Доступність посилання

ТОП новини

Борги політиків Литви та як проти них боротися.


Альгімантас Літвінас

Вільнюс, 29 липня 2004 — Глава центральної виборчої комісії Литви Зенонас Вайгаускас запропонував у середу суворіше боротися проти заборгованості політиків.

Це пов’язане з тим, що всі п’ять колишніх кандидатів у президенти закінчили виборчу кампанію з чималими боргами. Заборгували як Валдас Адамкус, який виграв вибори 27 червня та від 11 липня знов є президентом Литви, так і інші 4 кандидати.

Борги колишніх кандидатів у президенти Литви становлять від 78 тисяч літів (Вілія Блінкявічюте – кандидат від партії соціал-лібералів, міністр праці та соціальних справ) до понад 700 тисяч літів (Пятрас Ауштрявічюс – безпартійний кандидат, колишній глава литовської делегації на переговорах щодо вступу в ЄС).

Долар США тепер вартий 2,85 літа, так що борги двох згаданих колишніх кандидатів становлять у доларах відповідно 27 тисяч (Блінкявічюте) та понад 245 тисяч (Ауштрявічюс).

Борги президента Валдаса Адамкуса, які виникли у нього під час виборчої кампанії, становлять 134 тисячі доларів. Він використав на виборчу кампанію найбільшу суму серед 5 кандидатів – понад 640 тисяч доларів.

Законом кандидатам заборонено мати борги, але не передбачено санкцій у разі заборгованості. Глава центральної виборчої комісії Зенонас Вайгаускас заявив учора, що таке становище необхідно виправити. З одного боку, згідно з новим законом про фінансування партій запроваджено посаду партійного скарбника. А з іншого, як сказав Вайгаускас:

“Ми пропонуємо таке: (щоправда, декотрі юристи дуже заперечують) борги кандидата, якщо виробник чи продавець послуг виборчої агітації не бере гроші авансом або не впевнений у сплаті, після виборів автоматично ставатимуть пожертвами”.

Водночас Вайгаускас зазначив, що борги перешкоджають насамперед самому кандидатові, бо суспільство може запідозрювати, що він після одержання посади винагородить кредиторів шляхом протегування їхніх інтересів.
XS
SM
MD
LG