Доступність посилання

ТОП новини

Віл-інфіковані в Україні дістали надію на дешевші ліки. Україна має нових партнерів у боротьбі зі СНІДом.


Ольга Буряк

Прага, 15 липня 2004 року.

Ольга Буряк

У Банкоку завершилася найбільша у світі міжнародна конференція у боротьбі зі СНІДом.

Головним здобутком конференції для України є підписання декларації з 7-ми іншими державами.

Маючи одні з найстрімкіших темпів поширення СНІДу у світі, Україна вирішила приєднатися до найбільш уражених на СНІД країн світу.

Таким чином уряд України практично визнав, що епідемія перестала бути суто медичною проблемою, що СНІД заважає соціальному й економічному розвитку і має незворотні наслідки для суспільства.

Підписанти декларації – це Україна, Бразилія, Росія, Китай, Індія, Нігерія та Південно-Африканська республіка, сподіваються, що співпраця дасть їм змогу забезпечити ВІЛ-інфікованих дешевшими ліками.

Говорить Голова Міжнародного альянсу у боротьбі зі СНІДом Андрій Клєпіков з Банкоку:

Андрій Клєпіков

Попередній крок, що символізує, що Україна фактично вперше, крім традиційних угод, я маю на увазі міжурядові угоди про співробітництво із США, Великобританією, Канадою, перейшла до таких партнерських стосунків з країнами, які розвиваються.

Все ж таки наголос угоди ставиться на співробітництві в галузі виробництва ліків. Але що очевидно, що з’явився справді новий шар партнерів, які дещо знаходяться на рівних чи приблизно однакових умовах і розвитку фармацевтичної галузі, і розвитку епідемії.

Бо і Росію, і Індію, і Китай, і Нігерію ідентифіковано як потенційно небезпечні країни для світу, бо епідемія не тільки поширюється такими темпами загрожуючими, але і масштаби значні, вони виходять за рамки країни.

Тобто те, що Україна опинилася в цій компанії, також свідчить про те, наскільки в нас неблагополучний в країні стан справ.

Ольга Буряк

З цілої Східної Європи Україна має найбільше інфікованих і найвищі темпи поширення хвороби - за останні 5 років їхня кількість уражених на СНІД збільшилася у 20 разів.

За даними ООН, більше 1% населення України – ВІЛ-інфіковані. Йдеться про антиретровірусну терапію, тобто те, що дозволяє зупинити розлад імунної системи у ВІЛ-інфікованих.

Говорить речниця Міністерства охорони здоров’я Уляна Лозан:

Уляна Лозан

На своїй доповіді Михайло Пасічник, який представляв делегацію України (це заступник міністра охорони здоров’я), сказав про те, що наступним кроком для України буде впровадження вже свого власного виробництва антиретровірусної терапії, як одного з шляхів відповіді країни на епідемію.

Тобто, якщо людина є носієм ВІЛ-інфекції, то антиретровірусна терапія не дає знижуватися імунітету і детермінує момент переходу ВІЛ-інфекції на стадію СНІД.

Декларація, до якої доєдналася Україна декілька днів тому, є лишень технічною допомогою і підтвердженням, можливо, трішечки прискоренням.

В планах держави було створення власного виробництва. Не залежно від зовнішніх факторів, Україна налаштована на те, щоб продукувати свою антиретровірусну терапію.

На сьогоднішній день державний бюджет забезпечує певну кількість ВІЛ-інфікованих антиретровірусною терапією, уряд робить все можливе для того, щоб піти на зменшення ціни на власне виробництво, на забезпечення всіх, кому це необхідно.

Ольга Буряк

Експерти очікують, що співпраця 7-ти країн може сприяти зниженню ціни на анти-СНІДівські ліки приблизно на 80 %.

Головний експерт Програми розвитку ООН в Україні Сергій Дворяк каже, що підписання декларації – позитивна вістка.

Сергій Дворяк

В нас така проблема, що на лікування антиретровірусною терапією потребують зараз якнайменше 4 тисячі людей, а, може, і більше. Так за різними оцінками, це може бути біля 10 тисяч зараз.

Але отримують її тільки півтори сотні. По-перше, проблема в тому, що ліки ці були дуже дорогі, а наша система охорони здоров’я не може такими коштами розпоряджатися, бо ще нещодавно, десь у минулому році на рік лікування для однієї людини коштувало десь біля 10 тисяч доларів американських.

Це така вартість, яку не могла дозволити собі наша країна, але зараз ситуація змінюється, але наше Міністерство охорони здоров’я, як мені здається, не дуже поспішає використати це.

Ольга Буряк

Критики підписаної Україною декларації кажуть, що вона зводить на нанівець попередні домовленості у Досі, Катарі.

Три роки тому країни уклали міжнародну угоду, що поклала край монополії фармацевтичних компаній, які виготовляють ліки проти СНІДу. Завдяки Катарській угоді у деяких країнах ціна на лікування однієї особи на рік з 10-ти тисяч доларів впала до 350-ти доларів.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG