Доступність посилання

ТОП новини
22 Вересень 2018, Київ 04:43

Спільне і відмінне у президентських виборах в Україні і в Сполучених Штатах.


Людмила Литовченко

Прага, 11 листопада 2004 року.

Людмила Литовченко

Українець за походженням, громадянин Сполучених Штатів, Федеральний суддя Богдан Футей вже всьоме побував в Україні в якості спостерігача за виборами різних рівнів. 31-го жовтня цього року він працював у Києві, як співголова делегації Міжнародного республіканського інституту спостереження за виборами. Своє бачення виборчої ситуації під час президентських виборів в Україні і в Сполучених Штатах пан Футей висловив у нашій розмові.

Пане Футей, Ви були спостерігачем на виборах в Україні, які відбулися 31 жовтня. З різницею в один день відбулися президентські вибори в США. В Україні Ви спостерігали за перебігом виборів, у США Ви самі були виборцем, бо Ви самі є громадянин США і до того ж Ви федеральний суддя, знаєте закони.

Скажуть, будь ласка, що на Вашу думку було спільного у цих обох виборах, а що відмінного?

Богдан Футей

Я думаю, спільного було, що так багато людей взяли участь у виборах. В США був менший процент як в Україні. В Україні це число є між 74 і 75%. Так що в Україні багато більше взяло участь. Але зацікавлення у виборчому процесі, зацікавлення в дальшій долі держави є спільне як в громадян США так і в громадян в Україні.

Людмила Литовченко

Пане Футей, ось я зараз маю перед собою інформацію (я її видрукувала з Інтернету), про те, як у Львові б’ють у Львові прихильників Ющенка; про те, що в Луганську виявляються результати голосування за Януковича були заздалегідь відомі; харківські міліціонери повідомляють про те, як фальсифікували вибори за Януковича в Харкові і т.д.

На Вашу думку, можливі отакі відверті порушення виборчого закону в США?

Богдан Футей

Такі передбачення не є можливі в США. Чому? Бо в США, очевидно, право голосу, право вибору одне з найважливіших прав людини в будь-якій державі. Якщо народ не буде мати довіри до виборчого процесу, то тоді не буде довіри до державної влади.

В Америці, Богу дякувати, народ має довіру до виборчого процесу і є довіра до судової системи. В Україні це вже є восьмі вибори. На жаль, треба твердити, що це був крок назад, а не крок вперед.

Дальша проблема є закон про вибори. Сам закон, я думаю, що є нормальний і добре написаний. Проблема в Україні є те, що закони приймаються і є нормальні, але втілення тих законів представляє собою велику проблему – проблему втручання влади до самого процесу.

Це видно по цілій Україні, що була проблема виборчих списків. Це проблема втручання людей, які не мають місця втручатися у виборчий процес. Це всі ті проблеми, які перед народом України є.

Крім того, ви бачили, що відбувалося три дні перед виборами. Було святкування звільнення Києва від нацистів. 28 жовтня військовий парад відбувся. Це певний спосіб залякування виборців перед виборами.

Друге, що запрошення президента іноземної держави в Україну, який по телебаченню виступав і говорив позитиви тільки про кандидата від влади. Це, очевидно, було втручання іноземної держави в українські проблеми.

Мені тяжко було б уявити, щоб президент Америки поїхав до Канади чи до Мексики, наприклад, і перед виборами тих державах старався щось говорити про одного кандидата. Це б не було можливо, бо є певна повага до законів окремих держав і невтручання у внутрішню політику тих держав.

Людмила Литовченко

Пане Футей, на Вашу думку, в цих останніх президентських виборах в Україні, чи були якісь позитивні вислідки?

Богдан Футей

Позитив є те, що так багато молоді взяло участь у цих виборах. Я спостерігав вибори в Києві і так багато участі молодих людей дотепер ще дотепер не бачив, чи це було в Україні чи в США. Так що для мене це є великий позитив. Честь і слава молодим людям, що вони цікавляться долею своєї держави.

Людмила Литовченко

Що Ви можете порадити українським виборцям? Щоб вони, саме виборці, мали робити, щоб ІІ тур пройшов цивілізовано, ніж то було в І турі?

Богдан Футей

Бачте, перше треба говорити до самої влади. Я думаю, що влада повинна подбати, щоб краще було підготовлено до ІІ туру виборів. Щодо народу України, то я думаю, що ніхто дійсно не допоможе Україні, якщо Україна не допоможе сама собі, і то народ мусить собі допомогти.

Тут треба не боятися, треба брати активну участь у виборчому процесі. Влада повинна бути в руках народу, якщо народ буде активно дивитися на те, що відбувається і буде дбати за свою долю, то я думаю, що це все спричинить до того всього, щоб вибори проходили в демократичний спосіб, і щоб на кінець верховенство права запанувало в Україні.

Людмила Литовченко

Пане Футей, чим закінчиться ІІ тур, на Вашу думку?

Богдан Футей

Ви бачите, що я є оптиміст і маю віру і довіру і українського народу. Це буде залежати від українського народу, яку долю вони хочуть для себе і для своїх нащадків. Я думаю, що ці всі дискурси, які відбуваються в Україні є позитивні.

Це, що я буду говорити не є важливо. Важливо буде те, що будуть говорити самі українці, як вони бачать свою долю, кого вони хочуть бачити президентом, де вони хочуть іти, чи вони хочуть іти ближче до Європи, чи хочуть далі лишатися ізольовані, і тоді будуть тільки 14 чи 15-им колесом у великій машині, чи дійсно держава хоче існувати і дбати про свою власну долю разом із демократичними державами західного світу.

Людмила Литовченко

Нагадаю, це був Федеральний суддя Сполучених Штатів, співголова делегації міжнародного республіканського інституту спостереження за виборами Богдан Футей.

В ІНШИХ ЗМІ

Loading...
Загрузка...

Recommended

XS
SM
MD
LG