Доступність посилання

ТОП новини

Виборчий процес у США очами українців.


Людмила Литовченко

Нью-Йорк – Прага, 8 листопада 2004 року.

Людмила Литовченко

Говорячи про перебіг про особливості цьогорічних виборів президента США, оглядачі звертають увагу на реакцію Джона Кері. Довідавшись про перемогу свого опонента він зателефонував до нього, визнав свою поразку і привітав Джорджа Буша з перемогою.

Здавалося б, а як же інакше. Та не лише на цій особливості наголошують учасники виборів американського президента. Колишній киянин, а зараз громадянин США Сергій Кубенко ось що розповідає про вибори президента в Нью-Йорку.

Сергій Кубенко

Цього разу активність виборців була просто шалена. Те, що я бачив на вулицях, коли проходив біля виборчих дільниць, то на нашій тут місцевій виборчій дільниці стояли великі черги. Такого я не бачив ніколи за всі 15 років, що я тут живу.

На цих виборах трапились деякі зміни чисто технічні: були поставлені нові машини для голосування. Тобто раніше переважно по всій країні були застосовані такі машини, які пробивали такі дірки в бюлетенях напроти прізвища обраного вами кандидата.

Цього разу це виглядало трохи по-іншому. З приводу того, що на минулих виборах у Флориді відбувся великий конфлікт, коли не могли підрахувати точно скільки голосів отримав кожен з кандидатів, то адміністрація переробила цю систему і встановила електронні машини, які, як стверджуються, не будуть мати таких помилок. Це вже якось більш відповідає ХХІ ст.

Як це було саме й моєму випадку. Я приїхав на виборчу дільницю, яка знаходиться в місцевій школі і вистоячи якійсь час у черзі, може якихось 15 хвилин, я зайшов до приміщення. Перше, що бачить виборець, прийшовши на дільницю, то це стіл, де сидять адміністратори з списками виборців.

Зауважу, що якщо ви хочете проголосувати в США, то ви маєте за певний час зареєструватись, як виборець. Це переважно в усіх штатах працює така процедура. Без реєстрації зробленої залежно від штату, але в середньому приблизно за 3 тижні до виборів, то ви як виборець не зможете проголосувати.

Це зроблено для того, щоб дисциплінувати весь процес і щоб не відбувалося таких ситуацій, як ми чули, що відбуваються в Україні, коли списки мають в собі багато помилок. Тобто кожен виборець сам, так би мовити, вписує себе в список виборців. Він має пред’явити певні документи, які підтверджують, що він має право голосувати, документи, які підтверджують його громадянство.

Людмила Литовченко

Це робиться персонально, чи можна якимись електронними засобами це все зробить?

Сергій Кубенко

Наскільки я знаю, все робиться персонально. Можливо, в деяких регіонах вже це робиться електронно, але я сам робив це персонально.

Людмила Литовченко

Моя колега громадянка США Ірина Халупа не мала змоги персонально брати участь у виборах, проте свій голос за кандидата в президенти вона віддала і ось у який спосіб.

Ірина Халупа

Я голосувала так званим відсутнім бюлетенем. Це не те саме, як відкріпні талони, якими можна голосувати. Оскільки, коли ти голосуєш з відкріпними талонами, то ти все ж таки мусиш це зробити особисто, мусиш появиться десь на якійсь дільниці і зробити це фізично.

Я просто отримала свій бюлетень з мого рідного штату Нью-Джерсі (він був рожевеньким цього року) і його заповнила за свого улюбленого кандидата і відправила це поштою.

Єдині пригоди, що я мала з усім цим, то це те, що цей бюлетень дуже довго до мене йшов, навіть якщо він йшов спеціальною поштою. Також, щоб відправити його коштувало у мене купу нервів, бо я це також надіслала спеціальною поштою, але щось воно дуже довго тривало.

Я переживала. Але я заспокоїлася і віддихнула вже після останньої своєї розмови з фірмою “Федерал експрес”. Вони мені відправили факс, що мій бюлетень таки дійшов до своєї мети 2 листопада о 12 годині 15 хвилин. Так що я проголосувала у президентських виборах.

Людмила Литовченко

Сергій Кубенко з Нью-Йорка далі описує виборчий процес в США.

Сергій Кубенко

Так от, повертаємося до дня виборів. Зареєстрований виборець, от такий як я, приходить на дільницю і перше, що він робить, то підходить до адміністратора, який дивиться на його документи і звіряє з списком зареєстрованих виборців. Потім він видає йому такий спеціальний талончик.

Талончик складається з двох частин. Одну частку залишає в себе адміністратор. Це буде підтвердження того, що він саме цьому пану видав талончик на голосування. Другу частину талончика голосуючий бере з собою і прямує до того місця, де саме він буде голосувати. Це знаходиться у тому самому приміщенні чи в сусідній кімнаті. Там стоїть ще один адміністратор, який бере ще другу частину талончика і вже запрошує голосуючого проголосувати.

Далі люди голосують таким чином: у тій кабінці, де стоїть машина прикріплений такий лист з усіма кандидатами, які по цьому конкретному окрузі висунуті і з яких ви можете вибрати.

Людмила Литовченко

Тут я дозволю перебити свого співрозмовника, щоб пояснити чому він вживає множину, коли говорить про кандидатів. Річ у тім, що одночасно з виборами президента в США проходили вибори до Конгресу, Сенату чи місцевих органів влади.

Сергій Кубенко

Дивлячись на цей список ви вибираєте тих людей, за якого б ви хотіли віддати свій голос і натискуєте таку кнопочку, яка знаходиться на цій машині біля кожного прізвища того, кого ви вибрали. Ще є одна кнопка загальна. Коли ви вже вибрали всіх, кого ви хотіли вибрати, то після того, коли ви все перевірили ви натискуєте загальну кнопку, яка зробить ваш вибір кінцевим.

Людмила Литовченко

На Вашу думку, тут є якась вірогідність порушення цієї системи: можна сфальшувати щось, можна недорахувати або перерахувати голос? Наскільки це дає гарантію правильності?

Сергій Кубенко

Дуже цікаво, що ви це запитали. Саме вчора я з своїм товаришем розмовляли на цю тему. В цьому випадку все вирішується тим, як саме сконструйована ця машина, цей прилад електронний. Мабуть, краще за все це назвати комп’ютером.

Дизайн цієї машини, мабуть, перевірявся обома партіями Демократичною і Республіканською через те, що на минулих президентських виборах саме з помилками на підрахунку голосів і стався великий скандал в США. Підробити результат у випадку застосування саме такої техніки підрахунку майже неможливо.

Людмила Литовченко

Чи є потреба охороняти порядок і хто цю функцію виконує?

Сергій Кубенко

В день виборів вихідний день. Це день, коли все дуже спокійно відбувається. Поліція присутня, але вона присутня кожен день, бо має охороняти порядок. Я не помітив жодних якихось підсилених засобів безпеки чи щось на кшталт цього.

Я вважаю, що це один із найспокійніших і розслаблених днів в житті країни, яке можна спостерігати. Закон забороняє проводити будь-яку агітацію на певній відстані від виборчої дільниці, щось приблизно 100 метрів. Але поза 100 метрів від виборчої дільниці закон дозволяє проводити агітацію навіть в день виборів. Це в Америці дозволено і не призводить до ніяких конфліктів.
XS
SM
MD
LG