Доступність посилання

ТОП новини

ТОВ “Запорізька міська енергетична компанія” стало заручником комунального концерну “Міські тепломережі” напередодні опалювального сезону і...передвиборних перегонів.


Леся Кленович

Запоріжжя, 3 вересня 2004 року - Головним лобі комунальників у цій справі виступив сам мер обласного центру Євген Карташов. Упродовж останнього року міський голова Запоріжжя налаштовує городян осудити діяльність енергетичної компанії та повернути орендоване нею майно до комунальної власності міста.

Запопадливість Карташова керівництво ЗМЕК пояснює просто: один із засновників компанії - колишній суперник мера на цю посаду, голова ради директорів ВАТ “Рассвет”, народний депутат України Петро Сабашук, член фракції “Наша Україна”. Однак сам Сабашук заперечує політичний характер ситуації.

На вашу думку, чому це відбувається зараз у місті з боку міської влади?

Петро Сабашук

Ви розумієте, я хочу сказати, що це навіть не політичні розправи, як члена “НУ”, а просто деякі клани користуються цією ситуацією безнаказано, нібито наш уряд сьогодні допомагає переслідувати “нашоукраїнця”. А насправді хотять просто відірвати ласий шматочок від мого бізнесу. І все. Все чисті місцеві “розбірки”, і комусь хочеться щось вкрасти.

Леся Кленович

Як давно?

Петро Сабашук

Ну, рік. Пан Карташов як прийшов – на другий день почав працювати у “правильному” напрямку. Навіть не Карташов. Карташов стрічки перерізає. А та команда, що за ним , “вовчата” чи як їх там, хочуть щось урвати.

Леся Кленович

Коли Карташов був губернатором, здається, такого не було. Він навіть був тут, на когенераційній станції, і дуже радів від того, що тут відбувалося.

Петро Сабашук

Да...(сміється) “Место сідєнія опрєдєляєт место мнєнія”,- є такий руський вислів. Найімовірніше, “мнєніє помєнялось”.

Леся Кленович

Судячи з останніх подій, думка запорізького мера щодо розвитку тепломереж змінилася радикально. Приміром, на зустрічі з жителями Заводського району, котрий обслуговує ТОВ “ЗМЕК”, Карташов пообіцяв відібрати у Сабашука котельні та повернути їх у комунальну власність міста. А точніше – передати їх нещодавно створеному концерну “КП міські тепломережі”.

Попри те, що ЗМЕК є самодостатньою структурою, яка не лише обслуговує себе стовідсотково, а й проектує, ремонтує котельні та тепломережі, випробовує на своїй базі новітні технології з енергозбереження тощо. За словами Петра Сабашука, згідно із дослідженнями на базі ЗМЕК навіть пишуться нові законопроекти (зокрема серед таких – закони про теплопостачання та когенерацію).

Крім того, перша запорізька когенераційна станція “Південна” є експериментальним полігоном для НДІ прикладних досліджень в енергетиці. А, отже, віддати таке господарство комунальникам наразі є самогубством, каже Сабашук.

Петро Сабашук

Ми усвідомлюємо ситуацію і зі свого боку згодні віддати майно у КП за певних умов:

А) Це повинна бути окрема юридична особа, тому що колектив не збирається розчинятися серед комунальників.

Б) Комунальники ставлять умови, ми кажемо: давайте-давайте, на рік переведемо людей, віддамо майно, і давайте будемо цивілізовано, через суди, вирішувати наші проблеми, щоб люди не були заручниками. Ми пішли назустріч. Єдиний нюанс: ми ні в якому разі не віддамо котельню “Південна”, тому що це експериментальна база для нашого НДІ.

Леся Кленович

Однак місто у особі керівництва концерну “Міські тепломережі” на компроміси не погоджується. А щоб вплив на ЗМЕК був більш ефективним , його працівникам концерн припинив платити заробітну плату. Поновити сплати компанії пообіцяли лише за умов повного і остаточного переходу її у комунальну власність Запоріжжя.

Обурення від імені колективу ЗМЕК висловив слюсар з ремонту теплового обладнання Віктор Шамановський.

Віктор Шамановський

У нас були 27-го липня профспілкові збори, де були представники міста і КП, де пан Телицин і Крещук заявили, що вони не будуть платити нам зарплату. Ми працюємо на підприємстві, виробляємо і заробляємо ці гроші. Розумієте, що виходить: у такий момент, коли люди консервують, заготовляють на зиму, дітей треба у школу збирати, вони б”ють по найуразливіших місцях. Ці люди, котрі повинні блюсти закон, вони його самі порушують. Вони втягують нас у політичну гру. Навіщо? Ми вимагаємо одного: віддайте наші зароблені гроші. Більше нам нічого не потрібно від них. І хай не заважають нам працювати.

Леся Кленович

Для довідки: до моменту створення комунального концерну “МТ” гроші від споживачів надходили безпосередньо до ТОВ “ЗМЕК”. А починаючи з 2002-го року , усі їх отримує концерн як посередник.

Звертаюсь до керівника транспортного цеху енергетичної компанії Олександра Бажанова.

Леся Кленович

А від кого залежить те, щоб гроші надходили саме до вас? Це міська влада вирішує чи закон є такий?

Олександр Бажанов

Це закон є такий. Як це, якщо людина чесно заробила гроші, і їй не віддають? Я вважаю, що це злочинці. Люди, котрі таке чинять, їх просто треба притягувати до кримінальної відповідальності!

Леся Кленович

А на якій підставі? Чим мотивує пан Телицин, коли не віддає гроші?

Олександр Бажанов

Я особисто з ним не розмовляв, розмовляв голова цехового комітету. Він каже: доки не перейдете до концерну , зарплати ви не отримаєте!

Леся Кленович

За словами директора ТОВ “ЗМЕК” Валерія Ваніна, з 1998-го до кінця 2002-го року, доки не було утворено концерн, компанія жодного разу не заборговувала гроші своїм працівникам. Попри те, що у складі ЗМЕК 21 котельня, що обслуговує 2 найбільші райони міста, тобто чверть населення Запоріжжя.

Безпрецедентну ситуацію керівництво енергетичної компанії пообіцяло врегулювати власними силами: на засіданні ради директорів ВАТ “Рассвет” (засновника ЗМЕК ) ухвалене рішення зібрати внески для матеріальної допомоги працівникам компанії. Ініціативу “Рассвета” підтримали й депутати фракції “НУ”.

За словами народного депутата країни Віктора Пинзеника, вони перерахують колективу запорізької енергетичної компанії частину депутатської зарплати. Таким чином, до 1-го вересня кожен працівник ЗМЕК отримав по 200 гривень матеріальної допомоги. До розв’язання конфлікту.

Єдине, що непокоїть керівництво міської енергетичної компанії ,- підступність господарського суду Запорізької області. А радше , його залежність від міської влади. Про це заявив народний депутат України Сергій Соболєв, котрий прибув з колегами на прес-конференцію Петра Сабашука та керівників ЗМЕК.

Справа у тому, що 27-го серпня о 16-30 суд мав оголосити рішення щодо позову про повернення орендованого ЗМЕК майна у комунальну власність міста. От що доповів Соболєв.

Сергій Соболєв

До того, як сталося рішення суду, Карташов оголосив, що рішення суду вже є. І ми відбираємо тепломережі у Сабашука.

Петро Сабашук

Це Клюєву положено?

Сергій Соболєв

Так. Мер міста у нас, виявляється, визначає, яке рішення ухвалить суд. Це буквально сталося півгодини тому. Є живі свідки – 2 депутати міськради Енергодару. Їм оголосили, що тепломережі вже забрані. Коли рішення суду оголошують?

Петро Сабашук

О 16-30.

Сергій Соболєв

О! А станом на 15-15...А вони це почули ще півгодини тому. Отаке у нас правосуддя. Ну, розберемось.

Петро Сабашук

Я хотів би звернути увагу на те, що за 2 дні до суду замінили суддю. І чомусь з’явився із суддею, що вирішував проблеми “Рассвета”, пан Черкаський – колишній референт пана Карташова. Питання? Немає.

Леся Кленович

Господарський суд Запорізької області виніс рішення повернути частину майна, орендованого ЗМЕК, у комунальну власність міста. Щодо розрахунків з працівниками компанії – їхню долю вирішуватиме трудовий арбітраж, який наразі працює з документацією ЗМЕК.
XS
SM
MD
LG