Доступність посилання

ТОП новини

Будапешті буде постамент біженцям зі Східної Німеччини.


Василь Плоскіна

Угорщина, 10 серпня 2004 – Цього тижня в Будапешті відкриють постамент біженцям зі Східної Німеччини, перед якими Угорщина відкрила кордони у 1989 році. Скульптурна композиція називатиметься “Притулок”.

Пам’ятник відкриють через кілька днів у ХІІ районі угорської столиці на місці колишнього табору №1 для втікачів із Німецької Демократичної Республіки. На святковій церемонії будуть присутні колишні дисиденти, відомі політики, серед них, і нинішній президент Угорської Республіки Ференц Мадл. Наразі невідомо, чи візьме участь у цьому заході колишній міністр закордонних справ тодішньої Угорської Народної Республіки Дюла Горн. 15 років тому саме він від імені угорського уряду запропонував політичний притулок східним німцям. У 1989 року вони тисячами їхали транзитом через Австрію до Угорщини, а звідти далі у Західну Європу, рятуючись від репресій комуністичного режиму Еріха Хоннекера.

Напротивагу НДР, комуністичне керівництво Угорщини більш ліберально ставилося до політичних змін, що відбувалися 15 років тому в Центральній Європі. А глава угорської дипломатії Дюла Горн здобув велику популярність у ФРН, а згодом - і в об’єднаній Німеччині. До речі, упродовж 1994-98 років цей політик очолював ліберально-центристський уряд в демократичній Угорщині.

1989 року угорська влада організувала кілька таборів притулку для східних німців переважно на узбережжі озера Балатон у порожніх будівлях санаторно-курортного комплексу. Але перший притулок втікачі з НДР отримали саме в Будапешті. Зараз тут знаходиться невеликий сад муніципального управління ХІІ району столиці. Ініціатором встановлення пам’ятника східним німцям є Мальтійська служба милосердя Угорщини. Автором постаменту став Тібор Ріґер, скульптор з міста Сент-Ендре, розташованого на лівому березі Дунаю північніше Будапешта. Композиція сягає 3 метри заввишки й виготовлена з болгарського каменю-вапняку. Скульптор зобразив дві постаті, які обнімають одна одну. Пам’ятник отримав назву “Притулок”.
XS
SM
MD
LG