Доступність посилання

ТОП новини

На Дніпропетровщині перший тур виборів президента України не обійшовся без певних порушень.


Михайло Снігур

Дніпропетровськ, 1 листопада 2004 - На Дніпропетровщині взагалі вибори відбулися без особливих ексцесів. Принаймні того жорсткого протистояння з застосуванням сили, яке пророкувалося, не було й близько. Не було і провокацій, до яких готувалися на усякий випадок правоохоронці.

У 17-ти виборчих округах на 1744-х дільницях участь у виборах взяли 70 відсотків виборців з 2-х мільйонів 834-х тисяч. З них жодного кандидата за даними Центральної виборчої комісії не підтримали менше 4-х відсотків. Тобто, виходячи з даних ЦВК, майже усі активні виборці визначилися зі свом вибором. На жаль, на час підготовки цього репортажу недоступні результати паралельних підрахунків голосів, які вели штаби кандидатів і Комітет виборців України. І то з банальної причини – люди, котрі займалися тими підрахунками, пропрацювавши усю ніч, повідомили результати до своїх центральних структур і, не залишивши даних, пішли відпочивати.

Згідно з даними ЦВК фаворити виборчих перегонів Віктор Янукович і Віктор Ющенко отримали на Дніпропетровщині відповідно майже 50 і майже 19 відсотків голосів. Найбільше голосів Віктор Янукович отримав у Павлоградському 36-му окрузі – 61 відсоток, найменше у Криворізькому 31-му – 31 відсоток. Віктора Ющенка найбільше підтримують у Жовтневому 26-му окрузі Дніпропетровська, де більшість виборців становлять студенти і інтеллігенція – 26 відсотків, найменше – у 39-му сільському окрузі – 12 відсотків.

Головним і масовим порушенням були невідповідності у списках виборців і значну частину тих, хто не проголосував, не виключено, становлять ті, хто, не знайшовши себе у списках, не став звертатися до територіальних комісій і судів для реалізації свого права вибору. Найбільші натовпи людей, котрі вимагали внесення себе до списків, утворилися біля приміщень окружних комісій у Дніпропетровську і Нікополі. На деяких дільницях не були внесені до списків понад сто і більше виборців.

У штабі Віктора Ющенка, де ніяк не очікували такого низького результату, навіть виникла підозра, що однією з технологій маніпулювання голосами виборців є навмисне невключення до списків тих, хто при обході помешкань невизначеними особами, які опитували, за кого мають намір голосувати виборці, відповів, що голосуватиме за Ющенка.

Викликає певну підозру і надто велика порівняно з загальноукраїнською статистикою кількість тих, хто проголосував за інших кандидатів і кількість недійсних бюлетенів. Спостерігачами на дільницях виявлені приписки до виборчих списків у лікарнях, а на 13-й дільниці 29-го округу приписані аж 1300 осіб. Спостерігалися також так звані “виборчі каруселі”, дописування виборців підчас голосування, зайві бюлетені на дільницях, голосування великих груп за відкріпними талонами. Були факти недопуску спостерігачів на дільніці і безпідставного виключення зі складу комісій представників опозиції. У Нікополі на засідання комісії 35-го округу навіть не були допущені іноземні спостерігачі.

Народним депутатом Валерієм Чичковим була припинена спроба маніпуляції з протоколами виборчих комісій у 40-му виборчому окрузі, але фальсифікатори втекли і чи вдалося їм зрештою фальсифікувати протоколи, невідомо.

Відтак питання, наскільки чесним був підрахунок голосів на Дніпропетровщині, залишається відкритим.

Міжнародні спостерігачі головним порушенням вважають негаразди із списками виборців і зазначають, що значна кількість виборчих дільниць знаходиться у погано пристосованих для голосування приміщеннях.

Це перші висновки з виборів, що відбулися, і систематизовані дані ще надходитимуть.

Члени дільничної виборчої комісії з виносною урною чудового осіннього дня йдуть до нещасних хворих, щоб ті могли реалізувати своє конституційне право, маючи надію, що ті хворі не на голову і здатні. розуміти, для чого їм те право потрібне"
XS
SM
MD
LG