Доступність посилання

ТОП новини

Парламент державного об’єднання Сербiя i Чорногорiя в середу за скороченою процедурою мав обговорити новий гiмн. Однак цього не сталося, оскiльки частина депутатiв на вимогу Сербської православної церкви вiдмовилася взяти участь у голосуваннi.


Михайло Рамач

Белград, 12 серпня 2004 – Надзвичайну сесiю парламенту скликали тому, що спортсмени бажали виступати на Олiмпiйських iграх в Афiнах пiд новими державними символами. Уряди в Белградi й Подґорицi не дiйшли згоди щодо прапора, так що залишилося проголосити хоча гiмн. Ним мала стати компiляцiя офiцiйного гiмну Чорногорiї та колишнього гiмну сербського королiвства. Експерти кажуть, що мелодiї й тексти двох пiсень несумiснi.

А патрiарх Павло, голова Сербської православної церкви, напередоднi парламентської сесiї в листi до полiтичних дiячiв гiмн назвав “кентавром, який ображає усiх громадян”. Iєрархiя стверджує, що текст чорногорського гiмну написав спiвробiтник нацистських окупантiв у Другiй свiтовiй вiйнi.

Втручання церкви в полiтично-мистецькi справи здивувало громадян. Кiлька тижнiв тому, коли пiсню “Ой свiтла травнева зоре” проголосили офiцiйним гiмном Чорногорiї, сербська церква не вiдреагувала. Представник чорногорської правлячої коалiцiї заяву сербського патрiарха назвав скандальною. Вiн нагадав, що сербська церква торiк проголосила святим єпископа, котрий за своїми окремими iдеями був ближчим до нацистів, анiж до християн. Представники сербської влади вiдмовилися коментувати патрiаршого листа.

Цiкаво також, що запропонований гiмн вважають неприйнятним і окремi депутати вiд правлячої коалiцiї в Сербiї. Йдеться про тих, хто виступає за незалежнiсть, тобто за розрив неефективного об’єднання з Чорногорiєю. А опозицiйна ультранацiоналiстична Радикальна партiя виявила готовнiсть проголосувати за гiмн. Лiдер радикалiв заявив, що краще мати будь-який гiмн, анiж виструнчуватися пiд звуки гiмну колишньої Югославiї, котрий пiд час кожного виконання викликає бурю протестiв.

Сесiя спершу мала розпочатися о 11, вiдтак о 15-iй годинi. Нарештi депутати розiйшлися. Для ухвалення гiмну бракували три голоси з Чорногорiї. Церква перемогла владу.
XS
SM
MD
LG