Доступність посилання

ТОП новини

Сербськi ЗМI вiд недiлi докладно повiдомляють про подiї в Українi.


Михайло Рамач

Белград, 22 листопада – Ще пiсля першого туру президентських виборiв в Українi окремi сербськi оглядачi говорили, що в Києвi мiг би повторитися белградський сценарiй. Що ж вiдбувалося в Белградi восени 2000 року?

Кандидатами на посаду президента були глава держави Слободан Милошевич та лiдер об’єднаної опозиції Воїслав Коштуниця. Опозицiя, котра мала своїх представникiв на всiх виборчих дiльницях, вiдразу пiсля виборiв, що вiдбулися 24 вересня, проголосила перемогу свого кандидата. А режим кiлька днiв зволiкав iз оприлюдненням офiцiйних результатiв.

Розпочалися масовi протести, очолюванi студентським рухом »Oпiр«, який упродовж кiлькох днiв став всенародним. Опозицiя постiйно наполягала на необхiдностi поважати волю громадян. А корумпований режим та контрольованi ним засоби масової iнформацiї стверджували, що “вороги Сербiї” та “жменя найманців” намагаються скинути демократично обраний уряд.

Демонстрації тривали десять днiв. Вiдтак розпочався генеральний страйк, до якого нарештi прилучилася й бiльшiсть працiвникiв державного радiо та телебачення. Вирiшальнi подiї вiдбулися в столицi, куди 5 жовтня прибули десятки тисяч громадян з iнших мiст.

На вулицях і майданах Белграда, котрий має мiльйон мешканцiв, зiбралося 800 тисяч осiб. Вони вимагали лише одного: оприлюднити реальнi результати виборiв. Режим не попускав і накiнець був змушений пiти на бiльшi поступки: Милошевич визнав свою поразку на виборах, було сформовано тимчасовий уряд і призначено достроковi парламентськi вибори.

На думку сербських оглядачiв, демократичнi сили перемогли тому, що їх пiдтримала бiльшiсть громадян, а також тому, що полiцiя й Збройнi сили вiдмовилися застосувати силу проти пiкетувальникiв.

Образно кажучи, режим котрий фальсифiкував результати виборiв, розпорошився в той момент, коли в центрi столицi полiцейськi почали скидати каски й обніматися із громадянами. Белградська газета “Данас” нагадує, що драма, яка проходить у Києвi, може завершитися так само, як чотири роки тому закiнчилися масовi протести в Сербiї.
XS
SM
MD
LG