Доступність посилання

ТОП новини

Як привчити дитину до читання, зацікавити книжкою? Поради психолога.


Інна Набока

Київ, 15 вересня 2004 - Хтось із великих зауважив, що найбільший винахід людства – книжка. Проте нині нерідко можна почути, що у час комп''ютерів книжки не потрібні. Ну що ж, можливо, книжка нині справді не головне джерело інформації. Але саме книжка навчає людину мислити. Отож як привчити дітей читати?

На питання, чи любите ви читати, більшість людей відповість ствердно. І так само більшість зауважить: але читаю мало, бо... часу немає або ніде взяти цікаву книжку, або зараз взагалі гарних книжок „не роблять”. Та головна причина, гадаю, у нас самих: немає звички до читання. На жаль, уже досить давно побутує думка, що час бібліофілів минув. Телебачення, Інтернет – ось нині головні постачальники інформації та знань.

Та хіба книга – лише джерело інформації? Як на мене, немає кращих ліків від поганого настрою, самотності, якихось зовнішніх негараздів, ніж гарна книжка. Відкриваєш першу сторінку, занурюєшся в інший світ - і всі твої проблеми відступають на другий план. Мабуть, ні з чим не порівняти насолоду, яку дає гарна книжка. Але для цього потрібно вміти читати.

А от батьки й педагоги нерідко скаржаться, що сучасні діти не люблять і не хочуть читати. Мої особисті спостереження свідчать, що з 30 дітей, навіть у старших класах, читає (тобто, не з примусу і не лише підручники та ілюстровані журнали) троє-четверо. Решта віддає перевагу телевізору і комп’ютерним іграм. Бо це легше. Адже книжка вимагає душевної та розумової праці, спонукає мислити, а не лише ковтати готові блоки чужих думок.

Втім, попри всі похмурі прогнози, нині у всьому світі повертається інтерес до читання, в тому числі й серед дітей. Дехто говорить навіть про книжковий бум. Яскраве тому свідчення – феномен Гаррі Поттера. Але одна, навіть найцікавіша, книжка не привчить дітей до читання, не змусить його полюбити. Знаю для цього єдиний спосіб – власний приклад. Якщо дитина змалечку бачить книжку в руках тата, мами, бабусі й дідуся, старших братів і сестер, вона обов’язково і сама буде читати.

А ще – просто необхідно якомога більше читати дітям уголос. Прочитана на ніч добра казка зробить набагато більше для виховання, ніж ціла година нотацій.

Звичайно ж, проблема дитячого читання існує не лише в нашій країні. Французькі психологи, шукаючи відповіді на питання, що робити, якщо школярі не хочуть читати, запропонували оригінальну модель-хартію. Ось деякі її пункти:

„За кожним школярем безумовно зберігається: право взагалі не читати; право читати, стрибаючи зі сторінки на сторінку; право відкласти недочитану книжку; право читати все без обмежень; право читати де завгодно; право читати вголос; право закрити нам рота з усіма нашими повчаннями”.

Ось така демократична педагогіка. Втім, можливо, і нам варто до неї звернутися?
XS
SM
MD
LG