Доступність посилання

ТОП новини

З офiцiйним вiзитом у Сербiї i Чорногорiї в понедiлок перебував прем’єр-мiнiстр Хорватiї Iво Санадер. Це перший вiзит голови хорватського уряду до Белграда пiсля проголошення незалежностi Хорватiї 1991 р. та вiйни на початку дев’яностих років.


Михайло Рамач

Белград, 16 листопада 2004 – Сторони підписали угоди про захист нацменшин, про врегулювання проблеми щодо осiб, якi щезли під час бойових дiй та про науково-технічне співробітництво.

Хорватiю пiд час вiйни покинуло бiльше двохсот тисяч сербiв. Наразi влада помiркованого нацiоналiста Санадера має бiльшiсть в парламентi саме завдяки депутатам сербської меншини. А режим Слободана Мiлошевича свого часу переслiдував хорватiв у Сербiї. Угоду про захист нацменшин сторони називають iсторичною, оскiльки нею сербам в Хорватiї та хорватам в Сербiї гарантуються права за європейськими стандартами.

Коли йде мова про вiдкритi питання, то Загреб вимагає вiд Белграда інформацію щодо долі тисячi двохсот осiб, якi щезли у воєннi роки. Прем’єр Санадер нагадав, що двi сусiднi країни повиннi дивитися в майбутнє, незважаючи на те, що болючого минулого не можна забути. А спiльне майбутнє сербський i хорватський уряди бачать в європейській iнтеграцiї.

Сербiя i Хорватiя були у складi Югославiї вiд 1918 року. В 1991 роцi, коли Хорватія проголосила незалежність, югославська армiя та мiсцевi серби захопили одну третину хорватської територiї й там проголосили сербську республiку. Хорватськi сили вiдвоювали згадану територiю влiтку 1995 року. Згодом серби вiддали Хорватiї й мiсто Вуковар, яке стало символом хорватських визвольних змагань. Повнi дипломатичнi вiдносини Белград i Загреб запровадили шiсть рокiв тому. Минулого року президенти Светозар Марович та Стiпе Месич в iм’я своїх країн офiцiйно попросили вибачення за лихо, яке в минулому двi країни та їхнi громадяни заподiяли одні одним.

Вiзит Санадера до Белграда, на думку оглядачiв, може стати основою для нового етапу міждержавних відносин. Сербський прем’єр Воїслав Коштуниця мав би вiдвiдати Заґреб уже наприкiнцi листопада.
XS
SM
MD
LG