Доступність посилання

ТОП новини

Президент США Джордж Буш тисне на Росію і Україну з тим, щоб на виборах в Україні забезпечити такий результат, який би влаштовував Вашингтон?


Зиновій Фрис

Прага, 9 листопада 2004 – Американський аналітичний центр "Стретфор", що займається питаннями глобального бізнесу, економіки, безпеки та геополітичних справ, розповсюдив статтю під назвою "Тиск Сполучених Штатів поліпшує шанси Ющенка".

Посилаючись на джерела, наближені до Ради безпеки Росії, "Стретфор" повідомляє про те, що президент США Джордж Буш нібито двічі телефонував президентові Росії, щоб спробувати переконати Путіна підтримувати не Віктора Януковича, а Віктора Ющенка. За цими ж даними, Буш телефонував Путіну перед виборами в Україні і потім 7-го листопада. Якщо це справді так, вважають аналітики "Стретфора", то Вашингтон, можливо, має рацію. Перемога Віктора Ющенка допоможе США більше впливати на політику Росії. А Владімір Путін, котрий пов"язує своє політичне майбутнє і майбутнє Росії з Вашингтоном і Заходом, навряд чи зіпсує відносини зі США через президентські вибори в Україні.

Вашингтон уже зробив кілька кроків, читаємо в коментарі "Стретфора", які Росія сприймає як попередження. Насамперед йдеться про те, що, за припущенням Пентагона, 300 тонн вибухівки зі складу боєприпасів в Іраку вивезли росіяни. По-друге, посол США у Москві Александр Вершбоу 7 листопада в інтерв"ю московському радіо висловив стурбованість Вашингтона у справі ЮКОСа.

За джерелами, на які посилається коментатор аналітичного центру "Стретфор", Владімір Путін у розмові з Джорджем Бушем заявив, що для Росії немає нічого важливішого за добрі стосунки зі Сполученими Штатами. А це означає, вважають у "Стретфорі", що існують певні сигнали того, що Кремль під тиском Вашингтона (а цей тиск посилило переобрання Буша) дрейфуватиме від Януковича, щоб не зашкодити американським інтересам.

Агенство "Стретфор", посилаючись на джерела в українській адміністрації, пише про те, що Джордж Буш мав також телефонну розмову з президентом Леонідом Кучмою і наполягав на тому, аби він та інші офіційні урядові особи підтримали Ющенка. Тільки час покаже, наскільки Кучма був щирий з Бушем і чи зберігатиме він нейтралітет щодо Ющенка. В кожному разі, зазначає коментатор "Стретфора", українські чиновники, відчуваючи вагання Кучми, могли почати дистанціюватися від Януковича і шукати контакт з Ющенком.

Агенство "Стретфор" робить висновок, що Джордж Буш і його команда приділяють значну увагу Україні як стратегічно ключовій країні між Росією та Європою, і є певна ознака того, що американський тиск починає приносити результати. В оточенні Буша є добрі, стратегічно мислячі люди, котрі розуміють геополітичну цінність України.

Якщо Росія продовжить дистанціювання від Януковича (а це матиме вплив і на українських чиновників), то це може мати суттєвий вплив на виборців у східній Україні, де Януковича найбільше підтримали у першому турі, пише коментатор американського аналітичного центру "Стретфор".

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG