Доступність посилання

ТОП новини

У понедiлок вступив на посаду Серен Йєссен-Петерсен, новопризначений голова Мiжнародної адмiнiстрацiї в Косовi. Вiн каже, що мир в регiонi обумовлений врегулюванням остаточного статусу провінції.


Михайло Рамач

Белград, 17 серпня 2004 – Косово стало протекторатом ООН 1999 року, пiсля повiтряних ударiв НАТО по Сербiї. Остаточний статус провiнцiї мiжнародне спiвтовариство мало б врегулювати до наступного року. На думку етнічних албанцiв, якi становлять бiльше дев’яноста вiдстоткiв населення, єдиним реальним і справедливим рiшенням є надання Косову повної незалежностi. Серби та офiцiйний Белград виступають за децентралiзацiю, а по сутi – за незалежнiсть сербських округiв вiд уряду в Приштинi.

Серен Йєссен-Петерсен, новий керiвник Мiжнародної адмiнiстрацiї, розпочинаючи діяльність, з певним оптимізмом заявив про необхiднiсть нормалiзацiї та мирного спiвжиття усiх громадян. Однак оглядачi зазначають, що перед данським дипломатом неможлива мiсiя. Вiн мав би задовольнити претензiї албанської та сербської громад, дотримуючися принципiв Об’єднаних нацiй. Албанцi та серби згоднi лише в тому, що мiжнародна адмiнiстрацiя не ефективна. Дипломати, котрi прибувають до Косова, ненедостатньо обізнані з місцевими умовами та звичаями й мають лише поверхову iнформацiю щодо процесiв, якi там проходять. Через це бюрократи ООН, ОБСЄ та ЄС лише повторюють фрази, далекi вiд трагiчної косовської реальностi, яка складається з вiдсталостi, масового безробiття, корупцiї та мiжетнiчної ненавистi.

Лiдери етнiчних албанцiв стверджують, що нормалiзацiя обумовлена наданням ширших повноважень косовським органам влади. Серби не хочуть i чути про це. Їхнi погляди зверненi до Белграда, незважаючи на те, що вiн манiпулює ними так само, як албанська верхiвка манiпулює своїми вбогими земляками.

Йєссен-Петерсен в понедiлок зустрiвся з президентом Косова Iбрахiмом Руґовою та прем’єр-мiнiстром Байрамом Реджепi. У вiвторок вiн розмовлятиме з iншими албанськими та сербськими лiдерами. Як зазначають спостерігачі, ситуацiя в Косовi для нього буде далеко складнішою, анiж у Македонiї, де вiн досi очолював мiсiю Європейського союзу.
XS
SM
MD
LG