Доступність посилання

ТОП новини

“Права людини: українська реальність”: Піший похід вчителів Кіровоградщини на Київ. Вони протестують проти незаконної, на їхню думку, ліквідації шкіл в регіоні; За участь в акції до суду? У Львові заарештували студентів, які провели театралізоване дійство проти корупції у вузах; Проблеми виборчої кампанії на Прикарпатті: у списках знов фігурують “мертві душі”.


Надія Шерстюк

Аудіозапис програми:

Київ, 9 вересня 2004 року.

Надія Шерстюк

На хвилях української служби радіо “Свобода” ви слухаєте передачу “Права людини: українська реальність”. У київській студії перед мікрофоном Надія Шерстюк, звукооператор Вадим Журба.

- Піший похід вчителів Кіровоградщини на Київ. Вони протестують проти незаконної, на їхню думку, ліквідації шкіл в регіоні;

- За участь в акції до суду? У Львові заарештували студентів, які провели театралізоване дійство проти корупції у вузах;

- Проблеми виборчої кампанії на Прикарпатті: у списках знов фігурують “мертві душі”.

Такі теми впродовж наступних 15-ти хвилин у репортажах наших кореспондентів.

Львівські правоохоронці затримали сімох студентів за участь у мистецькій акції-перформенсі. Щодо чотирьох з них навіть слухалась справа у суді. Молодих людей заарештували лише за те, що вони у вигляді театрального дійства продемонстрували, як за гроші у Львові можна купити диплом, навіть не навчаючись у тому чи іншому навчальному закладі.

Моя колега Галина Терещук розповість докладніше і про саму акцію, і про арешт львівських студентів.

Галина Терещук

Упродовж двох днів активісти громадського комітету “Пора” у рамках всеукраїнської акції провели театралізоване дійство біля Львівського національного університету імені Івана Франка, університету “Львівська політехніка” і медуніверситету ім. Данила Галицького.

Перформенс відбувався під час перерви і мав на меті привернути увагу громадськості до такого явища, як корупція у вищих навчальних закладах.

Адже неофіційно у Львові поговорюють, що придбати диплом у львівських вузах можна за 500-1 000 доларів. З цього приводу навіть трапляються курйозні випадки у товариствах.

Активісти “Пори” провели імпровізовану пару, на якій умовний “викладач” закликав студентів вчасно сплачувати хабарі і мовчати.

Учасники акції роздавали дипломи, які виписували на туалетному папері. Ними можна було скористатися одразу - поряд стояв унітаз, що символізував вартість дипломів, куплених у викладачів університету.

Втім, якщо керівництво Львівського національного університету імені Івана Франка і Політехніки спокійно поставилось до проведення акції під стінами цих навчальних закладів, то мистецьке дійство не сподобалось ректорату медуніверситету, який учасники перформенсу назвали одним із найкорумпованіших.

Проректор медуніверситету закликав активістів “Пори” припинити своє дійство, а потім викликав працівників міліції.

3 наряди правоохоронців Личаківського райвідділу арештували із 10 активістів громадського комітету 4-х, склали 4-ри протоколи про адмінпорушення і відвезли студентів у Личаківський районний суд.

Доки тривало слухання справи щодо 4-ох учасників перформенсу у Личаківському суді, під стінами тривав протест близько 300 студентів.

Звучать скандування

Галина Терещук

Заступник голови Личаківського районного суду Львова пан Гирич визнав, що в діях активістів “Пори” не було складу злочину, що вони проводили лише мистецьку акцію, а не мітинг. Справу закрили.

Довірена особа кандидата у президенти Віктора Ющенка, депутат облради Лариса Федорів, яка була поруч із заарештованими студентами заявила, що правоохоронцям наказали затримати учасників акції.

Лариса Федорів

Вчора мені посадова особа Личаківського райвідділу внутрішніх справ сказала, що вони дістали вказівку офіційно. Я сказала, що запишу їхні слова. “Пишіть!” – це мені сказав відповідальний працівник Личаківського райвідділу внутрішніх справ Володимир Михайлович.

Галина Терещук

За словами Лариси Федорів, виважена і розумна позиція судді стала справжньою перемогою у цій безглуздій ситуація, яка відбулась у Львові із активістами комітету “Пора”, які не побоялись вголос заявити про корупцію у львівських вузах.

Надія Шерстюк

Ще один освітянський конфлікт виник на Кіровоградщині. Представники Вільних профспілок освіти та науки розпочали піший похід з Олександрії (Кіровоградська область) до Києва на знак протесту проти руйнування освіти в цьому місті.

Основними вимогами учасників акції є відновлення роботи ліквідованої Олександрійської 5-ї школи, надання статусу юридичної особи жіночій гімназії та звільнення з посади керівника міського управління освіти Наталії Ларіної.

Микола Закалюжний знає більше про цю проблему.

Микола Закалюжний

За словами голови Вільної профспілки освіти та науки Володимира Фундовного, який теж бере участь у поході, у випадку якщо ці вимоги не будуть задоволені, то учасники пішої ходи змушені будуть вдатися до інших методів боротьби вже у Києві. Голова профспілки не виключив того, що це може бути голодування.

А тим часом в Олександрії продовжують голодування троє учителів 5-ї школи та 11 викладачів Олександрійської жіночої гімназії.

Троє учителів та батьки, близько 30 учнів 5-ї Олександрійської школи відмовилися підкоритися незаконному, на їхню думку, рішенню міськради про ліквідацію школи, тим паче що навчальні заклади Олександрії і так переповнені.

Тож учителі оголосили голодування, вимагаючи відмінити рішення міськради і продовжували навчання у школі, що ліквідовується. Але 8-го вересня ні учителів, ні дітей до школи не пустили.

Говорить одна із голодуючих учителька 5-ї Олександрійської школи Надія Лелека.

Надія Лелека

Сьогодні зранку ми прийшли на робочі місця, але двері були зачинені, і ми не змогли потрапити на свої робочі місця.

Біля порогу школи стояли з управління освіти, які повідомили, що ми не потрапимо в школу, бо вона закрита.

Ми змушені були проводити навчання на подвір’ї школи. Що буде завтра - ми не знаємо.

Микола Закалюжний

За словами голови вільної профспілки учителів Олександрії Геннадія Могилея рішення міської ради про ліквідацію 5-ї школи є порушенням законодавства, оскільки воно ухвалено без думки батьків та вчителів, думки громади і погіршило умови навчання дітей, тих, які перейшли у переповнені класи інших шкіл.

Геннадій Могилей

Ліквідаційний період школи, про що було зазначено на так званій педраді, закінчується 25-го грудня. Це означає, що до 25-го грудня школа функціонує.

Зважаючи на те, що голодуючих повідомили про звільнення лише третього липня, то в Н.Лелеки, наприклад, термін повідомлення закінчується лише третього жовтня, і заклад має бути діючим.

Микола Закалюжний

Ліквідація Олександрійської гімназії-інтернату при Олександрійському педколеджі ім. В.Сухомлинського, розпочалася без будь-яких документів.

Говорить викладач жіночої гімназії Людмила Васіч.

Людмила Васіч

Склалася жахлива ситуація з жовтня 2003-го року, роблять все для того, щоб ліквідувати цей заклад, який юридично не заснований з 91-го року.

Очевидно там відмивалися брудні гроші. Через те зараз роблять все, щоб закрити. Вони запрошують батьків і віддають у руки документи. Таким чином з минулого навчального року зі 180 учнів залишилось 40 учнів, і цей процес відбувається до сьогоднішнього дня.

Микола Закалюжний

Додам лише, що за останній рік було звільнено 20 викладачів жіночої гімназії.

То ж не бажаючи спостерігати за подальшим нищенням навчального закладу, з третього вересня 11 викладачів жіночої гімназії оголосили голодування. Вони вимагають, зокрема, надання гімназії-інтернату статусу юридичної особи і відновлення прийому учнів до жіночої гімназії та припинення тиску адміністрації на батьків, з тим, щоб ті переводили дітей з гімназії в інші заклади.

Втім, керівник міського управління освіти Наталія Ларіна вважає, що процесу позитивних змін в освіті перешкоджають вільні профспілки, які підтримують учителів.

За словами учасників акції, їхня боротьба за свої права, акція голодування і піший похід на Київ зможуть переконати чиновників від освіти по іншому подивитися на проблеми освітян і освіти.

У усякому разі проблеми освіти в Олександрії вже стали темою обговорення у Комітеті Верховної Ради з питань освіти.

Надія Шерстюк

Політологи і соціологи вважають Івано-Франківщину специфічним регіоном на електоральній карті України.

В області мешкає порівняно невелика кількість виборців, та й ті переважно на заробітках за кордоном.

Це, на думку експертів, дає підстави для різного роду маніпуляцій і політшахрайства. Вже зараз в одному з районів Івано-Франківщини Обласне відділення КВУ виявило так звані “мертві душі” у виборчих списках.

Про особливості президентської кампанії на Прикарпатті, про порушення прав виборців у регіоні розповідає Іван Костюк.

Іван Костюк

Зважаючи на те, що на Івано-Франківщині проживає не така вже й велика кількість виборців, у штабах кандидатів на посаду Президента реґіон вважають одним з найменш перспективних щодо проведення активної передвиборчої діяльності. Однак на перший погляд не надто активне політичне життя на Прикарпатті напередодні виборів має свої яскраві особливості та проблеми.

Представники громадських організацій, політичні оглядачі одностайно відзначають, що на Прикарпатті штабами кандидатів на посаду Президента не ведеться активної боротьби за голоси виборців. Під час проведення круглих столів, конференцій відзначається, що представники двох основних претендентів на головну посаду в державі також дотримуються цієї позиції.

У штабі Віктора Ющенка переконані, що виборці й так підтримають кандидатуру лідера “Нашої України”. Натомість у штабі Віктора Януковича, очевидно, вважають, що виборці Прикарпаття – це втрачені голоси і за них не варто й особливо боротися. Інші ж кандидати взагалі залишаються пасивними.

На цьому, зокрема, наголошує керівник відділу внутрішньої політики Івано-Франківського міськвиконкому Ростислав Стасько.

Ростислав Стасько

У принципі на пальцях можна порахувати тих кандидатів, які активно включилися в боротьбу конкретно по Івано-Франківську.

Іван Костюк

Але така зовні спокійна ситуація має свої особливості. Керівник обласної організації Комітету виборців України Мирон Дмитрик заявив, що вже зараз у великій кількості населених пунктів області до списків виборців вносяться прізвища людей, які вже померли або ж перебувають на нелегальній роботі за кордоном.

Про це свідчить приклад села Городниця Городенківського району, де днями відбувся місцевий референдум.

Мирон Дмитрик

Під час цього референдуму було виявлено близько 150 з тисячі мешканців села. Це люди, які зараз є за кордоном або ж померли. Але вони були включені до списку виборців.

Іван Костюк

Мирон Дмитрик наголошує, що сільські голови називають так звані “мертві душі” у списках адмінрезервом і, на його переконання, застосування такого адмінерезерву може суттєво вплинути на результати виборів. Ще складніша ситуація з людьми, які нелегально працюють за кордоном. Згідно з неофіційною статистикою, з півторамільйонної Івано-Франківщини понад 300 тисяч осіб зараз працює за кордоном.

Заступник керівника обласного штабу “Нашої України” Олександр Сич переконаний, що більшість голосів українських заробітчан влада використає на підтримку свого кандидата. Він підкреслює, що в законі про вибори Президента чітко не передбачено процедури голосування виборців за кордоном. У законі вказано, що вони мали б голосувати при консульських установах. Та як технічно зможе проголосувати, для прикладу, мільйон українців, більшість з яких нелегально працює в Італії, у 2-3 відкритих там консульствах? Зрештою, нелегальні заробітчани бояться заявити про себе.

Олександр Сич

Ви прекрасно знаєте менталітет людей, які перебувають на заробітках. Вони залякані офіційною владою тих держав, де вони перебувають. Вони залякані також нашими офіційними установами. І сподіватись, що вони прийдуть за сім днів особисто, зголосяться, подадуть офіційно написану заяву - це дуже сумнівний варіант.

Іван Костюк

Олександр Сич також розповів, що, перебуваючи в Сполучених Штатах Америки та в Німеччині, зустрічався з українцями, які розповідали йому про те, що буцімто за участь у виборах доведеться заплатити певну суму грошей безпосередньо в консульстві. Заступник керівника івано-франківського обласного штабу “Нашої України” упевнений, що такі чутки серед заробітчан хтось поширює зумисно.

Голоси кількамільйонної армії українських заробітчан можуть також вагомо вплинути на результат виборів. На Івано-Франківщині Комітетом виборців України також зафіксовані спроби вплинути на людей, які працюють у бюджетних установах, для того, щоб вони підтримали на виборах кандидатуру Віктора Януковича. Загалом, зважаючи на нинішні суспільно-політичні реалії, Прикарпаття можна вважати відносно спокійним реґіоном.

Але це спокій, якому ніхто не довіряє. Адже всі ще пам”ятають досвід минулих парламентських виборів, коли напередодні голосування сталася трагедія – було вбито двох кандидатів у депутати до Верховної Ради України. На Івано-Франківщині сподіваються, що цього разу ситуація хоч і загострюватиметься, але не настільки драматично.

Надія Шерстюк

Шановні слухачі, це була програма “Права людини: українська реальність”. Над випуском у київській студії працювали укладач і ведуча Надія Шерстюк, звукооператор Вадим Журба.

На все добре, шановні слухачі!

Говорить радіо “Свобода”!

НА ЦЮ Ж ТЕМУ

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG