Доступність посилання

ТОП новини

Ситуація в Україні після першого туру виборів.


Ірина Халупа Гості: Дмитро Святаш - народний депутат України, член групи “Демократичні ініціативи”, Комітет з питань фінансів і банківської діяльності; Юрій Павленко - народний депутат України, член Комітету з питань молодіжної політики, фізичної культури, спорту і туризму, фракція “Наша Україна”, Андрій Магера – член ЦВК (телефоном).


Аудіозапис програми. Перша частина: Аудіозапис програми. Друга частина:

Київ, 2 листопада 2004 року.

Ірина Халупа

Добрий вечір, Україно!

Радіо “Свобода” продовжує свої передачі.

Вас вітає “Вечірня Свобода”.

Перед мікрофоном Ірина Халупа.

Хочу нагадати, що від 20 по 23 годину, програми радіо “Свобода” ретранслює радіостанція “НАРТ”, у Києві слухайте нас на частоті - 70,4, у Харкові на частотах - 73 і 79, а в Одесі на частотах - 68 та 36.

Тема: “Ситуація в Україні після першого туру президентських виборів - ЦВК продовжує рахувати голоси”.

Гості: Андрій Магера, член ЦВК (телефоном); Дмитро Святаш, народний депутат України, член групи “Демократичні ініціативи”, Комітет з питань фінансів і банківської діяльності; Юрій Павленко, народний депутат України, член Комітету з питань молодіжної політики, фізичної культури, спорту і туризму, фракція “Наша Україна”.

Вітаю шановних гостей і дякую за участь у “Вечірній Свободі”.

Два дні після першого туру президентських виборів і українці ще не мають повністю всієї картини голосів. На сьогоднішній день 39,8% виборців проголосували за кандидата в президенти прем’єр-міністра Віктора Януковича, 39,22% за лідера блоку нашої партії “Наша Україна”. Такі дані були на початку сьогоднішнього дня, при цьому враховані голоси 27 314448 мільйонів виборців.

Перший заступник голови ЦВК Ярослав Давидович, виступаючи сьогодні у Верховній Раді, повідомив, що найближчими днями ЦВК проаналізує всю інформацію і оприлюднить офіційні результати виборів. Вже сьогодні відомо, зазначив він, що другий тур виборів Президента України відбудеться і у ЦВК дуже мало часу, щоб організувати його проведення, і не вистачає коштів. Додатково потрібно 47 мільйонів гривень.

Ще однією великою проблемою виборів Ярослав Давидович назвав списки виборців і нагадав про те, що в день виборів, 31 жовтня, відбулось понад 42 тис. судових засідань, за результатами яких виборці були включені до списків.

Зупинився Ярослав Давидович і на псуванні виборчих бюлетенів і повідомив, що ЦВК звернулася до Генпрокуратури з проханням провести розслідування таких фактів, оскільки невідомо, що послужило причиною такого безвідповідального ставлення членів дільничних комісій до виборів. Наразі відповіді від Генпрокуратури немає.

Далі наш кореспондент Тарас Марусик.

Тарас Марусик

На ключове питання про результати виборів Ярослав Давидович відповіді не дав. І коли член фракції “Наша Україна” Юрій Ключковський навів дані, що ніби-то до ЦВК надійшла інформація з майже 99% виборчих дільниць, відповідно до якої кандидат на пост Президента України Віктор Ющенко набрав 11 мільйонів 387 тисяч голосів виборців, а Віктор Янукович – на 34 тисячі менше, перший заступник голови ЦВК відповів, що такою інформацією не володіє і запропонував депутатові поділитися нею з ЦВК.

До речі, у розмові зі мною Юрій Ключковський, довірена особа Віктора Ющенка ЦВК, зазначив, що, за його інформацією, до Центральної виборчої комісії сьогодні надходять так звані “уточнені протоколи” зі східних областей, за допомогою яких робиться спроба сфальсифікувати результати виборів.

Після розгляду цього питання у Верховній Раді підрахунок голосів зрушив з місця після добової паузи і змінювався тричі на момент готування цього матеріалу. Спочатку розрив між Януковичем і Ющенком збільшився до майже півтора відсотка, а відтак упав до трохи більше, як пів відсотка. Однак залишається порахувати ще понад 2% бюлетенів.

Відповідаючи на запитання радіо “Свобода” про причини гальмування підрахунку голосів останньої доби, Ярослав Давидович сказав:

Ярослав Давидович

Справа в цьому, що на багатьох дільничих виборчих комісіях їх керівники постановили голосування і пішли відпочивати, не передавши протокол до територіальної виборчої комісії. А багато територіальних вчора десь в обід буквально, прийнявши протоколи, теж не ввели їх в протоколи, теж не ввели їх у систему, не передали в базу даних, скоренько провели засідання. Кажуть, що навіщо їм попередні підсумки, як вони оце уже до вечора отримають від нас протокол.

Я скажу, що у 1999 році теж на цифрі десь 94 % зупинилися. А потім довели її до 96% і поки далі вже й не було потреби вводити, бо вже пішли оригінали протоколів. Але тоді була інша ситуація народ так не цікавив розрив між першим і другим місцем, а зараз дійсно, бо я розумію, що потрібно вести до останнього протоколу до одного за, оскільки, кандидати йдуть впритул.

Тарас Марусик

Ярослав Давидович сказав також, що це не є порушенням закону, оскільки правовою категорією вважається протокол з мокрою печаткою. Народного депутата Євгена Гірника гальмування оприлюднення результатів дивує. Він вважає це виборчою технологією.

Євген Гірник

В цьому випадку ЦВК грає роль такого собі агітатора за кандидата в президенти Віктора Януковича. Справа в тому, що серед не оприлюднених результатів є ще 20% дільниць по місту Києву. Як відомо місто Київ голосує в основному за Ющенка, середній результат 62 з лишнім відсотки. Не оприлюднені деякі результати по Івано-Франківській, Житомирській, Кіровоградській, в основному по областях, де симпатії до Ющенка набагато вищі, ніж симпатії до Янукович.

Тарас Марусик

Крім того, сказав Євген Гірник, відсутність результатів І туру позбавляє команду Ющенка можливостей вести агітацію, тоді як Віктор Янукович і далі має можливість використовувати з цією метою посаду прем’єр-міністра.

Ірина Халупа

Щойно мені колеги передали найновішу інформацію, це із сайту pro UA, опрацьовано 97,76% бюлетенів, результати зрівнялися. За Янукович проголосувало 39,22% виборців, за Віктора Ющенка так само 39,22%.

Перше запитання до Вас, пане Магера. Якщо ЦВК встигло за півтора дня порахувати майже 98% голосів, чому так важко з останніми двома відсотками чи це є свідоме гальмування, як це стверджував пан Гірник, чи просто занадто велике навантаження на ЦВК?

Андрій Магера

Добрий вечір, шановні слухачі.

Хотів би звернути увагу на те, що ту інформацію, яку подав сьогодні з парламентської трибуни заступник голови Центральної виборчої комісії Ярослав Давидович, то справді та інформація, я би сказав, відповідає дійсності.

Оскільки, багато членів територіальних і дільничних виборчих комісій просто безвідповідально, це ще м’яко сказано, підійшли до питання підведення підсумків голосування у відповідних виборчих дільницях, чи у відповідних територіальних виборчих округах.

Щодо остаточного числа, тобто, якщо говорити про те, коли будуть стовідсоткові дані щодо підведення підсумків виборів по цілому, по Україні, то у мене є сподівання, що сьогодні до кінця доби або принаймні завтра на ранок, ми матимемо всі результати.

Чесно кажучи, мене як члена Центральної виборчої комісії, теж трошки дивує ця ситуація. Бо скажімо, до мене вже починають надходити оригінали протоколів відповідних територіальних виборчих комісій, де стовідсоткові результати є. Але не завжди система наша з цим справляється.

Ірина Халупа

Чому?

Андрій Магера

Давайте переадресуємо це запитання до керівництва комісії, можливо, вони мають більш точну інформацію. Чи, можливо, система виходить з ладу, чи, можливо, хтось намагається туди проникнути, але в чомусь причина все ж таки є.

Ірина Халупа

Пане Магера, а чому таке безвідповідальне, як Ви сказали, таке легковажне ставлення голів виборчих дільниць до своєї відповідальності?

Андрій Магера

Знаєте, що тут може бути декілька варіантів. Наприклад, перший варіант: дуже демократична норма закону про вибори, яка передбачає, що склад виборчої комісії формується за поданням виключно кандидатів на пост президента. Тобто формально, як би висувались органи місцевого самоврядування від формування виборчої комісії.

Натомість ми одержали привнесення політики в діяльність окремих виборчих комісій з чим я неодноразово стикався відвідуючи засідання таких комісій. Я людям звертав увагу, що вас тут немає більшості, вас тут немає меншості, що всі ви державні службовці. І за невиконання Закону ви будете відповідати по всій повноті, по всій строгості, в тому числі, якщо буде потреба, то і Кримінальний кодекс України теж знайде своє застосування.

Ірина Халупа

Пане Магера, до ефіру, до мене надійшла інформація, що ЦВК збирається анулювати результати виборів чи визнати їх такими, які не відбулися в 220-ій київській територіальній дільниці. Це перевірена інформація від іноземних спостерігачів. На яких підставах це відбувається, пане Магера, якщо воно відбувається, адже це приблизно 0,1 всіх київських голосів? Всі знають, що Київ великою перевагою голосував за Віктора Ющенка.

Андрій Магера

Чесно кажучи і тому не хочу вводити в оману слухачів по 220-му округу, у мене поки що інформації такої немає, але...

Ірина Халупа

Що там відбувається в цьому окрузі?

Андрій Магера

На жаль, немає інформації.

Ірина Халупа

Пане Магера, я хочу нашу дискусію розширити, щоб взяли участь наші гості - народні депутати. Я вас запрошую залишатись з нами, але я зрозумію, якщо Вас відірвуть до роботи, бо, все ж таки, всі хотіли би знати, яка остаточна картина тих виборів.

Давайте поговоримо про одну із проблем, яка виринула на тих виборах. В день голосування на президентських виборах суди розглянули 42 561 скаргу про неправильні дані, про виборцях в списках або відсутності таких взагалі. У більшості випадків права громадян на їх волевиявлення нібито були відновлені.

Вчора заступник голови Верховного суду Анатолій Ярема повідомив, що в Криму таких скарг було розглянуто - 2 238, у Вінницькій області 2 534, в Дніпропетровській 3 229, в Київській також майже 3 тисячі, в Одеській понад 2 тисячі, у Львівській 2 683, у Черкаській майже 3 тисячі, у Хмельницькій майже 2,5 тисяч. В інших областях ця цифра становила близько 1 тисячу або трошки менше.

Дехто говорить, що це 10% потенційних виборців, які не змогли голосувати, саме через ці помилки у виборчих списках. Неправильно вказані прізвища, імена і по-батькові відсутності цих даних у списках попри наявність у людей відповідних документів, тобто паспорти.

У зв’язку з цим громадянам було відмовлено у видачі бюлетенів. Пан Ярема наголосив, що, що ці питання повинні вирішувати члени комісій безпосередньо на виборчих дільницях, вони не повинні були направляти людей у суд. Але так не відбулося.

Анатолій Ярема також сказав, що ЦВК "сама буде зацікавлений у тому, щоб у другому турi такі помилки були усунені". Анатолій Ярема також вважає, що 21 листопада, день другого туру, кількість таких скарг буде значно менша. Але чи повинні вони бути взагалі, якщо справді йдеться про 10% виборців? Пане Святаш?

Дмитро Святаш

В першому етапі виборів ми стикнулися з недосконалістю цього закону, тому що я слабо собі уявляю, щоб наші виборці пішли за декілька днів до виборів на виборчу дільницю, подивилися, чи є в них...

Ірина Халупа

Дуже багато йшло.

Дмитро Святаш

В нас соціальна активність (може, на Заході і в Центрі інша ситуація, а я буду говорити про Схід) сягає 50-60%, але це в один день голосування. Тому, я вважаю, що такі проблеми не варто було робити цим законом, але якщо вони вже створені, і ми подивилися, до чого це привело, я вважаю, що краще було б зробити єдиний реєстр виборців. Документ такий, як паспорт - це документ, який засвідчує особу і місце її постійного проживання.

Тому та ситуація, що є, мене особисто не задовольняє. Хочу сказати, коли я прийшов за дві доби до виборів подивитися...

Ірина Халупа

У Вас все було в порядку?

Дмитро Святаш

Я не побачив ні себе, ні дружини...

Ірина Халупа

І Ви – народний депутат.

Дмитро Святаш

Це не має значення, але я написав заяву, і мене з дружиною внесли до списку виборців. Якби я цього не зробив, то я не зміг би проголосувати.

Ірина Халупа

Пане Павленко?

Юрій Павленко

Ми передбачали цю проблему, коли готувалися до виборів.

Ірина Халупа

Такою великою, якою вона була, чи вона виявилася більшою, ніж ви передбачали?

Юрій Павленко

Вона виявилася дещо більшою, ніж ми передбачали, і складається з двох частин.

Перша частина цієї проблеми, що справді списки готувалися виконкомами, і технічних помилок, скажімо, несвідомих було багато, але, очевидно, не 10%.

Друга частина – це свідоме використання маніпуляції і внесення помилок до списків виборців для того, щоб зменшити рейтинг Віктора Ющенка.

Ми неодноразово наголошували на тому, що по будинках ходять представники ЖЕКів і роблять відмітки, хто буде голосувати за кого.

Ірина Халупа

А звідки ЖЕКи отримали таку інформацію?

Юрій Павленко

Вони мали списки. Була ця інформація, була неодноразовою, ми про неї говорили і в ЗМІ. Звідки виник цей заклик перед виборами “Прийди і перевір себе в списку”? Саме з цієї інформації, яка пішла дуже масово.

Потім результат вже показав, що не вистачало не просто окремих людей, не вистачало будинків, не вистачало вулиць, особливо в Західній і Центральній Україні.

Але найнебезпечніше, що відбулося... Як приклад, візьмемо Київ і Київську область, де величезна кількість людей прийшли і перевірили себе в списках в п’ятницю, в суботу. Що виявилося в неділю, після того, як їх вже внесли у списки? В неділю вони знову себе не знайшли. Тому остання заміна списків з цією фальсифікацією відбулася в ніч з суботи на неділю.

Можна говорити, що це була одна із тих технологій, яка використовувалася владою для того, щоб зменшити рейтинг Ющенка чи зменшити кількість голосів Ющенка на виборах. Тому ми і говоримо, що загальна кількість вкрадених і сфальсифікованих голосів у Ющенка сягає 15-18%.

Ірина Халупа

Так що, він міг би, на Вашу думку, перемогти у виграти турі, якщо не було б цього?

Юрій Павленко

Я не виключаю, що він і переміг в першому турі. Ми ще не маємо офіційного результату ЦВК.

Ірина Халупа

Пане Святаш?

Дмитро Святаш

Тут я можу сказати, що я так само не знаю, чи переміг В.Янукович в першому турі, чи ні, але...

Ірина Халупа

Вони, згідно з останніми даними, рівні.

Дмитро Святаш

Така жахлива ситуація, яка склалася з цими списками, однаково вдарила і по Януковичу, і по Ющенку.

Я не знаю такої ситуації, щоб приходили і запитували: “За кого?” Людина може сказати неправду, людина може сказати одне, а піти голосувати за когось іншого. Тому якщо ми подивимося, скільки було таким чином зіпсовано списків, то вони будуть однакові і на Західній і на Східній Україні.

Це проблема невдосконаленості законодавства, ми за неї голосували. Це неправильна норма, яка призводить до того, що люди не можуть виявити свою волю.

Юрій Павленко

Тут є один цікавий момент, якщо на Західній Україні ці проблеми зі сприсками були використані проти Ющенка і по зменшенні його голосів, то на Східній Україні ця проблема зі списками виборців була використана для фальсифікації на користь Януковича, на збільшення його голосів...

Дмитро Святаш

Я не думаю, що це так.

Юрій Павленко

...тому що їздили ці мобільні бригади з відкріпними талонами і з паспортами різними, які і дали в результаті 102%.

Ірина Халупа

Пане Магера, ЦВК, як ніхто інший, повинна бути зацікавлена, щоб ті списки були точними, щоб вони відповідали так, на Вашу думку? Як можна цю проблему наладнати, щоб вона не повторювалася через три тижні у другому турі?

Андрій Магера

Ситуація вийшла складна, пов’язана з голосуванням 31-го жовтня 2004-го року, натомість я хочу звернути увагу на те, що і органи місцевого самоврядування, і дільничні виборчі комісії, на яких закон покладає обов’язок скласти списки виборців і уточнювати їх, з цим завданням справилися, м’яко кажучи, не найкращим чином.

Те, що буде 21-го листопада, то, зрозуміло, що до повторного голосування зі списками виборців, на мою думку, буде менше проблем зі складенням.

Ми з першого дня практично (скажімо, я особисто) спрямовуємо їх діяльність на те, щоби вони помалу вже приступали до уточнення списків виборців, які є на кожній дільниці, тобто, щоби надіслали відповідний необхідний запит в органи внутрішніх справ щодо уточнення списку осіб, яким в період з 31-го жовтня до 21-го листопада виповнюється 18 років, щоб вони ці списки мали.

Другий момент, щоби спрямували свою увагу на те і дослідили момент включення окремих виборців до списків виборців, в тому числі в день голосування на підставі рішень судів, на підставі рішень територіальних виборчих комісій. Ці всі дані необхідно збирати зараз, а не за день-два до виборів, так як було до цього.

Ірина Халупа

Пане Магера, чи матимуть можливість ті 10% чи ті, хто махнув рукою і не схотів стояти у довгих чергах в територіальних комісіях, чи оббивати пороги по судах, чи матимуть вони можливість наладнати свою інформацію у тих списках?

Андрій Магера

Так, закон “Про вибори Президента України” передбачає можливість виборців підійти на виборчі дільниці, з’ясувати, уточнити, чи є він у списках, чи немає, чи правильне його прізвище, ім’я, по-батькові, всі необхідні реквізити.

ЦВК знаходиться поза межами впливу кандидатів на посаду Президента України, і так повинно бути, але я буду агітувати за одне: нехай виборці підійдуть на виборчі дільниці, щоб мали можливість голосувати, адже голос кожного виборця є дуже важливим, адже не секрет, що зараз вирішується дуже важливе питання для країни: хто все ж таки буде наступним Президентом України? Від голосу кожного виборця залежать підсумки цих виборів.

Я, користуючись нагодою, хочу звернути увагу, щоб виборці підійшли на виборчі дільниці, а до членів виборчих дільничних комісій хочу звернутися, щоб вони створили максимально сприятливі умови для того, щоб ці всі питання вирішити якомога оперативніше, якомога якісніше, щоб не було нарікань, скарг до виборчих комісій вищого рівня.

Ірина Халупа

Пане Магера, ви встигнете сьогодні підрахувати все? Ви ж обіцяли, що кінцеві результати будуть у вівторок.

Андрій Магера

Будемо намагатися, адже для цього і існує ЦВК.

Ірина Халупа

І ще одне запитання: а чим зараз займається пан Ківалов?

Андрій Магера

Поточними питаннями діяльності ЦВК, оскільки завдання голови ЦВК не полягає в тому, щоб сидіти день і ніч у ЦВК, а все ж таки як керівник органу державної влади він зобов’язаний узгоджувати дуже багато питань з іншими органами державної влади, координувати діяльність, в тому числі, територіальних виборчих комісій.

Я думаю, що Сергій Васильович зараз зайнятий і роботи в нього, як ні в кого іншого, вистачає.

Ірина Халупа

Ну що ж, будемо сподіватися, що до кінця сьогоднішнього дня, а це ще три з половиною години, ми матимемо кінцеві результати.

Шановні гості, ви, напевне, чули і читали, що західні спостерігачі, зокрема ОБСЄ, оцінили ці вибори як такими, що не відповідали демократичним вимогам, навіть багато хто вважав, що вони були гіршими, ніж попередні президентські вибори. Як Ви реагуєте на таку оцінку, пане Святаш?

Дмитро Святаш

Я доволі критично ставлюся до...

Ірина Халупа

Західних спостерігачів і ОБСЄ?

Дмитро Святаш

До позиції західних спостерігачів і ОБСЄ, яка склалася не сьогодні, а за великий термін до президентських виборів.

Ірина Халупа

Так що Ви вважаєте, що вони були демократичним і нормальними.

Дмитро Святаш

Я вважаю, що вони пройшли з порушеннями, але ці порушення не вплинули і не вплинуть на результати цих виборів. Це моя точка зору, я в цьому переконаний.

Говорити, що вони були гірше чи ні – вони були суто до недосконалості закону, а тому, перепрошую, всі запитання можемо задати собі як народним депутатам, які цей закон прийняли.

Ірина Халупа

Ви ж цей закон ухвалювали.

Дмитро Святаш

Ухвалював, але бачу, що є проблеми, які не можуть бути. Що стосується мого ставлення, то я вважаю, що це є якась технологія, агітація за одного із кандидатів.

Ірина Халупа

Що спостерігачі західні?

Дмитро Святаш

Це позиція західних спостерігачів і ОБСЄ.

Ірина Халупа

Бо східні спостерігачі сказали, що все було в порядку. А може це питання цінностей, пане Святаш?

Дмитро Святаш

Це питання не цінностей, це питання ставлення до ситуації.

Ірина Халупа

Пане Юрію, що Ви скажете?

Юрій Павленко

Мені було б цікаво, як ми могли, як наш штат міг би використати ОБСЄ як європейську структуру, як частину своєї виборчої кампанії?

Таким чином пан Святаш образив всі ті зобов’язання, які Україна взяла як держава на себе перед даною організацією, власне, багатьох тих людей, які справді щиро приїхали подивитися і спостерігати за виборчим процесом в Україні. Тому що насправді сам виборчий процес це не був тільки день виборів, спостереження були протягом всього періоду.

Все почалося з нерівності доступу до ЗМІ. Це постійне обмеження і заборони, недопущення Віктора Ющенка до виступів перед громадами того чи іншого міста, що спостерігалося постійно. Це постійні тиск органів державної, місцевої влади на тих людей, які займалися і брали участь в агітаційній кампанії Віктора Ющенка.

Це не секрет ні для кого, і робити вигляд, що цього не було... Я наприклад, у себе на окрузі, де я був довіреною особою, 60 виборчий округ, з моменту, як я подав членів дільнично-виборчої комісії від Ющенка, до суботи я замінив їх на 80 відсотків, при чому декілька разів. Тому що як тільки людина з’являлася в списку в територіально-виборчій комісії, до неї відразу приїжджали, її або купували, або погрожували.

Таким чином люди відмовлялися. Це те, що сталося на східній Україні, в першу чергу, в Донецькій області. Чому не вдалося повноцінно проконтролювати день виборів? Тому що були залякані, куплені ті люди, які офіційно засвітилися, як представники Ющенка чи спостерігачі, чи члени дільнично-виборчих комісій.

Крім того, я вже не хочу говорити паро різні варіанти підкупу вже самих виборців біля виборчих дільниць, в мене просто є відео, коли в 6.30 по цехах збирали людей біля дільниць, по списку перевіряли, рівно о 8-ій цехами запускали. А на виході їм давали преміальні по 10 гривень.

Це все відзняте, як це все відбувалося. Але при цьому говорять, що вибори в Донецькій області пройшли ідеально, чисто і майже без скандалів. Так без скандалів, але це були технологічні маніпуляції.

В принципі, їх можна дуже багато назвати, вони вже неодноразово звучали.

Ірина Халупа

Хай пан Святаш відповість, а потім поговоримо, як перший тур може слугувати, як репетиція другого. Що треба зробити, щоб ті помилки, які відбулися два дні тому, не відбулися через три тижні.

Дмитро Святаш

Якщо ми будемо продовжувати список порушень чинного законодавства, то ми можемо до них додати агітацію в день виборів, наглядна агітація майже по всіх містах, яка була.

Ірина Халупа

Що Ви маєте на увазі?

Дмитро Святаш

Я маю плакати на підтримку Віктора Ющенка, маю агітацію на дільницях.

Ірина Халупа

А ті великі біг-борди, які залишися на вулицях?

Юрій Павленко

Я перепрошую, це проблема органів місцевої влади, які були зобов’язані були її здерти.

Дмитро Святаш

Шановний колего, я Вас не перебивав. На прикладі міста Харків, у нас велика “розклейка” цих агітаційних матеріалів відбулася в ніч з п’ятниці на суботу, коли це було заборонено. Це носило масовий характер.

Давайте будемо говорити так, якщо ми порахуємо тих людей, які віддали свої голоси на західній Україні, якщо ми порівняємо їх з списками людей, які виїхали на цей час за межі України, це буде дуже цікаво, це можна зробити.

Тому я хочу сказати, що ці вибори йшли з порушеннями, але вони були переважно демократичні. Позиція ОБСЄ співпадає з позицією штабу Віктора Ющенка. Це робиться для того, щоб коли переможе інший кандидат, оголосити, що ці вибори були недемократичні, підтасовані і вони не відповідають дійсності.

Ірина Халупа

А чому Ви думаєте, що ОБСЄ сказало, що тут не був відповідний рівень демократії, якби виграв Янукович? Чому Ви думаєте, що ОБСЄ упереджені і чомусь закохані у Ющенка?

Дмитро Святаш

Складається у мене таке враження. Давайте подивимось, що воно буде, коли переможе, як я сподіваюсь, наш кандидат.

Ірина Халупа

Янукович? Все можливе.

Дмитро Святаш

Все можливе. Це так, це вибори, це процес.

Ірина Халупа

Ви, як ті люди, які укладали цей закон, згідно з яким відбуваються ці вибори. І Ви, пане Святош, не один раз сказали, що недосконалий цей закон. Ця агітація, яка має бути заборонена в останній день. Навіщо ця заборона? Яка різниця?

Дмитро Святаш

Я скажу особисто. Власне я не знаю, яка різниця.

Ірина Халупа

Погляньте, сьогодні американці голосують і агітують до останнього моменту. Ви створюєте собі головний додатковий біль, ці порушення рахувати.

Дмитро Святаш

Так, я впевнений, що це так і є. Особливого значення, чи буде якась агітація в останні дні, чи не буде, чи будуть говорити в останні дні, чи не будуть, не має ніякого значення.

Ірина Халупа

Виборець вирішив і це вже його не переконає.

Дмитро Святаш

Але така ситуація є, і це наша справа – відпрацьовувати належним чином неузгодженості і невідповідності цього закону. Це моя позиція.

Ірина Халупа

Перший тур як репетиція до другого. Чи є тут якісь кричущі проблеми, які можна буде розв’язати протягом наступних трьох тижнів, пане Павленко? Крім тих списків, про які ми вже згадували і ось пан Магера закликав людей далі приходити і роз’яснювати всі ті речі у своїх комісіях і дільницях.

Юрій Павленко

Насправді перший тур показав максимальну кількість і основні ті маніпулятивні ходи чи ходи по фальсифікації, які може використати влада під час другого туру. Я переконаний, що все-таки стояло завдання перед так званим “єдиним кандидатам” – перемогти у першому турі, тому були задіяні всі можливі наявні ресурси для того, щоб все-таки цього результату досягти.

І те, що навіть станом на сьогоднішній день, результати рівні показують те, що насправді влада є достатньо слабкою і розхитаною в Україні. Показує те, що Віктор Ющенко як кандидат в президенти є потужним загальнонаціональним лідером.

Це просто процитувати слова всіх тих людей, які сьогодні виступали, своїх колег у ВР. Тому що це справді так, тому що різниця між нашими кампаніями, між виборчою кампанією Ющенка і кампанією Януковича полягає в тому, що наша кампанія ґрунтувалася на відкритості, щирості, на відповідності до закону.

У зв’язку з тим, що ми не могли використовувати адміністративний ресурс, якого просто не мали, тому наша кампанія була максимально відкрита, законна і чесна.

З іншої сторони, інша команда використовувала інші технології, це технологічна кампанія. По фальсифікації, маніпуляції голосами виборців. Тому і результат після виборів при перемозі того чи іншого кандидата і майбутнього України теж буде значно відрізнятися.

В першу чергу, тому що виборці, якщо раптом переможе Янукович, ми будемо мати ту ж саму ситуацію, яку маємо сьогодні, довіри людей до влади. Тому що люди таки будуть ставитися до влади, яка їх купила дуже дешево.

Ірина Халупа

Чи відбудуться теледебати? Я знаю англійську мову, коли відбувалися теледебати Буша і Керрі, я з цікавістю спостерігала за ними і заздрила, що американці мають таку можливість – подивитися на своїх “оголених” кандидатів, які можуть і мусять відповідати без жодних суфлерів, без жодних підказок і так далі.

Чи буде це в Україні? Пане Святаш?

Дмитро Святаш

Я думаю, що між першим і другим туром теледебати відбудуться.

Ірина Халупа

Пане Павленко?

Юрій Павленко

Мені хотілося б у це вірити, звичайно, але перед першим туром, не дивлячись на заклик Віктора Ющенка, Віктор Янукович не погодився вийти з ним у відкритий ефір.

Зараз другий раз відмовитись, тим більше, що він пообіцяв, я пам’ятаю, була його заява, що він готовий між першим і другим туром вийти на відкриті дебати.

Ірина Халупа

Якщо кандидатам в президенти не подобається українське телебачення, вони можуть приходити на радіо “Свобода”, ми з великим задоволенням проведемо теледебати.

Юрій Павленко

Теледебати не проведете, тільки радіодебати.

Ірина Халупа

Так, радіодебати.

За Олександра Мороза проголосувало майже 6 відсотків виборців, за Симоненка – 5, за Наталію Вітренко – 1,5%. Як ви думаєте, за кого в другому турі будуть віддавати свої голоси? Пане Святаш?

Дмитро Святаш

Я думаю, що наш штаб, що Янукович може розраховувати... От Ви тільки що сказали про всі голоси лівого спектру, тому я вважаю, що з 12-ти відсотків 7-8 будуть за Януковича.

Юрій Павленко

Я думаю, що все, що міг взяти Віктор Янукович від лівого електорату, він вже забрав в першому турі, тому це, практично 100-відсотково, голоси, які проголосують або проти всіх, це в першу чергу стосується тих, хто проголосували за комуністів.

Або ж переважна більшість, як голоси Мороза, будуть віддані за Віктора Ющенка, тому що це протесний електорат, який протестує проти влади.

Ірина Халупа

Дякую вам, шановні гості. На цьому ми завершуємо “Вечірню Свободу”. Нашими гостями сьогодні були член ЦВК Андрій Магера, народний депутата Дмитро Святаш від групи “Демократичні ініціативи”, від блоку “Наша Україна” з нами був Юрій Павленко.

Слухайте “Свободу” і шануймося!

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG