Доступність посилання

ТОП новини

В Македонiї у понедiлок вiдзначали нацiональне свято - День державностi. Одна з центральних урочистостей вiдбулася в монастирi на територiї Сербiї, в якому наприкiнцi Другої свiтової вiйни покладено пiдвалини македонської державності.


Михайло Рамач

Белград, 3 серпня 2004 – На свято пророка Iллi 60 рокiв тому в монастирi св. Прохора Пчинського вiдбулася сесiя Антифашистського вiче нацiонального визволення Македонiї – першого парламенту в iсторiї македонського народу. Згодом, коли були уточнені кордони мiж республiками колишньої Югославiї, монастир опинився на територiї Сербiї. Там кожного року вiдзначали нацiональне свято Македонiї. Це нiкому не заважало до розвалу держави пiвденних слов’ян. Тодi сербськi екстремiсти навiть зняли з будинку пам’ятну дошку, яка нагадувала про iсторичну подiю. Минулого року Сербська православна церква, до якої належить монастир, не допустила представників Македонiї, які хотіли урочисто відзначити історичну подію.

Священнослужителі сербської православної церкви пояснили свою заборону тим, що в Македонiї, за їхнiми словами, переслiдують сербських священиків та усiх, хто визнає канонiчну зверхнiсть сербської церкви над македонською. Македонська автокефальна церква та держава такої зверхностi не визнають.

Цього року президент Македонiї Бранко Црвенковський офiцiйно звернувся до сербського патрiарха Павла з бажанням вiдвiдати монастир з нагоди ювiлею. Голова сербської церкви дав згоду та запропонував, щоб в урочистостях взяли участь і сербськi єпископи. Вiн нагадав, що монастир завжди буде вiдкритим для усiх македонцiв у разi, якщо державнi органи Македонiї будуть з вiдповiдною повагою ставитися до сербських iєрархiв.

Чи було досягнуто якихось неоголошених угод, наразі невiдомо. Якби там не було, президент Македонiї в понедiлок прибув до монастиря св. Прохора. Там його вiтав прем’єр-мiнiстр Сербiї Воїслав Коштуниця. Ювiлей завершився без iнцидентiв.

А щоб у майбутньому уникнути непорозумiнь, македонцi тим часом побудували пам’ятний музей iсторичної подiї в найближчому селi на своїй територiї, котре, так само як i монастир, розташоване від кордону на відстані лише кількасот метрiв. Вiдтепер вони День державностi святкуватимуть у цьому музеї, й урочистостi не залежатимуть вiд доброї волi сербської церкви чи держави.
XS
SM
MD
LG