Доступність посилання

ТОП новини

Польські фермери задоволені Європейським Союзом.


Марія Щур

Прага, 13 вересня 2004 – До вступу своєї країни до Європейського Союзу польські фермери ставилися із підозрою, проте не минуло і півроку, як вони говорять, що дуже задоволені новою ситуацією. Для них ЄС приніс можливість продати свою продукцію на Захід за вищими цінами. При цьому популістські лідери, які заробляли політичний капітал на антиєвропейських настроях різко втрачають на політичній вазі.

Минуло лише трохи більше чотирьох місяців з часу вступу Польщі до Європейського Союзу, а страхи породжені цим вступом, вже розсіялись. До свого власного здивування, найбільший позитивний ефект від членства в ЄС, відчули польські селяни, і особливо ті, що виробляють м’ясо та молоко. Як пише британський щоденник “Financial Times”, німецькі покупці взяли в облогу прикордонних польських фермерів і скуповують ледь не всю їхню продукцію через значно нижчі ціни.

Згідно з даними польської статистики, гуртова ціна молока підскочила майже на чверть. Також через попит в Німеччині підросли ціни на польську яловичину та птицю. Хоча точних цифр ще немає, економісти вважають, що експорт польської сільськогосподарської продукції до інших країн ЄС зріс на 50% від моменту вступу до Європейського Союзу.

У сільському господарстві Польщі зайнята майже п’ята частина населення, і покращення їхнього добробуту відразу далося взнаки на загальному ставленні поляків до Європейського Союзу. Якщо перед вступом майбутнє членство вітало 59% поляків, то тепер його позитивно оцінює 70%. Серед самих селян рівень підтримки зріс ще виразніше – 67% польських фермерів вітають Європейський Союз, а 40% відчули конкретний позитивний ефект на власному добробуті. І це ще до того, як з Брюсселя почали приходити сільськогосподарські субсидії, наголошують оглядачі.

Міністр сільського господарства Польщі Войцех Олейничак сподівається, що субсидії від ЄС, які компенсують втрату паливних субсидій, що раніше надходили від польського уряду, закріплять успіх. Польські селяни мають отримати від ЄС близько 2 мільярдів євро. Частково ці гроші підуть на поліпшення інфраструктури та ефективності роботи польських фермерів.

Однак не всі радіють із такої статистики. Ліві, популістські та антиєвропейські партії швидко втрачають підтримку виборців. Перед вступом вони лякали релігійного та консервативного польського селянина напливом дешевої європейської продукції. Цього не сталося, і популісти, серед них партія Самооборони на чолі з колишнім пожежником Анджеєм Леппером, вже втратили 15% своєї підтримки із майже чверті населення перед вступом.
XS
SM
MD
LG