Доступність посилання

ТОП новини

Іноземні партнери невдоволені рішенням України розвернути “Одеса-Броди”.


Марія Щур

Київ, 12 липня 2004 – Західні партнери України занепокоєні рішенням уряду змінити напрямок транспортування нафти українським нафтогоном Одеса-Броди. З подібними заявами виступила Польща, Європейський Союз та Сполучені Штати. Рішення України викликало негативну реакцію навіть у Білорусі, яка може втратити до половини надходжень від транспортування нафти, якщо Росія змінить напрямок нафтових потоків. Проте білоруська влада вирішила не виступати офіційно.

Своє занепокоєння, крім Польщі, висловила і Європейська Комісія, яка разом із Польщею підписала протокол про підтримку проекту транспортування каспійської нафти нафтогоном Одеса-Броди та добудови його до Плоцька. Єврокомісія вважає, що рішення уряду про транспортування російської нафти протягом трьох років може вплинути і на більш тривале використання нафтопроводу. Також Єврокомісія висловила занепокоєння через «збільшення ризиків для довкілля в районі Чорного моря та Босфорської протоки, а також енергетичної безпеки ресурсів, котрі постачають до України та Центральної Європи». При цьому Єврокомісія визнала, що рішення є в компетенції української влади.

Про своє невдоволення заявили навіть у Білорусі. Російська агенція Ітар-Тасс повідомила з посиланням на джерело в нафтохімічному концерні “Білорусь” про те, що інтереси білорусів було проігноровано. Країна може втратити до мільйона доларів надходжень за транспортування нафти, якщо замість Польщі російська нафта піде до Бродів, адже цей шлях удвічі коротший.

Про сумнівну доцільність зміни визначеного шляху транспортування нафти говорив в ефірі радіо «Свобода» і посол Сполучених Штатів Америки в Україні Джон Гербст: « Буде дуже прикро, якщо буде ухвалене рішення, яке суперечить національним інтересам». Посол наголосив, що «якщо, справді, рішення прийняте змінити напрямок нафтогону, це не може не позначитись на добробуті українців і налагодженні відносин між Україною і західними країнами, тому що це позначиться не тільки на енергетичній незалежності України, але й на її ділових стосунках із західними партнерами. Але ще раз наголошую, що нам необхідно отримати додаткові подробиці».

Скупі подробиці майбутньої угоди, яку планується підписати вже протягом наступних двох тижнів, надійшли у понеділок. Російсько-британська компанія “ТНК-ВР” готова надати Україні лише 1,3 – 1,4 мільйона тонн нафти, а решту з дев’яти мільйонів тонн, які Україна готова перекачувати, мають надати інші російські компанії : «Лукойл», «Сибнєфть», «Славнєфть» та «Юкос». Раніше російська преса повідомляла, що крім “Лукойлу” та “ТНК”, жодна інша російська компанія не виявляє бажання транспортувати свою нафту через нафтогін “Одеса-Броди”, пояснюючи, що цей маршрут невигідний для них.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG