Доступність посилання

ТОП новини

Новий законопроект у Конгресі пропонує позбавити українську владу американських віз та власності у США.


Сергій Куделя

Вашингтон, 20 вересня 2004 - Минулого тижня на розгляд Палати Представників США був внесений законопроект, який передбачає введення жорстких санцій проти української влади у випадку порушення нею процедури чесних виборів та подальшого обмеження демократичних свобод. Автором цього документа під офіційною назвою “Акт щодо демократії та чесних виборів в Україні – 2004”, став каліфорнійський конгресмен республіканець Дана Рорабахер.

Він є членом комітету з міжнародних відносин, в якому належить до підкомітетів з проблематики Азійсько-Тихоокеанського регіону, а також з питань міжнародного тероризму, нерозповсюдження ядерної зброї та захисту прав людини. Про зміст його законопроекту розповідає наш кореспондент у Вашингтоні Сергій Куделя.

Вперше у законопроекті Конгресу щодо політичної ситуації в Україні присутні не лише слова стубованості з приводу порушень демократії, але й чіткі способи покарання відповідальних за це українських урядовців. Поіменно, окрім Президента Кучми, у документі також згадується прем”єр- міністр Віктор Янукович, як такий, що несе однакову з Президентом відповідальність за утиски свободи слова та переслідування опозиції. Автор законопроекту також нагадує, що усі попередні обіцянки українського керівництва провести чесні вибори за останні 10 років не були виконані. Адже ОБСЄ та інші міжнародні організації визнали їх засадничо несправедливими. Як констатується у законопроекті, Україна є зараз у конституційній та політичній кризі, вийти з якої вона зможе лише у випадку провдення чесних президентських виборів та забезпечення базових демократичних свобод.

Водночас, поки в Україні не будуть проведені вибори відповідно до стандартів ОБСЄ, поки не припиниться переслідування опозиції та ЗМІ, зокрема судове переслідування окремих політиків чи журналістів, законопроект передбачає введення щодо українських можновладців низки санкцій.

Так, представники української влади та члени їхніх родин можуть бути позбавлені права в”їзду до США; їм також загрожуватиме втрата усієї власності, що знаходиться на американській території та фінансів, розміщених в американських банках. Окрім того, законопроект пропонує зупинити Україні кредити чи фінансову допомогу, за винятком гуманітарних і сільськогосподарських товарів та медикаментів.

Врешті решт, законопроект зобов”язує уряд США виступати проти надання Україні кредитів і усіма міжнародними фінансовими інституціями. Введення усіх цих санкцій передбачене в день ухвалення закопроекту.

З моменту ухвалення Акту-2004, Президент США повинен буде надсилати Конгресу і щорічний звіт, в якому надаватиметься інформація про банківські рахунки та іншу власність вищих українських урядовців, розташовану у США. А також звіт про випадки продажу Україною зброї тим державам, які, за визначенням Державного департаменту, допомагають міжнародному тероризму.

Закопроект щодо України був названий на честь Костянтина Менгеса – колишнього помічника президента Рейгана з питань міжнародної безепеки, та, як зазначається у резолюції, давнього прихильника української незалежності.

Конгресмен Рорабахер, який працював з Менгесом в адміністарції Рейгана, відомий у Вашингтоні жорсткістю щодо держав-порушників демократії. Він один з небагатьох, хто виступає за скасування наданого Китаю статусу найбільшого сприяння у торгівлі зі США та за обмеження фінансової допомоги корумпованим урядам держав третього світу.

В одному зі своїх нещодавніх виступів Рорабахер сказав, що шлях до кращого світу лежить через дотримання принипів демократії в американській політиці, а не через компроміси зі злочинними режимами та світовими гангстерами. Саме такий шлях він пропонує обрати Сполученим Штатам і щодо України.
XS
SM
MD
LG