Доступність посилання

ТОП новини

“Альтернатива”: Деякі сучасні аспекти Олімпійського руху.


Андрій Охрімович

Аудіозапис програми:

Київ, 19 серпня 2004 року.

Галина Трохова

Шановні слухачі, вітаю вас. В ефірі “Альтернатива”, експеримент в мистецтві, науці, політиці, і просто у житті...

Андрій Охрімович

Перші згадки про Олімпіади дійшли до людства у вигляді мікенських фресок. Збереглися зображення боксерів, борців, бігунів та гімнастів, які стрибали через живого бика. Від гімнастів вимагали вхопити бика за роги, перевернутися над ним два рази і зістрибнути.

Самі розумієте, такі змагання мали більш релігійно-язичницьке забарвлення, ніж ідеологічне або ж комерційне.

Про релігійний феномен давньогрецьких Олімпіад свідчить обов’язкове під час ігор перемир’я, якого на грецькій землі суворо дотримувались усі.

Наприкінці дев’ятнадцятого століття французький мислитель та суспільний діяч П’єр де Кубертен, наче передчуваючи майбутні світові війни, висунув альтернативну ідею всесвітніх Олімпійських ігор.

Перша Олімпіада відбулись на батьківщині Олімпіад в Греції у 1896-му році.

Галина Трохова

З першої Афінської Олімпіади ігри зазнали якісних змін. Змінювались суспільства, мінялася карта світу, буяли нові небезпечні ідеології, виникали якісно нові технології, і, як вінець суспільного розвитку, чільне місце у житті рядового обивателя посіла реклама. Політична, комерційна та способу життя.

Якщо Берлінська передвоєнна Олімпіада засвідчила проникнення ідеології у перебіг змагань, повоєнні олімпіади завдяки телебаченню дали можливість разом з Олімпійським вогнем в кожну хату донести рекламу.

Для України нинішня Олімпіада також унікальна, адже відбувається напередодні вирішальних президентських виборів.

Про деякі сучасні аспекти Олімпійського руху розмовляють Віктор Недоступ, Богдана Костюк та гість програми головний редактор журналу “Східноєвропейський Монітор”, громадянка Індії, пані Мрідула Гош. Модерує Галина Трохова. Звук – Михайло Петренко. Автор програми Андрій Охрімович.

Віктор Недоступ

Пані Мрідула, чи відчуваєте, що в нинішніх Олімпійських іграх щось не так?

Мрідула Гош

Це перші Олімпійські ігри 21-го сторіччя. Звичайно, що мав би бути перегляд цінностей. Це ще мало б робитися на 100-річчя Олімпіади у 1996-му, але, на жаль, на це ще не було часу, бо календарне сторіччя і олімпійське сторіччя не дуже співпадають.

Проте, що Олімпіада не виконує свою роль, а вона й не може виконати тієї ролі, тому що коли Олімпіада розпочалася, вона була як здорове змагання досягнення миру, злагоди між маленькими державами-полісами. Поліс в межах одного міста в грецькому суспільстві – це був зовсім інший вимір.

Коли ми бачимо індустріалізований світ, і зараз гігантськими кроками все йде на гіпер: гіпер-маркет, гіпер-спорт.

Але є моменти, на котрі вартувало б звернути увагу, а є моменти, в котрих треба робити перегляд цінностей, тому що ми знаємо як економічно використовували Олімпіаду і як політично.

Політично використовували ще за часів холодної війни, і гітлерівська Німеччина використовувала. І це може продовжуватися, адже політично світ різнобарвний.

Для всіх країн Олімпіада відкрита. Тут немає критеріїв відбору. Тому існує серйозний рух у світі: я люблю Олімпіаду, я не люблю Олімпіаду.

Що є найбільш важливим для Олімпіади? Це послання миру для всіх країн, командний дух, культ здорового тіла, партнерство між державами, яке об’єднує всіх через одні стандарти в грі, залучає всі види спорту (тут переможці є моделями), взірцями, відкриває здібності до змагань індивідуальних спортсменів, і також, можливо, якийсь політичний форум, який об’єднує народи і людей.

Андрій Охрімович

На перших Олімпійських іграх в Афінах 1896-го року золотих медалей ще не було. Замість них переможці отримували срібло. А на Олімпійських іграх 1900-го року в Парижі взагалі не було нагород.

До речі, нинішня золота медаль теж не зовсім золота. Вона срібна, але вкрита товстим шаром золота, десь біля шести грамів.

Мрідула Гош

Спортсмени не можуть мати політичної заздрості, як мають політичні лідери, з іншого боку, це надто багато уваги на змаганнях, а не на перемогах. Дух Олімпіади – це участь, а не перемога.

В будь-якій державі може бути диктаторський режим, проте вона може брати участь в Олімпіаді, тобто критеріїв відбору немає, немає критеріїв відбору до держав, які порушують права людини. Це змагання між індивідуальними країнами, ніж між спортсменами.

Потім пропагується здорове тіло, як біомеханіка тіла, а не гармонійне поєднання.

Віктор Недоступ

Ще й біохімія. Олімпіада і такого рівня змагання стали певного роду рекламою фармацевтичних фірм, які знаходять препарати, допінги, стероїди, а інші фірми знаходять препарати, як їх маскувати, щоб не знайти на допінг-контролі.

Богдана Костюк

Крім того, принаймні останні Олімпійські ігри 2000-го року і нинішній, виглядають, як реклама провідних корпорацій провідних спортивного одягу та взуття.

Мрідула Гош

Пані Богдано, Ви саме в ціль потрапили, тому що ми про це дуже багато писали. Наша партнерська організація “Оксфем”почала дуже серйозну кампанію ще з початку року проти всіх цих гігантів, виробників спортивного одягу і взуття: “Асікс”, “Пума” і так далі.

В яких умовах виробництво цих фірм відбувається? Якщо дух Олімпіади чи девіз Олімпіади є “Грай чесно”, то ця кампанія теж починається “Грай чесно” у своєму виробництві, а вони через субконтрактори діють - їх фірми знаходяться переважно в країнах третього світу.

Корпорації ж шукають економічну ефективність виробництва. Там через багаторівневі субконтрактори так виходить, що людина шиє по 90 пар взуття в годину, а потім за цілий день отримує 1 долар 25 центів. Цього не можна дозволяти. При надприбутках, для яких компанії платять відомих спортсменів багатомільйонні прибутки.

Богдана Костюк

Але також на Олімпійських іграх, принаймні по українському, по російському і по тому, що було по болгарському телебаченню йде реклама алкогольних кампаній, і рекламують алкогольні кампанії провідні спортсмени.

Галина Трохова

В античні часи присутність видатних людей на Олімпіаді вважалася гарним тоном. Серед запеклих вболівальників значились Олександр Македонський, філософи Платон, Аристотель, Геракліт, драматурги Софокл та Еврипід, історик Геродот, скульптори Фідій та Мирон.

Дехто з еліти був не лише вболівальником, але й учасником змагань. Філіп Другий, цар Македонії, був мастром такого різновиду бойових мистецтв, як панкратіон, а відомий кожному школяреві математик, філософ та містик Піфагор був неодноразовим учасником та переможцем з кулачного бою, прообразу сучасного боксу.

Віктор Недоступ

В Україні взагалі спорт пов’язаний з алкоголем: спорт – це пиво, бокс – це горілка. А як в світі у цьому сенсі?

Мрідула Гош

Давайте подивимося на Росію. Там вже прийнятий закон, згідно з яким не можна рекламувати: наприклад, це корисно для здоров’я, тобто дуже серйозні обмеження на виробників пива.

Одночасно цей процес йде, і дуже важко буде визначити межу, бо пиво стає сьогодні побутовим напоєм, хоча він дуже токсичний, щоб викликати у людини алкоголізм. Це вже суспільна мораль, законодавча мораль і виробнича мораль, спортивна мораль. Ці чотири сегменти мусять подумати разом, що ж від цього можна мати.

Віктор Недоступ

В нинішній Олімпіаді, принаймні з українського боку, присутній ще й п’ятий сегмент – Олімпіада збіглася з виборами. Як співвідноситься Олімпіада і політика?

Мрідула Гош

Для внутрішньополітичної боротьби тут не визначені правила гри. В середині суспільства, звичайно, якщо високі посадові особи патронують спорт – це дуже добре. Не в кожній країні ми таке бачимо.

Якщо ці особи одночасно мають статус кандидатів, які будуть змагатися у будь-якій формі, тоді треба було б визначити правило, навіть законом передбачити, що є деякі заходи, які загальнонаціональні, які повинні стояти над політикою.

Якщо ваш прем’єр-міністр є одночасно кандидатом в президенти, то йому йде реклама, раз він голова Олімпійського комітету. Він багато коштів виділяв, дійсно допомагав. Роблячи це, він автоматично отримує. Для цього не треба вішати підписи спортсменів, що вони за цього кандидата.

Віктор Недоступ

До речі, це закреслення олімпійського духу: спортсмен замість чемпіона стає політичним рабом.

Мрідула Гош

Це робили ведмежу послугу. Він міг би мати більше дивідендів, якби про це мовчали, якби він сказав всім кандидатам в президенти: “Даю вам запрошення відвідати Олімпіаду зі мною”. Це була б суперакція, такої акції жоден із кандидатів не міг би придумати. Він виграв би на цьому фоні в сто разів більше. Андрій Охрімович

Цікаво, що ідея запалювання Олімпійського вогню в храмі Зевса та доставка його факельною естафетою на стадіон була висунута П’єром де Кубертеном ще у 1912-му році. Однак реалізовано цю ідею вперше на 11-тій Олімпіаді в Берліні у 1936-му. Сам Адольф Гітлер нацистським вітанням благословляв ігри доброї волі.

Богдана Костюк

Якщо говорити про політизацію Олімпійських ігор, то варто згадати, що пару десятиліть під час Олімпійських ігор відбуваються і дуже важливі міжнародні переговори, тому що на відкриття, на закриття Олімпійських ігор приїздять лідери держав. Цього разу керівництво олімпійської офіційної делегації провело низку важливих переговорів.

Але знову ж таки тут ми переходимо на мас-медійну площину. Іноді мас-медіа, коли повідомляють про перебіг Олімпійських ігор, забувають про саму Олімпіаду і починають говорити про ці переговори.

Віктор Недоступ

Це ж українські.

Богдана Костюк

Так, українські мас-медіа.

Мрідула Гош

Тут теж необхідно народові розказати, що високо посадова особа знаходиться поза межами, і вона в цей час і працює, не тільки дивиться на Олімпіаду. Я не вважаю це ненормальним, тому що під час його перебування чи президента, чи прем’єр-міністра відбуваються такі події державного значення, ведуться такі переговори з компаніями чи з великими делегаціями, то це досить нормальне явище.

Я думаю, що висвітлення таких речей показує, що дійсно людина на щось працює, що це заощадження коштів на відвідини 10 країн, коли це знаходиться на одному місці. Це дуже часто практикується і в ООН, коли на сесію Генеральної Асамблеї хтось їде, то дуже багато зустрічей день за днем. Я вважаю це досить позитивним феноменом.

Богдана Костюк

Ще один феномен – це те, що знову повернулися члени Міжнародного олімпійського комітету до старої своєї ініціатив: звернення до міжнародних і національних терористичних угрупувань з проханням не влаштовувати теракти під час проведення Олімпійських змагань з тим, щоб твердження П’єра де Кубертена “О спорт! Ти – мир!” відповідало дійсності. Але наскільки це реально...?

Мрідула Гош

На міжнародному рівні це реально, бо країна, яка влаштовує ці ігри має досить високий рівень безпеки, а на національному рівні теракти відбуваються на різному рівні, на жаль. І в ці дні 14-15 числа – це було в моїй країна в День незалежності... Цього ми не можемо зупинити – локальні теракти відбуваються. Це підтверджує той факт, що олімпійський дух ще не розповсюдився у всьому світі і не має адекватного розуміння того духу, бо деякі країни трохи ізольовані, а в країнах, де є незадоволене населення і подібні угрупування, навпаки, використовують ці дні, щоб заявити про себе.

Андрій Охрімович

Журнал “Східноєвропейський монітор розповідає, що основне виробництво спортивної продукції розташоване у так званих країнах третього світу. Дешева робоча сила, нехтування вимогами профспілок, потогінна система і низька платня.

Постало питання чесної гри фірм виробників на мундіальному рівні. Адже люди, які декларують олімпійські ідеали, змагаючись у чесній грі на олімпійській арені, часто рекламують спонсорів, які на арені фінансовій ведуть не надто чесну гру.

Віктор Недоступ

І на завершення Ваш власний прогноз: як дальше буде з Олімпіадами?

Мрідула Гош

Я вважаю, що посттоталітарні країни колишнього СРСР мали дуже серйозний спортивний потенціал. Ви бачите успіх Китаю... Тут треба зважити: спортивний успіх, але успіх у правах людини на цих теренах... Чи це буде альтернатива, чи це має існувати разом?

Спортсмен має говорити у транснаціональній корпорації, що, будь ласка, “Грай чесно”, спортсмен не повинен думати тільки про свою перемогу і про золото, але й думати, який внесок він робив для досягнення духу Олімпіади.

Галина Трохова

Ну і насамкінець невеличке повідомлення замість висновку.

Конгрес Сполучених штатів Америки розглядає до прийняття варіант закону “Про чесну гру”, який стосується фірм-виробників спортивного спорядження.

В Україні на даний історичний момент поняття “чесна гра” набуває свого виняткового забарвлення. Чистота кольорів у цьому контексті витягує на окрему і дуже незручну для влади тему.

На цьому все. Над цим випуском “Альтернативи” працювали журналісти Віктор Недоступ, Богдана Костюк та гість програми головний редактор журналу “Східноєвропейський Монітор”, громадянка Індії, пані Мрідула Гош.

Всього вам доброго! Зустрінемось через тиждень!

Говорить радіо “Свобода”!

НА ЦЮ Ж ТЕМУ

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG