхід до розуміння тих політичних процесів, які відбуваються в країні, принаймні тепер і в найближче майбутнє, адже вибори 2006 року парламентські вже відбудуться на пропорційній основі і суб’єктами виборчого процесу будуть виключно політичні партії.

Тому видається, що наша партія оцінює виборчий процес і, зокрема, я маю на увазі, вибори президента також через призму майбутніх парламентських виборів.

Це досить потужні випробовування, гарна політична школа. Крім того, я вважаю, що Анатолій Кінах є рейтинговим кандидатом і достатньо з ним поїздити в регіони і це встановити дуже легко.

Марина Пирожук

Чи можна це кваліфікувати як своєрідний піар?

Микола Оніщук

Я не зводив би це лише до піару. Політичні явища багатогранні.

Марина Пирожук

Ми поставимо це запитання іншим гостям.

Пане Василю, якою Ви прогнозуєте кількість претендентів на президентське крісло і чи згодні Ви з оцінками Вашого колеги пана Оніщука?

Василь Онопенко

Я був учасником політичних перегонів, чи виборів президента в 1999 році і пам’ятаю, що тоді було 13 кандидатів зареєстровано.

Я думаю, що зараз буде зареєстровано дещо більше, тому що буквально недавно, наскільки я знаю, було проведено з’їзд Партії тяжкохворих, які висунули його голову Черниша теж кандидатом в президенти.

Перше, що він заявив, про те, що Леонід Кучма – це посланець Бога в Україні. Тому я думаю, що таких ще багато буде кандидатів, але справа не в тім.

Марина Пирожук

А навіщо кандидують люди непопулярні, ті фігури, які мають досить низький рейтинг і навряд чи можуть сподіватися на якійсь результат, на Ваш погляд?

Василь Онопенко

Український народ дуже мудрий. Є така приказка: “Що думає півень, коли біжить за куркою? Він думає про те, якщо хоч не дожену так зігріюся”.

Так от ці кандидати хочуть просто розігрітися на цій дистанції. Очевидно, Вітренко і Базилюк будуть діяти проти Ющенка. Але що таке Базилюк, чи, скажімо, там Ржавський?

Базилюк набрав на минулих президентських виборах, якщо не помиляюся 0,19%, а Ржавський 0,3%.

Я не думаю, що ці кандидати, як їх часто називають технологічними кандидатами зроблять погоду на виборах президента України. Будуть діяти абсолютно інші складові.

Якщо, чи погоджуюся я, чи ні з Миколою Оніщуком? Я думаю, що ППУ абсолютно вірно поступає, коли висуває Анатолія Кінаха на цій президентській кампанії.Перше, це авторитетний сам політик і керівник в минулому держави. З іншої сторони, дійсно, через певний період будуть вибори до парламенту і ця партія має абсолютні гарні шанси пройти самостійно чи в блоці до парламенту.

Марина Пирожук

Тобто це такий своєрідний зондаж на парламентські вибори?

Василь Онопенко

Я думаю, що це так. І це не поганий піар, якщо говорити політичною мовою щодо цієї партії.

Марина Пирожук

Дякую, пане Онопенко. Пане Попов, політолог Карасьов каже, що особливістю цієї кампанії буде боротьба проти Ющенка. У який спосіб може вестися ця боротьба проти Ющенка, якщо Ви, звісно, згодні з думкою політолога?

Ігор Попов

Звичайно, згоден. Ми вже бачили у день висування і за кілька днів до висування, як це ведеться. І звичайно, це не робить честі тим організаторам, які це організовують, скажімо. Наші спостерігачі особисто бачили, як переодягали футболки блоку Ющенка на, чесно кажучи, людей без місця проживання і явно алкоголічної зовнішності.

І вони потім ходили і агітували за Ющенка, всією ж юрбою йшли до ЦВК. Відповідно, певні телеканали знімали саме таких людей. Чи марші УНА-УНСО із націоналістичними закликами і гаслами на підтримку Ющенка, яких також Ющенку не замовляли.

Тобто, подібних речей буде маса.

Сьогодні Джангіров тільки що розказував про якусь книжку, яку написали проти Ющенка і так далі. Тобто, я так думаю, стоїть черга до його головного конкурента і до керівників штабу конкурента з такими мікропроектами, які просять невеличкі кошти на те, щоби очорнити.

Я не думаю, що реальні прихильники Ющенка розфарбовували б пам’ятник Леніна антикомуністичними гаслами. Тобто, знову ж таки, хтось десь стояв чергу, писав заявку, бізнес-план, отримував кошти, це робив. Всіх цих дурниць буде багато.

І так само ми очікуємо технологічних кандидатів, які, власне, будуть іти під тими ж гаслами, під якими йде Ющенко, їздити теж по Західній Україні і бути ще святішими за Папу Римського і більш правими за правого Ющенка і так далі.

Марина Пирожук

А хто замовляє такі проекти? Чия це робота?

Ігор Попов

На жаль, попити з пропозицією збігаються. Тобто, ми ж не можемо сказати конкретно, що на такій-то вулиці такий-то штаб це замовляє. Це вже оперативно-розшуковим методом повинно встановлюватися. Але зрозуміло, кому вигідно. Від того десь іде якщо не замовлення, то, як мінімум, схвалення...

Марина Пирожук

Не впевнена, що нашим слухачам всім зрозуміло.

Ігор Попов Та, думаю, зрозуміло всім, кому це вигідно.

Марина Пирожук

Власне, про окремі елементи боротьби з Ющенком говорить також і заступник голови парламентського Комітету з питань інформаційної політики Юрій Артеменко, якого ми попросили сьогодні прокоментувати нинішню заяву Спілки журналістів, які закликають ЗМІ чесно висвітлювати виборчу кампанію. Давайте послухаємо пана Артеменка.

Юрій Артеменко

Я думаю, що справа не в тому, що ті суб’єкти, які йдуть на вибори, будуть використовувати журналістів, а справа в самих журналістах.

Справа в розумінні їх того, що від їхньої позиції саме зараз, саме не на попередніх виборах, не на виборах ’94-го року, а саме в цьому 2004 році, коли вирішується, дійсно, доля країни, коли йде злам двох систем, коли є у людей можливість своє життя повернути, коли уходить епоха Кучми і приходить епоха іншого кандидата, від їхньої позиції залежить те, як люди усвідомлено зроблять свій вибір.

Не треба нам журналістам давати якусь аргументацію, якусь агітацію. Нам треба давати сухі факти. А наш народ розумний, він зробить свій вибір.

Але коли я дивлюся, скажімо, висвітлення кандидата від влади дають всі телеканали, а на висвітлення кандидата від опозиції Віктора Ющенка, коли в Києві збираються десятки тисяч людей, ті канали мовчать і працівники цих каналів – мені стає трохи жахливо.

Марина Пирожук

Нагадаю, що сьогодні секретаріат Національної Спілки журналістів України закликав всіх журналістів висвітлювати виборчу президентську кампанію в рамках законодавства, дотримуватися професійної етики та давати чесну, неупереджену інформацію. Спілка журналістів також просить мас-медіа не втягуватися у війну компроматів і дотримуватися журналістських стандартів.

Юрій Артеменко, пане Онопенко, пане Оніщук, ваш колега, власне, каже, що йому уже страшно від незбалансованого висвітлення дій окремих учасників виборчих перегонів. Це лише старт. Що буде далі? Пане Оніщук, як Ви гадаєте?

Микола Оніщук

Що буде далі – покаже час. Але я думаю, що, можливо, дещо все-таки перебільшені ці загострення. До речі, як були перебільшені побоювання, що президентська кампанія взагалі не буде розпочата.

Я, до речі, хочу привітати усіх нас, в тому числі, і радіослухачів, що вибори президента в Україні розпочалися, відлік часу пішов. І, напевно, від самих виборців буде залежати насамперед, хто буде наступним президентом. Це по-перше.

Друге, до речі, якщо я вже почав говорити про особливість цього моменту, скажу, що особливість виборчої кампанії (і я думаю, що вже на це звернули увагу, повинні були звернути увагу як політтехнологи, в тому числі, так і глядачі) – немає виборчих блоків. На відміну від минулих парламентських виборів і на відміну, мабуть, від майбутніх парламентських виборів.

Що стосується ж власне проведення агітації, то ми її ще не бачили, по суті. Тому що пройшов лише день після того, коли таке право виникло. І я думаю, що всі основні події і баталії, пов’язані з агітацією і висвітленням, в тому числі, ще попереду.

Марина Пирожук

Дякую, пане Оніщук.

Я хочу долучити відтепер до нашої розмови наших слухачів. Телефон студії – 490-29-05.

Пане Онопенко, що Ви думаєте з цього приводу?

Василь Онопенко

Я думаю, що, звичайно, брудні технології будуть, вони вже є. Але світло тіні не боїться. Я думаю, що для БЮТ і “НУ” не вперше боротися з такими технологіями. Ми знаємо, що проти Юлії Тимошенко влада робила, крім “плюсів” і “баранок”, вона нічого не отримувала. І поразку отримала нещодавно.

Люди мудрішають. І ті програми, які йдуть на олігархічних каналах (зокрема, “придворні” журналісти Корчинський і Джангіров ведуть програму “Проте”), якщо поспілкуватися з простими людьми на вулиці, то люди кажуть, що це безкоштовний піар для Ющенка, для Тимошенко, для опозиції. Тому нічого страшного в цьому немає. Але вони є і треба з цим боротися.

Марина Пирожук

Дякую, пане Онопенко. Наш звукорежисер вже дає мені знати, що ми маємо першого слухача. Ало, Ви в ефірі. Представтеся.

Слухач

Добрий вечір.

Марина Пирожук

Добрий вечір.

Слухач

Олександр з Києва. Я хочу до Оніщука запитання. Пане Оніщук, Ви щойно сказали, що перебільшені були висновки, які говорили зараз у вас там в студії, перебільшені побоювання.

А факти-то говорять протилежне. От тільки почалася виборча кампанія, і вже грубі порушення: на зустрічі з Ющенком перешкоджали приїжджати, автобуси затримували, перевіряли там. Коротше, почалося з того, щоб початок був продовженням того, що робилося на недавніх виборах у Мукачевому.

Як Ви це поясните, що Ви говорите: нічого страшного? Будь ласка.

Микола Оніщук

Ви знаєте, досвід проведення виборів минулих років і зокрема виборів президента свідчить про те, що уникнути зловживань при проведенні агітації та використання тими чи іншими кандидатами певних технологічних засобів і адміністративних, до речі, важелів, які пов’язані з владою, неможливо.

І це буде, очевидно, і в цю кампанію. Але для мене більш важливо, щоб всі ці заходи, про які йдеться, вони не відобразились на настроях громадян. Адже, шановний радіослухачу, ніхто не може нікого примусити проголосувати проти його власної волі.

І саме від виборців буде насамперед залежати, незалежно від того, що буде відбуватися на вулиці, і як, хто стане президентом України. Тобто, саме від вас.

Марина Пирожук

Пан Онопенко дає знати, що хоче доповнити.

Василь Онопенко

Я не додати, а я хочу апелювати моєму колезі, моєму другу Миколі Оніщуку. Він сказав, що ніхто нікого не може заставити, я не можу з цим погодитися, бо в тюрмах, в колоніях, в спецзакладах всі ті, кого влада туди засадила, всі голосували на 100 % за саму владу.

Тому ми знаємо, як влада використовує адмінресурс, міліцію, армію, коли йшли туди загонами голосувати, керівники підрозділів дивилися, хто і як голосує, або збирали бюлетені, коли армія повністю голосувала.

Тобто влада використовує адмінресурс, влада використовує силу. Як мудро сказано в Біблії: “На спис можна опертися, але всидіти на ньому неможливо”.

Тому влада в будь-кому випадку програє. Критична маса в суспільстві така, що тут вже влада нічого не подіє.

Марина Пирожук

Пане Попов, чи справді будуть ці вибори такими брудними, як про це говорять окремі експерти, в тому числі і Президент України? В чому це полягатиме?

Ігор Попов

Не хотілося б бути песимістом. У нас не може бути, звичайно, повністю чесних, прозорих, демократичних виборів, тих, які хочуть бачити “білі і пухнасті” європейці, які до нас приїжджають.

Це треба мати за реальність, в нас вони будуть дещо іншими. Але в той же час, певним водорозділом буде, чи це будуть певні маніпуляції в ЗМІ, певне використання тієї ж міліції, людей, які знаходяться в ув’язненні, подібних речей, чи це буде вже зміна результатів після голосування, як ми це бачили в Мукачевому, коли реально обрали одного, потім хтось подзвонив комусь, поміняли цифри і вийшло інше.

Тому я впевнений і дуже сподіваюся, що такого “бєзпрєдєлу” у нас на президентських виборах не буде, ми очікуємо певних проблем, будемо всі з ними боротися, вирішуючи їх по мірі надходження.

Марина Пирожук

Дякую, пане Попов. Ми маємо ще одного слухача. Добрий вечір!

Слухач

Добрий вечір! Вас турбує з Вінниччини Осадчук до земляка Онопенка. Як оберегти психічно здоров’я наших громадян, які дивляться новини та інші політичні програми по телеканалах “Інтер”, “1+1”, УТ-1?

Дивитися ці канали просто неможливо. Що зробити, щоб заткнути пельки тим “телепрохвостам”, які просто озвіріли, працюючи за “темниками” прогнилої влади?

Василь Онопенко

Я дуже вдячний своєму земляку Осадчуку. Потрібно проголосувати на народного кандидата в президенти, який створений коаліцією “Сила народу”, який йде з маніфестом народної перемоги, і це програма дій.

Якщо буде ця програма, то “1+1”, “Інтер” та інші канали, які сьогодні знаходяться в руках олігархів, які приватизували не тільки наші телеканали, але і весь телепростір фактично і ЗМІ, просто відібрати, тому що це телеканали національні, які повинні об’єктивно показувати, що відбувається в Раді, що відбувається в суспільстві.

Подивіться, як дійсно він показує – починає з Президента, дещо про погоду розкаже і закінчує Президентом. Де інші політики? Литвина, я знаю, просто ріжуть, бо йдуть вказівки, “темники”, вони вже не йдуть в письмовій формі, а йдуть в усній, це вже дуже важко доказувати.

Тому треба міняти владу, яка просто зажерлася, яка над народом, яка неконтрольована народом. Єдина надія, єдине світло в кінці тунелю, я все-таки вважаю, Президент Віктор Ющенко, підтриманий патріотичними силами України.

Дійсно, перемога може бути вже в першому турі.

Марина Пирожук

Шановні гості, часто можна почути, що ці вибори будуть особливо доленосні, ви про це, по-моєму, вже говорили. Від кого найбільше буде залежати перебіг кампанії, хто є найбільш відповідальним за те, аби виборча кампанія пройшла за демократичними правилами, а результати виборів відбили реальне волевиявлення народу?

Микола Оніщук

Багато є чинників, які будуть впливати на волевиявлення громадян України, на те, щоб вибори дійсно були прозорими, дали об’єктивний результат волевиявлення народу України.

Я думаю, що перше, щоб хотілося мати – це високу політичну культуру громадян, адже ми добре знаємо, що голоси у нас часто купуються, ми знаємо цю думку, що люди взагалі голосують не за своїми політичними уподобаннями, а з зору на те, хто приніс гречку з нужди, чи хто подарував якісь інші блага.

Дуже хотілося б, щоб люди зробили всій вибір, вже усвідомлюючи, що від них буде залежати майбутнє їхніх дітей, в тому числі – це перше. Друге – я думаю, що природно, що важлива роль тут буде належати громадським інститутам, тобто інститутам самого громадянського суспільства, я маю на увазі ЗМІ, громадські організації, спостерігачі, наглядачі, тобто всі ті, хто може контролювати хід виборчого процесу.

Третя складова – це якісне законодавство. Я хотів би сказати, що воно було суттєво оновлено напередодні виборів. Нині чинний закон “Про вибори Президента”, мої колеги, очевидно, з цим погодяться, ліквідував досить багато таких прогалин, непевних місць, які дозволяли зловживати під час виборів. В тому числі і при підрахунку голосів, підведення підсумків виборів.

Я думаю, що цей чинник – покращене суттєво законодавство буде працювати на демократичні вибори, на прозорі.

Марина Пирожук

Пане Онопенко, Ви погоджуєтеся з колегою?

Василь Онопенко

Я погоджуюся із Миколою Васильовичем, лише хочу сказати, народ має таку владу, яку заслуговує. Це не мій вислів, але він відомий всім. Дуже багато залежить від людей.

Коли виборець віддає голос за пляшку пива, він не заслуговує на гарну владу, він повинен мати ту владу, яка над ним сьогодні є, відомо, яка вона сьогодні є.

Тому дуже багато залежить дійсно від свідомості людей. Останні вибори до парламенту показали, що люди стали мудрішими, український народ прозрів, він вже не допустить, щоб ця влада знову його тероризувала наступні 10 років, як це робила вона протягом останнього часу.

Марина Пирожук

Пане Попов, якщо справді на цих виборах будуть використовуватися брудні технології і адмінресурс, з огляду на вищесказане, що ці вибори будуть особливими і доленосними для України, чи можна за це покарати не абстракцію якусь, а окрему персону, тим паче Ваша інституція, яку Ви очолюєте, займається моніторингом цих процесів?

Ігор Попов

Хотілося б покарати. Як на мене, основний негатив, який ми маємо до цього часу з виборів в Мукачевому, найбрудніших виборів за останні роки історії України, це те, що ніхто не був покараний, більше того, посадові особи отримали підвищення, посадові особи Міністерства внутрішніх справ отримали позачергові звання за те, що вони або брали участь в цьому, або просто не змогли зупинити участь криміналу у мукачівських виборах.

Це, власне, і є сигналом для інших.

Марина Пирожук

Чому цього не можна зробити? У нас всі констатують факт, всі посилаються на якогось абстрактного винуватця, а реально його ніхто ніколи не може, бодай би, реально окреслити.

Ігор Попов

Інколи апелюють до ЦВК, але вона керує лише виборчими комісіями, хоча якщо члени виборчої комісії задіяні в порушеннях, то вони також мають бути покарані.

Але, на жаль, у нас головні порушники – поза вертикаллю виборчих комісій. Це, як правило, ті, хто займається не своєю справою або своєю справою займаються недостатньо: або втручаються в хід виборів, коли цього не можна робити, або не припиняють втручання криміналу в хід виборів, коли вони повинні це робити.

Відповідно, треба відслідковувати, і Україна все більше стає правовою державою, є юридичні механізми, як з цим боротися. Я думаю, що зараз опозиція буде дуже чітко відслідковувати діяльність Януковича як кандидата в президенти, тому що закон дуже чітко регламентує те, що не можна залучати і використовувати для проведення передвиборної агітації підлеглих осіб, службовий транспорт, устаткування.

У Кабміну дуже багато підлеглих, звичайно, йому доведеться, або йти у відпустку, або агітувати виключно до 9-ї ранку, а після 6-ї вечора або в обідню перерву.

Марина Пирожук

Пан Онопенко просить слова, тільки в формі бліц, оскільки нам треба завершувати програму.

Василь Онопенко

Дуже важливо судовий контроль підвищити. Якраз те, що говорив Микола Васильович про новий закон, він це передбачає. Бо в Мукачеві відбулося те, що судді просто приймали рішення вночі без учасників процесу.

Цих суддів не просто треба звільняти з роботи, їх треба виганяти з роботи з “вовчим білетом”.

Марина Пирожук

Дякую, пане Онопенко. Шановні гості, наша програма добігає кінця. Я нагадаю, що гостями “Вечірньої Свободи” був Василь Онопенко, Ігор Попов та Микола Оніщук.

Програму готувала і вела Марина Пирожук. Тримайтеся! Слухайте “Вечірню Свободу”!

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG