Доступність посилання

ТОП новини

У Будапешті буде постамент біженцям зі Східної Німеччини.


Василь Плоскіна

Угорщина, 10 серпня 2004 – Цього тижня в Будапешті відкриють постамент біженцям зі Східної Німеччини, перед якими Угорщина відкрила кордони у 1989 році. Скульптурна композиція називатиметься “Притулок”.

Пам’ятник відкриють за кілька днів у ХІІ районі угорської столиці на місці колишнього табору №1 для втікачів з Німецької Демократичної Республіки. На святковій церемонії будуть присутні колишні дисиденти, відомі політики, і серед них нинішній президент Угорської Республіки Ференц Мадл. Наразі невідомо, чи візьме участь у цьому заході колишній міністр закордонних справ тодішньої Угорської Народної Республіки Дюла Горн. 15 років тому саме він від імені свого уряду запропонував політичний притулок східним німцям. Як відомо, 1989 року вони тисячами їхали транзитом через Австрію до Угорщини, а звідти далі у Західну Європу, рятуючись від репресій комуністичного режиму Еріха Хоннекера. На противагу НДР комуністичне керівництво Угорщини більш ліберально ставилося до політичних змін, що відбувалися 15 років тому у Центральній Європі. А глава угорської дипломатії Дюла Горн здобув велику популярність у ФРН, а згодом і в об’єднаній Німеччині. До речі, упродовж 1994-98 років цей політик очолював ліберально-центристський уряд в демократичній Угорщині.

1989 року угорська влада організувала кілька таборів питулку для східних німців переважно на узбережжі озера Балатон у порожніх будівлях санаторно-курортного комплексу. Але перший притулок втікачі з НДР отримали саме в Будапешті. Зараз тут знаходиться невеликий сад муніципального управління ХІІ району столиці. Ініціатором встановлення пам’ятника східним німцям є Мальтійська служба милосердя Угорщини. Автором постаменту став Тібор Ріґер, скульптор з міста Сент-Ендре, розташованого на лівому березі Дунаю північніше Будапешта. Композиція сягає 3 метри заввишки й виготовлена з болгарського каменю-вапняку. Скульптор зобразив дві постаті, які обнімають одна одну. Пам’ятник отримав назву “Притулок”.
XS
SM
MD
LG