Доступність посилання

ТОП новини

Угорська опозиція слідкує за розвитком конфлікту в Берегові.


Василь Плоскіна

Угорщина, 7 вересня 2004 – Товариство угорської культури Закарпаття 8 вересня збирається провести акцію протесту проти місцевої влади. Товариство хоче зберегти за собою приміщення Угорського педінституту у місті Берегові, що на Закарпатті. Солідарність з учасниками публічно у Будапешті виявили голови двох авторитетних комітетів угорського парламенту - Ласло Кьовер і Жолт Неймет. Обоє політиків входять до керівництва Союзу молодих демократів Угорщини – найбільшої опозиційної партії країни.

Угорський педінститут створено в закарпатському райцентрі два роки тому. Вуз, де викладають мовою угорської нацменшини, єдиний в Україні і не тільки. Про такий навчальний заклад етнічні громади угорців в сусідніх країнах, наприклад, Румунії, Словаччині, колишніх республіках Югославії, можуть тільки мріяти. Закарпатські угорці не без гордості говорять про своє освітнє дітище. Однак уже півроку над ним нависли хмари конфлікту. Педколектив вузу і Товариство угорської культури Закарпаття опираються наміру обласної влади відсудити простору будівлю в угорського вузу. Вони посилаються на дарче рішення Берегівської мерії від 2002 року і згадують, що на церемонії відкриття педінституту були присутні колишній прем’єр України Анатолій Кінах та президент Угорщини Ференц Мадл.

Але представники прокуратури на Закарпатті доводять, що колишня імпозантна будівля Берегівського міськвиконкому передавалася з порушенням чинного законодавства України. За словами закарпатських юристів, державне майно не може передаватися у дар і наполягають на скасуванні рішення мерії м. Берегова. Цю думку поділяють також представники владних структур області. Проте керівництво Товариства угорської культури Закарпаття називає це свавіллям державних чиновників і разом з педколективом вузу відстоює права власності на згадану будівлю в суді.

За перебігом конфлікту уважно слідкують національно-патріотичні об’єднання Угорщини. Днями представники консервативного Союзу молодих демократів (ФІДЕС) заявили, що, за їхньою інформацією, будівлю в Берегові хочуть переобладнати під готель і що до таких планів причетний нардеп ВР України, есдек Іштван Ґайдош. Він очолює Демократичний Союз угорців України. Консервативні політики Ласло Кьовер та Жолт Неймет сказали, що це об’єднання користується неафішованою підтримкою проурядової соціалістичної партії Угорщини. Вони попереджають уряд, що така опіка становить загрозу національним інтересам Угорщини. Жолт Неймет пояснює це тим, що лідери Демократичного Союзу угорців нібито мали стосунок до фальсифікацій виборів мера у м. Мукачеві, а також роблять розкол серед громадських організацій угорської нацменшини в Україні.

Представник органу, що відповідає за діяльність угорських служб національної безпеки, заявив, що, згідно з угорськими правовими нормами, подібні теми не повинні обговорюватись публічно.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG