Доступність посилання

ТОП новини

“Права людини: українська реальність”: Начальник львівської обласної міліції радить ректорові вузу “заспокоювати” своїх політично активних студентів; Які порушення зафіксували спостерігачі на одній з виборчих дільниць Кіровограда? Харківського журналіста звільнили з роботи через відмову агітувати за кандидата від влади; Дунайський біосферний заповідник: порушення екологічних прав громадян.


Надія Шерстюк

Аудіозапис програми:

Київ, 9 листопада 2004 року.

Надія ШерстюкНа хвилях української служби радіо “Свобода” ви слухаєте передачу “Права людини: українська реальність”. У київській студії перед мікрофоном Надія Шерстюк, звукооператор Вадим Журба.

Сьогодні у програмі:

- Начальник львівської обласної міліції радить ректорові вузу “заспокоювати” своїх політично активних студентів;

- Які порушення зафіксували спостерігачі на одній з виборчих дільниць Кіровограда?

- Харківського журналіста звільнили з роботи через відмову агітувати за кандидата від влади;

- Дунайський біосферний заповідник: порушення екологічних прав громадян.

Львівські студенти уже другий тиждень чергують на Барикаді, встановленій на площі перед Львівським національним університетом імені Івана Франка. Вони протестують проти тиску силових відомств на активістів громадських молодіжних організацій.

А тим часом начальник УМВС у Львівській області Олег Сало щотижня надсилає листи на ім’я ректора Львівського вузу Івана Вакарчука, у яких вимагає “усунути причини, які призводять до порушень громадського порядку з боку окремих представників студентської молоді Львівського національного університету”.

Тему продовжує Галина Терещук.

Галина Терещук

Копія кожного листа, який начальник УМВС у Львівській області Олег Сало надсилає ректорові університету Іванові Вакарчуку, надходить і заступникові обласної адміністрації з гуманітарних питань В.Геричу. На останнього і покладений обов’язок припинити в області студентські акції протесту.

Але студенти на тиск влади відповідають тільки масовими мітингами і страйками, хоча до активістів молодіжних організацій застосовують інші методи: невідомі особи скоюють на них напади на вулицях міста.

Тим часом центр громадських зв’язків Львівського національного університету ім. Франка оприлюднив заяву, у якій спростовує інформацію, що на студентів чиниться і чинитиметься тиск за їхню громадську позицію.

Відтак ректорат університету відповів начальникові УМВС у Львівській області на його подання, а у них Олег Сало, наприклад, повідомляє, що 8-го жовтня вже вчетверте затримані студенти вузу. Головний міліціонер області перелічує усіх, вказуючи дати народження, адреси проживання, факультети, де навчаються затримані студенти.

Інформує пан Сало, що молоді люди у невстановлених місцях розклеювали агітаційні листівки за Ющенка без зазначених вихідних даних.

Активістка “Пори” Мирослава, студентка університету в інтерв’ю радіо “Свобода” зазначила:

Мирослава

Наші листівки не несуть якоїсь агітації, це інформаційні листівки, а, відповідно, вони таких даних не мають.

Галина Терещук

Олег Сало вважає за необхідне “подання, щоби Іван Вакарчук провів упереджувально - профілактичну роботу серед своїх студентів з метою запобігання негативним тенденціям та забезпечення спокою у суспільстві”. А про вжиті заходи “Олег Сало просить ректора повідомити начальникові УМВС Львівщини, тобто йому, О.Салу”.

Подання начальника УМВС днями було розглянуто на засіданні ректорату університету, на якому ухвалили заяву. У ній сказано, що жодного студента вузу не було відраховано з навчання за політичні переконання і участь у громадських організаціях. Керівництво університету поважає конституційні права студентів, зокрема право на свободу думки і слова, на вільне вираження своїх поглядів і переконань і дотримувалося своєї позиції не один раз, незважаючи на будь-який тиск. “І так буде далі,” - запевняє керівництво університету ім. І.Франка.

Зазначу, що студенти університету найактивніші учасники молодіжних протестів, чимало з них належить до кампанії “Пора”. Під час своїх акцій вони закликають міліцію бути з народом.

Звучать вигуки

“Міліція з народом!”

Надія Шерстюк

Право громадян обирати владу шляхом справедливих і чесних виборів є засадничим у побудові демократичної країни і громадянського суспільства.

Як показав перший тур президентських виборів в Україні, своє право обирати багатьом громадянам доводилося відстоювати, демонструючи свою громадянську позицією і мужність.

Про це, зокрема, засвідчує і ситуація у 100-му територіальному виборчому округу м. Кіровограда, де громадяни стали на перепоні фальшуванням і маніпуляціям під час проведення виборів та підрахунку голосів.

Тему досліджує наш кореспондент Микола Закалюжний.

Микола Закалюжний

Фрагментом того, що відбувалося на багатьох дільницях 100-го територіального виборчого округу у місті Кіровограді, може слугувати перебіг подій на 89-ій виборчій дільниці.

Розповідає член дільничої виборчої комісії Олександр Циценко.

Олександр Циценко

Приїжджають молоді люди на мікроавтобусі, виходять і голосують. Я відразу був зв’язався телефоном. Штаб “НУ”, журналісти, представники ОБСЄ, спостерігачі, що вплинуло на сам візит цих людей, масово вони почали розвіюватися, пішли.

Микола Закалюжний

Втім, окрім цієї групи гастролерів, було помічено і групу студентів, яку, за словами Олександра, також залучили до багаторазового голосування. А керівник цієї групи мав контакти із головою дільниці Оленою Тімофєєвою, яка є представницею у виборчій дільниці від кандидата у президенти Віктора Януковича.

Олександр Циценко

Масовий приплив молодих людей, відомих і знайомих нашим спостерігачам, - це були студенти із сусідньої дільниці, яка була в приміщені гуртожитку Національного технічного університету, де є ректором Чорновол Михайло Іванович.

Студенти голосували неодноразово. Приходили кілька разів, при цьому міняючи одяг. Йшли всі масово до одного столу, який був найближчим до голови і секретаря виборчої дільниці.

Микола Закалюжний

Зрештою, це не єдині порушення які зустрічалися під час проведення голосування, і які в багатьох випадках вдалося припинити.

Втім, чи не найвирішальнішим етапом був підрахунок голосів і збереження бюлетенів виборців.

Олександр Циценко

Спостерігачі наші помітили, що голова сідає в машину, яка за нею приїхала, і вона зникла з цієї дільниці. Захопивши з собою печатку дільниці, секретар і заступник голови почала мовчки збирати бюлетені, пораховані протоколи, документи. Ми не дали викрасти і винести бюлетені за межі дільниці.

По всьому місту Кіровограду як би не чинилися ці фальсифікації, підкупи, переміг з великим відривом В.А.Ющенко.

Микола Закалюжний

Те, що переміг по округу Віктор Ющенко, і стало, на думку представників його команди, причиною того, що деякі чільні представники виборчої територіальної комісії відмовилися підписувати протокол за результатами виборів.

Зараз Апеляційний суд Кіровоградської області розглядає скарги довіреної особи Віктора Ющенка на дії членів територіальної виборчої комісії, а також прохання визнати результати голосування по округу дійсними.

Позицію іншої сторони мені не вдалося з’ясувати. Після багаторазових намагань вдалося лишень поговорити із головним бухгалтером ТВК Ганною Бурянською.

Ганна Бурянська

Не знаю, нікого немає. Вони зараз не чергують, ніде нічого. Вони прийшли сюди і пішли собі. Печатку віддали мені. В нас голова подала у відставку. ЦВК ще нікого не затвердив.

Микола Закалюжний

Ситуацію, при якій деякі члени дільничних і територіальних виборчих комісій ігнорують свою роботу, представники опозиції вважають однією із виборчих технологій, яка покликана вкрасти голоси у Віктора Ющенка. Такі дії, на думку члена Комітету виборців України Олександра Черненка, передбачають кримінальну відповідальність.

Кандидат юридичних наук, народний депутат Микола Катеринчук переконаний, що існуюче законодавство має механізм протидії маніпуляціям і шахрайству на виборах та під час підрахунку голосів.

Микола Катеринчук

Там немає підстав, щоб визнати вибори недійсними. Що до відсутності декількох членів чи пониження кворому комісії, то є законом встановлена процедура, яка може бути використана щодо заміни таких людей, і тут обов’язок ЦВК оперативно, негайно, як написано в законі, реагувати.

Ми вже підготували заяву в прокуратуру на порушення кримінальної справи по цьому випадку.

Я думаю, що певні представники в комісіях задумаються, чи виконувати їм інструкції криміналітету, чи виконувати свої обов’язки членів комісії.

Микола Закалюжний

Наскільки члени виборчих дільниць та територіальних комісій прислухаються до цих порад, покаже другий тур виборів, на яких громадянське суспільство триматиме екзамен на зрілість у відстоюванні свого права чесно вибирати владу.

Надія Шерстюк

Харківський журналіст, виконуючий обов’язки головного редактора інформаційної агенції “Статус Кво” Володимир Чистілін відмовився виконувати вимогу директора агенції агітувати за кандидата у президенти Віктора Януковича.

У день виборів 31-го жовтня журналіста відсторонили від роботи, а на ранок 1-го листопада він одержав наказ про звільнення.

Розповідає Вікторія Маренич з Харкова.

Вікторія Маренич

Володимир Чистілін, харківський журналіст, більше року працював у інформаційні агенції “Статус Кво” випусковим редактором, протягом останніх кількох місяців – виконуючим обов’язки головного редактора.

За його словами, не мав зауважень щодо своєї роботи від керівництва, адже намагався бути об’єктивним у висвітленні подій. І, за словами, журналіста, ніколи і не думав, що через ту ж об’єктивність буде звільнений.

Володимир Чистілін

Все починалося з політичного замовлення, щоб ми агітували за кандидата в Президенти України Віктора Януковича. Нам було сказано, що ми повинні написати багато матеріалів про нього, а за це, нам сказали, заплатять гроші із штабу Януковича, членом якого був наш директор Гончаренко Сергій Миколайович.

Вікторія Маренич

25-го жовтня директор агенції викликав Чистіліна до себе і запропонував написати заяву про звільнення за власним бажанням, мотивуючи свої дії тим, що він як головний редактор не виконав завдання: мало матеріалів про Януковича протягом жовтня з’явилося на сайті “Стату Кво”.

Чистілін писати заяву відмовився, мотивуючи невелику кількість матеріалів про Януковича актуальністю та об’єктивним ставлення до подій Харківщини.

За словами журналіста, протягом жовтня “Статус Кво” дійсно багато дав інформації про цензуру і свободу слова на Харківщині, про політичні акції опозиції і значно менше про кандидатуру В.Януковича.

Це, за словами В.Чистіліна, не сподобалося директорові, пану Гончаренку. За два дні до виборів, у п’ятницю, 29-го жовтня, журналістові взагалі не надали можливості працювати.

Володимир Чистілін

Мені заблокували мобільний телефон, вихід в Інтернет.

Вікторія Маренич

Тому, за словами журналіста, він, не маючи можливості спілкуватися телефоном, пішов на зустріч із керівником регіонального штабу “НУ”, щоб обговорити надання інформації до “Статус Кво” 31-го жовтня.

Повернувся в агенцію тільки через 3,5 години. 31-го жовтня його взагалі не допустили до роботи, а першого листопада наприкінці робочого дня ознайомили із наказом про звільнення від 29-го жовтня за ст. 40 п. 4 Кодексу законів про працю – прогул, тобто відсутність на робочому місці більше трьох годин.

Того ж дня на сайті “Статус Кво” з’явився відкритий лист директора агенції Сергія Гончаренка, в якому мовиться: “Чистілін одноосібно приймав рішення, які мали вплив на долю всього агентства. Йому злегка запаморочилася голова від влади, що він отримав в агентстві. В якийсь момент політичні вподобання почали брати верхи над професійною етикою”.

Ситуацію коментує Євген Захаров, співголова Харківської правозахисної групи.

Євген Захаров

Якщо людину позбавили праці тільки за те, що вона вважає, що вона мусить виконувати свій обов’язок професійний сумлінно, то може інформаційна агенція за когось агітувати взагалі? Це не є її завданням. Вона має інформувати, давати об’єктивну, неупереджену інформацію щодо тих подій, що відбувалися.

Вікторія Маренич

Сьогодні В.Чистілін готується у судовому порядку довести неправомірність дій директора агенції і відстояти своє право на роботу у “Статус Кво”.

Надія Шерстюк

Побудова Дунайського біосферного заповідника - зразок порушення цілої низки законодавчих, правових документів, таких як Конституція України та міжнародна Оргуська конвенція, які гарантують залучення громадськості до обговорення екологічних проектів та інформування населення про можливі наслідки здійснення цих проектів.

На цьому наголошували експерти всеукраїнського екологічного об’єднання “Печеніги” та коаліції “За дику природу” на прес-конференції у Києві.

З подробицями Богдана Костюк.

Богдана Костюк

“Печеніги” процитували телеграми від міжнародної громадськості на захист Дунайського біосферного заповідника, через який пролягла нова судноплавна траса.

Речник Держдепартаменту США Ерелі заявив, що Київ проігнорував застереження з боку Сполучених Штатів, Європейського Союзу, Румунії та міжнародних організацій щодо будівництва каналу.

Порушенням прав міжнародної громадськості, згідно з положеннями Оргуської Конвенції, назвав канцлер Німеччини Шредер приховування офіційним Києвом інформації про екологічні ймовірні проблеми у заповіднику.

Нагадаю, що Оргуська конвенція, ратифікована Верховною Радою України, гарантує громадянам право на життя у безпечному довкіллі.

“Офіційний Київ положень Конвенції не виконав,” - стверджують українські екологи.

Слово експертові Всеукраїнського екологічного центру Іванові Парникозі.

Іван Парникоза

Кожен з нас має право давати свої пропозиції до планів, які розробляються. Жодні із цих планів і варіантів не були враховані, тобто копіювався один єдиний проект, який мав велику шкоду для навколишнього природного середовища і порушив закон України “Про природно-заповідний фонд”, положення “Про Дунайський біосферний заповідник”.

Богдана Костюк

Влада, як стверджують Іван Парникоза та його колеги, нехтує правами співгромадян, захищаючи свої бізнес-інтереси. “І це при тому, що міжнародна громадськість засуджує офіційний Київ, який не бажає надати правдиву інформацію про ситуацію у Дунайському біосферному заповіднику після початку судноплавства на каналі,” - кажуть українські екологи.

Надія Шерстюк

Шановні слухачі, це була програма “Права людини: українська реальність”. Над випуском у київській студії працювали укладач і ведуча Надія Шерстюк, звукооператор Вадим Журба.

На все добре, шановні слухачі!

Говорить радіо “Свобода”!

НА ЦЮ Ж ТЕМУ

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG