Доступність посилання

ТОП новини

Кучма відклав візит до Варшави - дехто у Польщі зрадів.


Володимир Павлів

Варшава, 25 жовтня 2004 - Польські політики та преса коментують у понеділок перенесення на невизначену дату робочого візиту президента Кучми до Варшави. Про те, що Леонід Кучма збирається приїхати у Варшаву, стало відомо ще у п”ятницю, однак, не було відомо про мету цього візиту. Представники Канцелярії польського президента висунули власну версію про те, що візит повинен мати прощальний характер. Ці ж самі представники у неділю повідомили, що візит не відбудеться, а в понеділок пояснювали, що причиною переносу візиту на невизначений термін є загострення внутріполітичної ситуації в Україні.

Натомість польська преса у цьому питанні виявила більшу відвертість, інформуючи, що Кучма у Варшаві був би небажаним гостем. Або , як назвала свій текст газета “Жицє” , Кучма “непрошений” – “перенесений”.

Офіційна Варшава з п”ятниці по неділю пережила дні непевності та деякої розгубленості. Оскільки ніхто не міг точно відповісти на запитання , з якою метою збирається приїхати до Варшави Леонід Кучма, то представники Міністерства закордонних справ Польщі наголошували, що несподівана понеділкова зустріч Кучма-Квасневський має відбутися на особисте прохання українського президента. Незважаючи на це , заявляли представники канцелярії президента Квасневського , немає перешкод для проведення такої зустрічі.

Однак зовсім іншої думки притримувалися політики опозиції, а також значна частина засобів масової інформації та громадськості Польщі. Віце-спікер Сейму та один з лідерів партії “Право і справедливість” висловив думку, що прийняття президента Кучми з боку польського президента було б “схваленням порушення принципів правової держави в Україні і загального вектора, спрямованого проти Заходу”.

З цієї думкою погодився і керівник сеймової фракції партії Громадянська Платформа Ян-Марія Рокіта. Ян Рокіта визнав, що прийняття в цій ситуації у польській столиці українського президента, котрий відкрито підтримує кандидата в президенти Віктора Януковича, було б формою підтримки для противників переслідуваного владою кандидата від опозиції Віктора Ющенка.

Про те, що така позиція є близькою не лише представникам польської парламентської опозиції, може свідчити ухвалена в п”ятницю заява польського Сейму в справі передвиборчої кампанії в Україні. У заяві польські депутати закликають представників української влади дотримуватися демократичних норм під час президентських виборів.

Треба також відзначити, що ухвалення цієї заяви не відбулося без гарячої дискусії, в результаті якої до змісту проекту заяви були внесені певні красномовні зміни.

Депутати вилучили з проекту абзац, в якому йшлося про те, що Сейм із “занепокоєнням спостерігає за ходом виборчої кампанії і остерігається, що нерівний доступ кандидатів до засобів масової інформації та створення атмосфери дестабілізації можуть негативно вплинути на імідж України”. Спікер Сейму та один з лідерів польської лівиці Юзеф Олекси пояснив це так:

“Ми охоче замовчуємо те, що діється у Польщі ( маю на увазі критику ), зате охоче ухвалюємо щось стосовно інших країн”.

З такою позицією не погоджуються депутати від опозиції, котрі вважають, що справи з порушенням демократичних норм в Україні зайшли задалеко. Говорить представник Громадянської Платформи, колишній міністр оборони Польщі Броніслав Коморовський:

“Здавалось би, що це повинно схилити польський Сейм до більш гострої реакції. Але тут бачимо певну несміливість у підході до української проблеми”.

Цю згадану несміливість офіційної Варшави оглядачі пояснюють тим, чим керувались польські політики, визначаючи свою позицію щодо недавніх подій у Білорусі. З одного боку, польські еліти повинні координувати свою зовнішню політику з Брюсселем, але з і ншого – повинні пам”ятати про те, що Україна, як і Білорусь, є найближчим східним сусідом.

До того ж, в обох цих країнах мешкає чимало осіб польського походження.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG