Доступність посилання

ТОП новини

"Українці – дивовижно поетичний народ" : американець, який дає житло українцям у Вашингтоні.


Сергій Куделя

День незалежності України у Вашингтоні святкуватимуть не лише українці, але й ті американці, для яких Україна набула особливого значення. Одного з таких американців звати Роберт Валет. Він ніколи не бував в Україні і до останнього часу не знав про неї нічого, окрім міста Одеси. Звідти до Канади, а потім до США емігрував його прадід. Однак етнічне коріння Валета - французьке, і навіть провівши своє дитинство у Чикаго, він жодного разу не відвідував великий український квартал цього міста. Україну привела у життя цього американця випадковість.

Двоповерховий цегляний будинок Роберта Валета розташований в історичному кварталі американської столиці – на вулиці Ю. Тут народився славетний джаз-музикант Дюк Елінгтон, а у 30-х роках цей квартал став одним з центрів афро-американської культури США. Сьогодні ж, прогулюючись вулицею Ю, можна почути і українську мову. Причина цього – бажання Роберта Валета допомогти із проживанням десяткам молодих українців, які приїжджають до Вашингтона. Роберт Валет говорить, що українізації його будинку сприяла випадковість : три роки тому він вирішив здавати в аренду одну з кімнат будинку.

Першим, хто відгукнувся на його оголошення, був український студент зі Львова. З цього часу Роберт не лише здає в аренду кімнати українцям за символічну плату, але й надає багатьом тимчасовий безплатний притулок. Він каже, що відкриваючи свій дім українській молоді, він збагачує себе знанням про нову культуру і талановитий народ. Найбільше, за його словами, його вражає в українцях спрага до пізнання світу та здатність адаптуватися до будь-яких умов.

Розповідає Роберт Валет: “Одного вечора, прийшовши додому, я побачив Івана та його родину у темряві, оскільки в нас відімкнули світло. І більшість американців на їхньому місці були б розгублені, почали б скаржитися. А я побачив цю українську родину у веселому настрої та із запаленими навколо них свічками”.

Роберт також відзначає особливу політизованість української молоді, яку він вважає ознакою високої громадянської свідомості: “Усі українці, яких я зустрів, мають глибоке розуміння політичних процесів. Їхні думки завжди добре обґрунтовані і зрозуміло висловлені. Іноді мені здається, що в кожного українця завжди є власна думка з будь-якого питання. Але вони також мають тверді переконання”.

Роберт Валет вбачає в українцях і сильну романтичність: “Для всіх українців, з якими я знайомий, характерна дивовижна поетичність. Ця поетичність проявляється у тому, як вони говорять, у музиці, яку вони люблять, чи у їхньому ставленні один до одного.Більшість американців не мають такого відчуття історії та поезії життя. І це можливо перешкоджає іноді українцям та американцям знаходити спільну мову. Але водночас ці ж характеристики дозволяють українцям досягати успіху в цій державі. Вони мають спрагу до нового, що робить їх унікальними та помітними”.

Україна, каже Роберт Валет, залишається “террою інкогніто” для більшості американців. І змінити це, на його думку, може лише народна дипломатія, тобто такий досвід безпосреднього спілкування, який отримав він.

“Святкування Дня Незалежності України у США може бути найкращим способом розширення знань американців про цю державу. Якби американці могли разом з українцями відчути їхню любов до музику, поезії, національних став, і навіть горілки, то вони б почали справді цінувати Україну.”

Саме таку традицію Роберт Валет хоче запровадити у своєму ресторані, в якому українці і американці завжди тепер зможуть разом святкувати День Незлежності України.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG