Доступність посилання

ТОП новини

Президент Сербiї Борис Тадич та прем’єр-мiнiстр Воїслав Коштуниця дiйшли згоди щодо спiвробiтництва в другому турi мунiципальних виборiв та щодо формування коалiцiй в органах мiсцевого самоврядування. Спiвробiтництво i коалiцiю Коштуницi запропонувала також ультранацiоналiстична Радикальiна партiя.


Михайло Рамач

Белград, 28 вересня 2004 – У першому турi виборiв найбiльше голосiв здобули двi опозицiйнi партiї: демократи президента Тадича та ультранацiоналiсти. Партiї прем’єра Коштуницi, котра зазнала поразки, запропонували спiвробiтництво i демократи, і радикали. Переговори тривали цiлий тиждень. Коштуниця, якого сербська преса називає чемпiоном зi зволiкання, нарештi визначився й уклав коалiцiйну угоду з президентом. Згiдно з нею, двi партiї надаватимуть пiдтримку одна однiй у другому турi виборiв та сформують коалiцiю в органах мiсцевого самоврядування. Другий тур голосування призначений на 3 жовтня.

Коштуниця пропонував Тадичу коалiцiю i в республіканському парламентi. Проте демократи не хочуть входити до влади. Вони залишаються в так званiй конструктивнiй опозицiї. Президент Тадич ультимативно вимагає вiд Коштуницi вiдмовитися вiд будь-якого спiвробiтництва з ультранацiоналiстами. А виборцiв вiн закликав проголосувати в другому турi “за демократичних та проєвропейських кандидатiв”.

За словами Тадича, демократичнi сили не смiють допустити перемогу екстремiзму, радикалiзму й нацiоналiзму. Пояснюючи, чому вiн бере участь у кампанiї, Тадич говорить, що посада президента не зобов’язує його пiдтримувати усiх кандидатiв, “зокрема тих, хто тягне назад”.

Окремi представники Радикальної партiї вiдразу назвали президента зрадником, стверджуючи, що вiн у час, коли був мiнiстром оборони, розвалив армiю та розпродав ракетнi системи. Сербськi нацiоналiсти, котрi пiдтримували режим Саддама Хусейна в Iраку, обвинувачують Тадича i в тому, що вiн розпочав вiйськове спiвробiтництво з Iзраїлем.

На пiдставi згаданих заяв оглядачi роблять висновок, що на завершальному етапi кампанiї йтиме мова не про мiсцевi проблеми, а про державну полiтику. Важко сказати, чи це збiльшить участь виборцiв у голосуванні, яка конче потрiбна демократичним силам.
XS
SM
MD
LG