Доступність посилання

ТОП новини

У Швейцарії попереджають про небезпеку відродження Радянського Союзу.


Надія Кандиба

Німеччина, 29 жовтня 2004 р.

З наближенням президентських виборів в Україні зростає увага до неї і з боку західної преси. “Отрута, брехня та газ” – такий заголовок статті, присвяченій виборам в Україні, у німецькому тижневику „Zeit“. А швейцарська газета “Neue Zürcher Zeitung” попереджає про небезпеку відродження Радянського Союзу в міні-форматі.

“Президентські вибори, перший тур яких відбудеться в неділю, визначать майбутнє України”, - наголошує тижневик „Zeit“ і пояснює:

“Ющенко виступає за зближення із Західною Європою та модернізацію держави. Він символізує собою зміну еліт. Його суперник - прем”єр-міністр Віктор Янукович походить зі східноукраїнського донецького регіону, де за сицилійським зразком вплив має одна авторитетна родина.

54-річний політик вважається людиною залізного кулака, про що свідчать і дві судимості в його біографії. Янукович симовлізує собою збереження “статусу кво”: тобто, зближення з Росією та зміцнення авторитарного режиму, який майже будь-якою ціною готовий захищати його владу”, - читаємо в газеті „Zeit“.

Далі видання зазначає, що державний апарат на чолі з президентом Леонідом Кучмою, який більше не балотується на виборах, прагне будь що запобігти змінам у країні.

“Влада вже давно демонструє народу свої інструменти, - пише німецька газета. - Міністерство внутрішніх справ, яке голова президентської адміністрації фактично приватизував, переслідує опозиційні організації арештами та обшуками. Знову людей охоплює вже забутий страх, який панував за часів Радянського Союзу”.

Видання пише і про вплив Росії на хід передвиборчої кампанії в Україні, зауважуючи, що “бригада московських політтехнологів керує “чорним піаром”. “Путін намагається створити кордон безпеки, який би утворювали формально самостійні країни-сателіти”, - розмірковує газета. “Необхідну дисципліну, - пише далі видання, - забезпечує економічний батіг: чотири п”ятих потреб України в нафті та газі покривається за рахунок енергоносіїв з Росії. 83 % нафтопереробних комбінатів та 90 % алюмінієвого виробництва перебувають у власності російських фірм, котрі, як “Лукойл” та “Газпром”, відіграють роль справжніх філіалів московського міністерства закордонних справ. При цьому Західна Європа майже нічого не може зробити, щоб протидіяти російському наступу”, - зауважує газета “Zeit”, звертаючи увагу на проблеми в спілкуванні між Україною та ЄС.

Швейцарська газета “Neue Zürcher Zeitung“, коментуючи візит кремлівського лідера Володимира Путіна до України, також зазначає, що неготовність Брюсселя по-справжньому простягнути руку Києву успішно використовує на свою користь Росія. Видання звертає увагу на те, що Москва намагається зміцнити свій вплив на сході від кордонів ЄС.

“Це пов”язане зі старим побоюванням Росії, що її можуть оточити ворожі сили, - пише газета. - В умовах, коли націоналізм переживає ренесанс, такі побоювання знову стали в моді. Але це пов”язане також з політичними та економічними реальностями : російський флот розташований в українському порту в Севастополі; Україна є важливою транзитною країною для перекачування в Європу російських нафти та газу - але також з тим, що Москва разом з Україною, Білоруссю та Казахстаном прагнуть створити східноєвропейський економічний простір.

Особливо останній намір викликає у західних політиків велике занепокоєння, оскільки з”явився привид відродження міні-Радянського Союзу, - коментує газета „Neue Zürcher Zeitung“.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG