Доступність посилання

ТОП новини

Як пишуть і говорять політики?


Ольга Буряк

Прага, 29 липня 2004 року.

Мар`яна Драч

Що вище посада політика, тим більше приділяють увагу його вадам, зокрема і мовним. У Сполучених Штатах навіть видається брошурка із, так званими, "бушизмами". А що ж в Україні?

Якщо раніше засоби масової інформації цитували дійових осіб із записів майора Мельниченка, то зараз пильно придивляються і прислухаються до кандидатів у президенти.

Історія української політики збагатилася ще одним мовним конфузом. Вказуючи свою посаду в анкеті до Центральної Виборчої комісії, Віктор Янукович зробив дві помилки в слові "прем''єр-міністр" - він написав його на російський манер: “Є” переплутавши з “Е”, і заміть апострофа вжив м''який знак. В іншому випадку він не вірно написав слово "з любов''ю".

Але ж мовні конфузи трапляються і в американських політиків.

Про них – Ольга Буряк

Ольга Буряк

Як Ви гадаєте, чи повинні перші особи держави володіти граматикою так, аби правильно говорити і писати без помилок. Далеко не будемо ходити, згадаємо президента Леоніда Кучму, який в інтерв’ю Радіо Свобода у 2001 році визнав, що часто й сам припускається, так би мовити, нелітературних висловлювань.

Леонід Кучма (переклад)

Я – директор, у мене відповідний лексикон, розмова і так далі, якщо десь хтось щось мені докладував, я міг проїхатись по-любому. Я цього не соромлюсь, інколи від рідної мови у моєму віці тяжко відмовитись.

Ольга Буряк

Лінгвістичні "перли" видає інколи і американський президент. Джордж Буш, зокрема, чи вигадує нові слова, чи просто невірно вживає окремі висловлювання й назви. Проглядаючи сьогодні звуковий архів, я натрапила на декілька. Скажімо, як президент Буш називає іракську в’язницю Абу Грейб – Абу Гараб. Чи вигадує нове слово "intelligy", перекручуючи "intelligence", тобто, дані розвідки.

Отже, якщо ваш президент, чи ваш прем’єр не філолог, чи пробачите ви йому 2 помилки в одному слові? Скажімо, у слові "прем’єр-міністр"? Саме це слово не зміг вірно написати прем’єр-міністр Віктор Янукович, який подавав до ЦВК анкету кандидата у президенти і зробив у слові "прем’єр-міністр" 2 помилки.

До речі, подібна історія трапилася і з колишнім віце-президентом США під час останньої виборчої кампанії Джорджа Буша – старшого, коли Буш програв вибори Білу Клінтону. Так от, так само - за 3-4 місяці до президентських виборів із віце-президентом Деном Квейлом стався конфуз. Цей випадок згадує депутат Євген Жовтяк.

Євген Жовтяк

Це був Ден Квейл, віце – президент при Буші - старшому, і було це у початковій школі міста Трентон, куди завітав кандидат. В цей час Ден Квейл, зайшовши в клас, побачив на дошці написане хлопчиком слово “Potato” – картопля, і на очах у публіки, на очах у численних телеоператорів Ден Квейл підійшов до дошки і виправив, на його думку, помилку у цього хлопчика.

Він вважав, що “potato” закінчується буквою “e”, а не “o”. Через 4 місяці команда Буша старшого разом з кандидатом в віце-президенти Деном Квейлом отримала поразку від команди Клінтона.

Ольга Буряк

Історію з колишнім американським віце-президентом розповідав депутат з блоку "Наша Україна" Євген Жовтяк. Чи вплинула помилка Дена Квейла на тодішню поразку республіканців, можуть оцінити лише історики, а Ви як гадаєте, чи повинні перші особи держави володіти граматикою так, аби правильно говорити і писати без помилок?

Про це ми запитали людей з вулиці.

Респондент 1

Обов’язково, повинні дуже добре володіти державною мовою, дуже добре. На те вони й керівники, а із них будуть брати приклад всі інші рангом нижчі: і міністри, і депутати, і керівники обласних і районних рівнів. А звідси і у нас зменшують російську мову на вулицях міста.

Респондента 1

Безперечно, як же вони нас розуміють, якщо мови не знають. Як же ми з ними будемо спілкуватись? Що ми їх чуємо з ефіру – це бажає кращого.

Респондента 2

Я вважаю, що вони повинні писати грамотно, це їхній обов’язок...

Респондент 2

Дуже багато таких ляпсусів допускається, цей же Кучма, він добре українську мову не знає, а Янукович? Якщо він перша особа, то повинен краще знати мову.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG