Доступність посилання

ТОП новини

Грузія - Осетія – Росія – перший серйозний спалах після обрання Саакашвілі.


Ольга Буряк

Прага, 12 серпня 2004 - Нові сутички між грузинами й осетинами у сепаратистській республіці Південна Осетія. Нічна перестрілка, якій передував день інтенсивних артилерійських обстрілів в околицях Цхинвалі, забрала життя 3-ох осіб. Новий спалах конфлікту найсерйозніший від часів обрання президентом Грузії Міхаїла Саакашвілі. Також вперше за останні 10 років від воєнних дій в регіоні гине мирне населення.

Чи є перспективи мирного врегулювання і яка роль Росії у грузинсько-осетинському конфлікті?

Це була безсонна ніч для мешканців столиці Південної Осетії – Цхенвалі. Пістолетні й артилерійські постріли розбудили сонне місто й околиці близько другої ночі, і тривали кілька годин. За даними грузинського уряду, поранено близько 30 осіб, серед яких і мирні мешканці й сепаратисти.

Невідомо, хто першим відкрив вогонь, обидві сторони – грузини й осетинці – звинувачують один одного в провокуванні конфлікту.

Державний міністр Грузії Георґі Хандрава, який відповідає за врегулювання конфліктів, назвав вчорашню перестрілку спробою відродити старий конфлікт. Міністр визнав, що контролювати ситуацію з Тбілісі дуже важко. Ось що він сказав далі: "На жаль, у ситуації, коли частина громадян Грузії опинилися під загрозою, у нас немає іншого вибору, ніж відповідати на вогонь".

Прем''єр-міністр Грузії Зураб Жванія оприлюднив 3 вимоги Грузії до інших сторін, а саме: Південної Осетії й Росії.

Перше – вивести з регіону усі збройні формування, крім миротворців (маючи на увазі російських казаків та абхазців),

далі – провести переговори з осетинцями на рівні бодай прем’єрів , тобто, сам Жванія, російський прем’єр і керівник Південної Осетії Едуард Кокойта,

і нарешті – збільшити в республіці кількість спостерігачів ОБСЄ. Зараз їх там лише 4 особи.

Росія, чиї миротворці пильнують регіон після перемир’я 1992 року, хотіла скликати зустріч на рівні комісії з урегулювання грузинсько-осетинського конфлікту.

А що ж російські миротворці? Вони не втручаються у перестрілку, але у будь-який час готові зайняти позиції між ворогуючими, кажуть російські військові.

Полковник Ніколай Баранов розповідає про події минулої ночі: "До 6-ої ранку ми вели інтенсивні переговори з обома сторонами, щоб ті припинили вогонь. Вони пообіцяли, але їх вистачило лише на якихось 20 хвилин. Далі вогонь поновлювався і був інтенсивнішим".

Наш кореспондент у регіоні повідомляє, що російські миротворці уникають будь-якого втручання і з''являються на місці вже після інциденту.

Напруження між Цхенвалі й Тбілісі почало загостюватися на початку червня, коли внутрішні війська й міліцейські сили Грузії увійшли до Південної Осетії начебто для боротьби із спекулянтами й нелегалами, які перебиралися до республіки з Росії. Осетинці вважають, що це було сплановане президентом Міхаїлом Саакашвілі, який прагне відновити територіальну цілісність Грузії і тому хоче силою поновити контроль над Південної Осетією й Абхазією.

Тбілісі відкидає подібні звинувачення і каже, що прагне об''єднання лише шляхом переговорів. Президент Саакашвілі закидав владі в Цхенвалі, що вона, мовляв, наймає озброєних найманців для боротьби з грузинами.

Як повідомляють агентства, перехресний вогонь у цьому районі триває, і , як сказав заступник міністра закордонних справ Росії Валерій Лощинін, ситуація у південній Осетії загострюється і щохвилини може вийти з- під контролю.

Яка у цьому роль Росії? Невизнані республіки колишнього СРСР намагається заручитися підтримкою Москви у вирішенні своїх конфліктів із керівниками країн, на чиїй території вони розташовані. Це намагався зробити колишній лідер Аджарії – Аслан Абашидзе, це роблять і лідери Нагірного Карабаха, і Придністров”я. Перелік можна продовжити, та головне, що Кремль уже не дуже схиляється до підтримки самопроголошених республік, які почуваються ображеними.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG