Доступність посилання

ТОП новини

Уроки першого туру виборів Президента в Україні.


Сергій Собуцький

Київ, 16 листопада 2004 р. Кореспондент Радіо Свобода Сергій Собуцький розмовляв з речником Комітету виборців України Олександром Черненком.

Сергій Собуцький: Почати хочу з фальсифікацій навколо відкріпних талонів. Аж надто багато скарг довелось почути щодо цього. Чи можна вирахувати, де, хто і скільки разів порушував?

Олександр Черненко
Олександр Черненко: Відкріпні талони мають єдину нумерацію по всій країні. Відомо, які номери відкріпних талонів, на яку дільницю видані. Теоретично проконтролювати це можливо. І якщо мала місце підробка, то просто треба визначити, групи виборців, які голосували на кількох дільницях, визначити, з якими відкріпними талонами вони голосували. Потім можна визначити, на якій дільниці і хто з членів комісії видав цей талон.

Мене непокоїть, наприклад, чому штаби тієї ж опозиції досі не вирахували порушення в цьому плані. Теоретично, це зробити можна. Але це великий об’єм роботи.

Сергій Собуцький: Коли мають з’явитися відкріпні талони на дільницях перед другим туром?

Олександр Черненко: За Законом це має статись за сім днів до виборів, тобто з неділі 14 листопада, а як буде насправді... Є побоювання, що ЦВК просто не встигне надрукувати за такий короткий термін. Якщо талонів немає на виборчій дільниці можете сміливо звертатись до суду, оскаржувати бездіяльність комісій.

Сергій Собуцький: Останнім часом активізувались як агітатори релігійні діячі. Закон дозволяє це?

Олександр Черненко: Закон не забороняє агітацію з допомогою священнослужителів. Але у нас є Конституція, за якою церква відділена від держави. Тут ми можемо говорити про порушення етичних норм. Не порушення законодавства. Ці релігійні особи, помічені у процесах агітації, мають бути позбавлені духовного сану... Я не знаю тут процедури, але ці люди впливають на свідомість виборців і тут питання більш етичне, ніж юридичне. Про це просто треба заявляти.

Сергій Собуцький: На кому лежить відповідальність за неточності у списках виборців?

Олександр Черненко: Винні в цьому не дільничні комісії. Винні ті, хто складав ці списки. Це – органи місцевої влади якщо говорити про перший тур і територіальні комісії якщо говорити про другий тур. Виборці можуть подавати на них в суд, прокуратуру за такі помилки. Ми закликаємо все-таки, щоб унеможливити фальсифікації зі списками, уточніть свої дані до дня голосування у своїй комісії. До дня голосування комісіям дозволено включати в списки своїм рішенням без суду, без територіальної комісії. З цією метою наша організація ініціювала акцію “Знайди себе”. Ми закликаємо виборців, навіть тих, у кого в першому турі було все гаразд, бо не факт, що так буде і в другому турі, прийти на дільниці, подивитись, щоб все було записано правильно. Якщо неправильно – подати відповідну заяву. Тут же на дільниці Ваше питання розглянуть і включать. При цьому ми радимо простежити, чи виключили зі списків Ваш попередній варіант. Щоб не з’явилась таким чином чергова мертва душа. Сто відсотків – ніхто не прийде, адже виборець пройде там, де він правильно записаний. А за “неправильного” виборця або видадуть комусь відкріпне посвідчення, або бюлетень.

Сергій Собуцький, Олександр Черненко
Сергій Собуцький: Зараз часто можна почути про якісь диво-ручки, написане ними за деякий час зникає. Це, мовляв, ще один плацдарм для фальсифікацій. Вам відомо про таке?

Олександр Черненко: Я десять років займаюсь спостереженнями за виборами в Україні. На кожних виборах я чув про такі ручки, але, повірте, я їх ніколи не бачив. Я думаю, що це – міф. Але якщо Ви, дійсно, переживаєте з цього приводу, візьміть свою ручку і проблема відпаде сама собою. Дуже багато легенд навколо виборів і, на жаль, за ними можна не побачити справжніх фальсифікацій.

Сергій Собуцький: З першого туру знаємо про елементарну необізнаність виборців. Багато з них не знають, як правильно проголосувати за свого кандидата. Щось малюють в бюлетені або роблять зайві помітки, тощо, а як результат – бюлетень визнається недійсним. Які поради Ви можете дати перед другим туром?

Олександр Черненко: Ваше волевиявлення буде дійсним, якщо воно розміщене у квадратику напроти Вашого кандидата. Це може бути плюсик, галочка чи щось інше, головне, щоб Ваша позначка не виходила за межі квадратика. Не треба ставити кілька плюсів за Вашого кандидата або якимось чином виявляти емоції у квадратику проти кандидата, якого Ви не підтримуєте. Ваш бюлетень буде визнаний тоді недійсним.

Сергій Собуцький: Пане Олександре! У ЗМІ все частіше з’являється інформація про тиск на виборців у той чи інший спосіб перед другим туром. Чи збираєте Ви такі факти? Як радите протидіяти?

Олександр Черненко: Ми збираємо такі факти. Пам’ятайте волевиявлення є таємним. Якщо Вам не дають спокійно проголосувати в кабінці, вимагають показати, за кого Ви проголосували, - 157 стаття Кримінального кодексу України “Перешкоджання шляхом тиску, обману, підкупу”. Одразу пишіть скаргу в комісію, заяву в прокуратуру. Не бійтеся! Прецеденти вже були. Принаймні повідомляйте нам. Ми будемо повідомляти про ці інциденти в пресі. Будемо допомагати. У нас є юридична служба захисту прав виборців. Можемо безкоштовно дати адвоката, який буде вести супровід Вашої справи.

Сергій Собуцький: Адмінресурс. Як Ви можете оцінити, його можливості з часом розширюються? Які тут тенденції?

Олександр Черненко: Моє спостереження і 2002 року, і нинішнє таке, що він не є ефективним. Адмінресурс є, але люди навчилися з ним боротися. Зараз спостерігаємо, що чиновники після першого туру – в розгубленості. Вони хочуть залишатися на своїх посадах і після виборів. Оскільки маємо непевну ситуацію, хто виграє вибори, чиновники вичікують і не виявляють якоїсь активності.

Інтерв’ю підготовлене за сприяння Українського освітнього центру реформ.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG