Доступність посилання

ТОП новини

Інтерес до вивчення української мови в Чехії та Словаччині зростає.


Оксана Пеленська

Прага, 2 вересня 2004 - Для багатьох студентів у Чехії та Словаччині новий навчальний рік розпочався з лекції української мови. У цих країнах зростає інтерес молодих людей до вивчення української історії, літератури та культури, але також і до життя їхніх ровесників в Україні. Про це свідчить значний наплив студентів до тих вузів у Чехії та Словаччині, де можна вивчити українську мову.

Дедалі частіше обирає чеська молодь українську мову як іноземну і щоб реалізувати свій намір, чехи поступають до університетів у Празі, Брно чи Оломоуці. Саме ці три вузи мають добру базу і традиції вивчення української мови. Якщо празький Карлів університет навчає української мови вже понад 80 років, то кафедра україністики в університеті моравського міста Оломоуца належить до наймолодших. І все ж за 4 роки своєї роботи інтерес студентів до цього університету не спадає. Розповідає професор Оломоуцького університету Йозеф Андерш.

Йозеф Андерш

Я гадаю, що україністика викликає інтерес у чеському середовищі особливо серед молодих людей тому, що зараз Україна живе новим життям, незалежна, українська мова є державною мовою. Тому ця молодь, яка прагне до співробітництва, до якоїсь праці такої цікавої в плані економічному, культурному, потягнулася до української мови.

Оксана Пеленська

Цього року 9 чехів розпочне вивчення української мови як іноземної в університеті в Оломоуці. Для тих, хто хоче вивчати українську мову у Словаччині, найточнішою адресою є університет у східно-словацькому місті Пряшеві.

Значною мірою він задовольняє потреби автохтонного українського населення на цих землях, тобто серед студентів у Пряшеві переважають вихідці з українсько-русинських родин. Розповідає доцент кафедри української мови та літератури Люба Бабота.

Люба Бабота

Міняється зацікавлення у зв’язку з тим, що ми стали членами Європейської унії, кожний усвідомлює, що треба відкривати ринок, а ринок можна відкривати тільки напрямом на Схід.

Знаю, що наші студенти, які кінчають переважно вчительське спрямування, не вчителюють, але використовують українську мову у різних підприємствах, куди вони пішли працювати. А цього року зголосилося 25 студентів, 22 були успішними.

Оксана Пеленська

З розмови з Любою Баботою ми довідались, що україністи з університету в Пряшеві налагодили контакти зі своїми українськими колегами.

Люба Бабота

10 років тому була підписана угода між Національним педагогічним університетом імені Драгоманова в Києві і нашим факультетом. Кожного року 10 студентів з України приїздить на стажування до нас, де переважно вивчають національну меншину нашу : чи фольклор, чи просто мистецтво - взагалі, життя, буття та історію. Наших 10 студентів кожного року їде в Київ на стажування теж на 1 місяць.

Оксана Пеленська

Цього року новий навчальний рік у Карловому університеті в Празі поруч з чехами розпочинає й близько десяти молодих людей з України. Умова навчання одна : пройти вступні іспити і знати чеську мову. Тоді навчання безкоштовне. Киянка Оксана Шульга одна з тих, кому на іспитах пощастило, нині вона студентка гуманітарного факультету Карлового університету.

Оксана Шульга

Освіта в Чехії безкоштовна для тих, хто складає іспити чеською і потім навчається чеською. Я вирішила спробувати, вивчила чеську мову досить-таки швидко і мені просто пощастило, що я вступила. Оскільки я знаю, то це новий факультет і на ньому конкурс невеликий: 2-3 людини на місце, так що я досить упевнено йшла на іспит.

Оксана Пеленська

Традиція вивчення української мови в Карловому університеті була започаткована понад 80 років тому відомим ученим Іваном Панькевичем. Нині вона успішно продовжується ще у чотирьох вузах Чехії та Словаччини.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG