Доступність посилання

ТОП новини

Післявиборча Україна – аналіз британських політологів.


Марія Щур

Прага, 27 жовтня 2004 - Україна ризикує змарнувати історичну можливість, якщо вона обере людину влади, вважають британські аналітики. На їхню думку, перемога опозиційного кандидата Віктора Ющенка не матиме негайних позитивних наслідків через засилля олігархічних інтересів в парламенті, однак вона покладе початок довготривалих позитивних змін, які спиратимуться на широку громадянську підтримку. Проте, аналітики компанії "The Economist Intelligence Unit" далеко не переконані, що українцям дадуть реалізувати саме такий вибір.

Перемога провладного кандидата Віктора Януковича виглядає дуже ймовірною, вважають британські оглядачі, які зауважують, що влада не змарнувала жодного, в тому числі і брудного, методу в своєму розпорядженні для того, щоб просунути свого кандидата. Та все ж його перемога здається аналітикам з компанії "The Economist Intelligence Unit"неможливою без масових фальсифікацій.

Накачування рейтингу чинного прем’єра до показників його головного противника популярного опозиційного кандидата Віктора Ющенка британські аналітики вважають головною тактичною перемогою влади, бо завдяки цьому вона зможе твердити, що Янукович переміг у чесній боротьбі.

Далі, на думку аналітиків, все залежатиме від того, як це сприйме суспільство та Захід, бо Росія у цьому випадку навряд чи буде балакучою. Варіант перший, якщо Янукович завдяки його системним потужностям переможе з невеликою перевагою у першому турі, а потім продемонструє значну підтримку в опитуваннях напередодні другого туру. Тоді його перемогу в ньому і в Україні і в світі можуть зустріти без особливих протестів; ізоляції, подібної до білоруської , не відбудеться.

Інша справа, якщо опозиція звинуватить владу в масових фальсифікаціях у випадку невеликого розриву між кандидатами, і це буде підтверджено міжнародними оглядачами. Тоді, на думку британських політологів, слід чекати потужних вуличних протестів, які будуть жорстоко придушені владою, бо їй ідеться про виживання.

З огляду на пасивність українців навіть у дуже критичні для країни хвилини британські оглядачі не очікують, що протести можуть призвести до анулювання результатів голосування. З іншого боку, цього разу українське суспільство виглядає більш згуртованим та й увага з боку Заходу до України зросла. Тож можливо, що Захід спробує вжити якихось заходів, хоч його важелі впливу виглядають сумнівно.

У цьому випадку Янукович може залишитися при владі, хоч дорога на Захід буде для нього практично закрита. Він керуватиме глибоко розділеною країною з потужною опозицією, що може паралізувати роботу парламенту. Одним з перших рішень Віктора Януковича як президента оглядачі передбачають надання недоторканності для нинішнього президента країни Леоніда Кучми. А далі почнеться боротьба за переділ впливу з київським кланом Віктора Медведчука та дніпропетровським Віктора Пінчука і продовження політики «олігархічного капталізму».

З приходом до влади опозиційного кандидата Віктора Ющенка британські оглядачі пов’язують більш оптимістичну картину розвитку подій в Україні. Вони очікують початок ліберальних економічних реформ, хоча не вважають, що справа піде гладко в парламенті, де переважають олігархічні інтереси. Значних змін зазнає зовнішня політика України, бо за Ющенка їй вдасться швидко подолати наслідки ізоляції, в яку Україна потрапила за часів президента Леоніда Кучми. Головне, на думку британських аналітиків, буде те, що Україна повернеться до європейського контексту, тобто ті зміни щодо відкритості, прозорості, розширення політичних та економічних свобод, які пропонуватиме новий уряд, матимуть активну, послідовну та широку підтримку громадськості.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG