Доступність посилання

ТОП новини

Кабiнет мiнiстрiв Сербiї пiдготував проект закону про парламент. Ним передбачене надання великих пiльг депутатам, включаючи й право виходу на пенсiю у п’ятдесятирічному віці. Внаслiдок протестiв громадськостi влада була змушена запропонувати змiни.


Михайло Рамач

Белград, 2 листопада 2004 – На вимогу 205 депутатiв, законопроект мали б ухвалити за скороченою процедурою. Проти нього виступили лише депутати вiд Демократичної партiї, котру очолює президент Сербiї Борис Тадич. Та як тiльки документ потрапив до рук журналістів, зчинився цілий шквал критики.

Громадяни та профспiлки обуренi привiлеями, яких хочуть надати собі депутати. Згiдно з законопроектом, народним обранцям для пенсiї потрiбно лише 20 рокiв робочого стажу та 50 рокiв життя. А пенсiя буде неябияка – тисячу доларiв. Та ще одне: закон мав би стосуватися усiх, хто був депутатом вiд 1991 року.

Законодавцi упевненi, що вони роблять дуже важливу роботу і заслуговують вiдповiдної винагороди : вiд двох до майже трьох тисяч доларiв у мiсяць. Вони пояснюють, що фiнансово незалежнi депутати не піддаватимуться корупцiї та iншим спокусам й додають, що закон підготовлений з урахуванням досвіду розвинених європейських країн. На їхню думку, депутат пiсля 4 чи 8 рокiв у парламентi неспроможний повернутися на колишнє робоче мiсце та займатися своїм фахом.

Преса цей законопроект назвала ганебним, неморальним та скандальним. Профспiлка лiкарiв стверджує, що влада ображає народ та глузує із правової системи. Лiдери iнших профспiлок заявляють про намiр влаштувати масовi протести голодних робiтникiв, котрi заробляють менше 200 доларiв, а платню отримують iз кiлькамiсячною затримкою. Коментатори нагадують, що парламентаріїв у Сербiї слiд називати не народними, а партiйними обранцями, оскiльки громадяни на виборах голосують за окремi партiї, якi призначають депутатами лише тих, хто слухняно проводить полiтику керiвництва.

Представник Мiнiстерства фiнансiв заявив, що в бюджетi немає коштiв для привiлеїв, яких для себе бажають законодавцi. Партiя прем’єра Воїслава Коштуницi була змушена вiдступити. Законопроект розглядатимуть пiсля внесення вiдповiдних змiн. Ще раз виявилося, що ефективною громадською кампанією можливо подолати тих, кого називають недоторканними.
XS
SM
MD
LG