Доступність посилання

ТОП новини

Громадська оцінка прозорості та демократичності президентських виборів.


Результати всеукраїнського опитування, проведеного 6-13 серпня 2004 року на замовлення Інституту політики. Вибіркова сукупність репрезентує доросле населення України й охоплює всі регіони країни.

Вибори й те, як вони проводяться, є дуже важливим показником рівня демократії. Уяви громадян про виборчий процес є віддзеркаленням наявних практик, наближаючись певною мірою до точного відображення реалій сьогодення. Значну частину українців (78%) цікавлять вибори Президента України, що відбудуться в цьому році. Питання про те, чи зміниться на краще думка наших співвітчизників про перебіг українських виборів, залишається відкритим. Його позитивне розв''язання залежатиме від безпосередніх учасників виборчих перегонів, владних інституцій та активної громадянської позиції українців.

Передвиборна боротьба під час президентських виборів, на думку майже двох третин (65%) опитаних, буде нечесною, лише 9% переконані в протилежному (не визначилися з відповіддю 26%).

Найбільшими загрозами для чесних і демократичних виборів в Україні громадяни вважають підкуп виборців (46%), фальсифікацію результатів виборів (46%), втручання влади у виборчий процес (40%), адміністративний тиск на виборців (39%), а також тіньове фінансування виборчих кампаній окремих кандидатів (35%), нерівність доступу кандидатів до засобів масової інформації (32%), використання брудних технологій у виборчій кампанії (31%) та відсутність реальної відповідальності за порушення виборчого законодавства (25%). Під час виборчої кампанії, на думку значної кількості опитаних (62%), не створені рівні умови й можливості всім кандидатам на посаду Президента України; 15% вважає, що рівні умови й можливості є (не визначилися з відповіддю 23%).

Найбільшою мірою ситуацією нерівних умов і можливостей для кандидатів у Президенти користується Віктор Янукович - так уважає 41% опитаних (Віктор Ющенко - 6%; Наталія Вітренко, Олександр Мороз і Петро Симоненко - по 1% опитаних; не визначилися з відповіддю 42%).

За оцінками 40% українців засоби масової інформації під час президентської виборчої кампанії надають перевагу кандидатам від влади (створюють рівні можливості для всіх кандидатів - 12%; надають перевагу кандидатам від опозиції - 3%; не визначилися з відповіддю 45%).

Думка громадян про Центральну виборчу комісію України є дещо кращою - третина опитаних (32%) уважає, що Центральна виборча комісія забезпечить належний контроль за президентськими виборами (не забезпечить - 28%; не визначилися з відповіддю 30%). У Центральної виборчої комісії повною мірою залишається шанс своїми діями підтвердити позитивні сподівання виборців.

У разі фальсифікації результатів президентських виборів у акціях громадянського протесту готові брати участь 22% українців (не братимуть участі - 50%; не визначилися з відповіддю 28%).

"Українське демократичне коло"

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG