Доступність посилання

ТОП новини

Росія блокувала розслідування в ООН корупції навколо нафти Саддама Гуссейна.


Юрій Дулерайн

Нью-Йорк, 15 жовтня 2004 - Cлідчі, призначені Конгресом Сполучених Штатів, доповіли про саботування дипломатами РосіЇ, Франції та Китаю розслідування корупції навколо програми ООН “Нафта в обмін на продовольство” для Іраку за старого режиму. Наш ньюйоркський кореспондент – з подробицями.

У доповіді комісії Конгресу з питань національної безпеки йдеться про те, що три держави – постійні члени Ради Безпеки - блокували зусилля США та Великої Британії запобігти корупції щодо програми ООН “Нафта в обмін на продовольство”.

Програму було впроваджено рішенням ООН з метою примусити режим Саддама Гусейна роззброїтися і водночас допомогти іракському народові, який потерпав від економічних санкцій, що ними було покарано агресора за окупацію Кувейта 1990 року. За цією програмою Іракові дозволялося продавати необмежену кількість нафти з тим, щоб на зароблені гроші купувати продовольство й медикаменти. Продаж і купівля здійснювалися нібито під егідою ООН. Але Саддам Гусейн маніпулював програмою, беручи величезні хабарі від покупців нафти й від постачальників товарів. Таким чином він поклав до власної кишені принаймні 10 мільярдів доларів. Вивчення стенограм засідань Ради Безпеки показало, що кожного разу, коли американські та британські представники вимагали звітів щодо функціонування програми й махінацій Саддама Гусейна, дипломати Росії, Франції та Китаю саботували ці зусилля, блокуючи розслідування. Доповідь слідчих пояснює це тим, що компанії трьох держав були зацікавлені у підтриманні статусу кво. У документі говориться, що “бізнеси тих країн наживали мільярди доларів на співпраці з режимом Гусейна та програмою “Нафта в обмін на продовольство”. Доповідь також звинувачує Офіс контролю ООН у тому, що він дивився крізь пальці на корупцію навколо програми, ба навіть сам чинив тиск на інспекторів, найнятих ООН, щоб ті не придивлялися надто пильно ані до проданої нафти, ані до придбаних товарів, хоча за контрактом ті мали робити саме це. Адміністратором офісу, як і всієї програми, був Бенан Севан, близький приятель Кофі Аннана, генерального секретаря ООН. Бенан Севан нині сам опинився під слідством. Його звинувачують у тому, що він отримав багатомільйонного хабара від Саддама Гусейна за те, що заплющував очі на махінації Багдада. Також розслідують діяльність швейцарської компанії “Cotecna”, яка мала перевіряти товари, придбані iракським режимом, і французького банку BNP Paribas, крізь який проходили гроші за продану нафту. За твердженнями газет The Washington Post і The Wall Street Journal , продажні діячі ООН отримали від Гуссейна загалом до 11 мільярдів доларів у формі нафтових дарунків.
XS
SM
MD
LG