Доступність посилання

ТОП новини

Про спільне засідання колегій Держкомтелерадіо, Мінкультури і Міносвіти, присвячене функціонування української мови.


Тарас Марусик

Київ, 13 липня 2004 року.

Тарас Марусик Сьогодні в Києві відбулося спільне засідання колегій Державного комітету телебачення і радіомовлення України, Міністерства культури і мистецтв України, Міністерства освіти і науки України.

Тема засідання була присвячена координації дій центральних органів виконавчої влади з реалізації державної мовної політики на виконання постанови Верховної Ради України “Про рекомендації парламентських слухань “Про функціонування української мови Україні”.

Віце-прем’єр-міністр України Дмитро Табачник повідомив, що Кабінет Міністрів розробив законопроект “Про розвиток і функціонування мов в Україні”.

За його словами, цей законопроект відповідає сучасним українським реаліям та європейським стандартам.

Після сьогоднішнього розгляду документу на засіданні Кабінету Міністрів він буде поданий до Верховної Ради, щоб вже восени депутати розглянули його. Закінчується робота і щодо розробки державної Програми розвитку і функціонування української мови.

Ось що про закон сказав у своєму виступі голова Комітету Верховної Ради з питань культури та духовности Лесь Танюк:

Лесь Танюк

Закон “Про мови”, який мусив бути до першого липня в нас вже обговорений в парламенті, ще не надійшов до Комітету.

Тарас Марусик

Він поінформував також, що на розгляді парламенту – ще 4 мовні законопроекти, і всі альтернативні урядовому.

Лесь Танюк

Я б просив зараз керівництво не вкидати зараз цей закон “Про мови” до виборів, просто тому, що він буде рингом для поєдинків, а не для справді реальної постановки проблеми.

Тарас Марусик

У виступі колеги Леся Танюка по парламенту, голови Всеукраїнського товариства “Просвіта” Павла Мовчана було чимало критики й іронії.

Павло Mовчан

Мовна гармонізація необхідна, це треба запам’ятати всім, хто хоченащ сьогоднішній екстра захід, який відбувається, під завтрашні вибори, щоб ми сказали: “Оцей вже точно розв’яже мовні питання”.

Тарас Марусик

Не забув Павло Мовчан і про президентську десятирічку Леоніда Кучми.

Павло Мовчан

Я просто нагадаю вам програму його, я це все записую. Можливо, це все реалізувалося за 10 років ця програма. Повернули російську мову, все зробили для того, щоб дійсно ми не мали навіть перспективи.

Ми будемо мати гострі, ми будемо мати страшні, детонаційні сили, які ніколи не дадуть жити спокійно.

Тарас Марусик

Критичних виступів на спільному засіданні колегій не бракувало, якби й не було парламентарів.

Навіть високопосадові представники Міністерства культури та мистецтв України гостро критикували своїх колег з Міносвіти, не кажучи вже про монолог голови Національної спілки журналістів України Ігоря Лубченка, який звинуватив видавництво “Преса України” і Державне управління справами, яким керує Ігор Бакай, у закритті в кінці червня 4 українських журналів “Перець”, “Українська культура”, “Наука і суспільство” та “Людина і світ”. В 2005 році читач цих видань, очевидно, не побачить.

Голова Державного комітету телебачення і радіомовлення України Іван Чиж, відповідаючи на моє запитання, чи може комітет впливати на таких редакторів, як, зокрема, головний редактор газети “Панєдєльнік” Джангіров, котрий якось сказав мені, що хоча газета і зареєстрована як двомовне видання, він буде випускати її тільки російською, зазначив наступне:

Іван Чиж

Державний Комітет може впливати тільки в межах чинного законодавства. Ви подивіться закон “Про друковані засоби масової інформації”, пресу України, і ви тоді побачите, що Джангіров правий.

Йому так вигідно, його так читають вони так і видають. Але я вам хочу сказати, що адмініструвати українську мову може тільки дурень. Українська мова настільки самодостатнє явище і настільки висока субстанція, що їй просто треба створювати умови.

Тарас Марусик

Іван Чиж не уточнив, як їх конкретно створювати.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG