Доступність посилання

ТОП новини

Розвиток поствиборчих подій: чи існує юридичний вихід із сьогоднішнього протистояння.


Ірина Халупа Гості передачі: Микола Оніщук, народний депутат України, член Комітету з правової політики, фракція НДП та ПППУ; Борис Беспалий, народний депутат України, від фракції “Наша Україна”, секретар комітету з питань державного будівництва та місцевого самоврядування; Микола Сірий, кандидат юридичних наук, Інститут Держав і Права Національної академії наук.










Аудіозапис програми. Перша частина: Аудіозапис програми. Друга частина:

Київ, 24 листопада 2004 року.

Ірина Халупа

Добрий вечір, Україно!

Радіо “Свобода” продовжує свої передачі.

Вас вітає “Вечірня Свобода”.

Перед мікрофоном Ірина Халупа.

Ми розпочинаємо “Вечірню Свободу”.

Наша тема, сьогодні: Розвиток поствиборчих подій: чи існує юридичний вихід із сьогоднішнього протистояння.

Гості передачі: Микола Оніщук, народний депутат України, член Комітету з правової політики, фракція НДП та ПППУ; Борис Беспалий, народний депутат України, від фракції “Наша Україна”, секретар комітету з питань державного будівництва та місцевого самоврядування; Микола Сірий, кандидат юридичних наук, Інститут Держав і Права Національної академії наук.

Вітаю, шановних гостей і дякую за участь у “Вечірній Свободі”.

Отже, три дні після президентських виборів, які, на думку міжнародних спостерігачів не здали екзамен демократичності і супроводжувалися грубими порушеннями, ЦВК підрахувала голоси і оприлюднила свій результат. Ось, як це оголосив, голова ЦВК Сергій Ківалов.

Сергій Ківалов

За Януковича Віктора Федоровича було віддано – 15 мільйонів 93 тисячі 691 голос або 49, 46%, за Ющенка Віктора Андрійовича було віддано - 14 мільйонів 222 тисячі 289 голосів виборців, або 46, 61%.

ЦВК постановляє: вперше Президентом України обрано Януковича Віктора Федоровича, 1950-го року народження, прем’єр-міністра України.

Ірина Халупа

Це інформація з ЦВК, де сьогодні голова ЦВК Сергій Ківалов оприлюднив остаточні результати підрахунку ЦВК.

У ЦВК сьогодні, побував наш колега Тарас Марусик, він зараз з нами у студії. Отже, Тарасе, проголосити це одна річ, але треба щоби всі члени ЦВК підписали протокол, чи це відбулося після оголошенні сьогодні? Тарас Марусик

Ні, підписали всього 11осіб з 15-ти. Але треба додати, що один був відсутній член ЦВК Князевич. Один не підписав, це Андрій Магера. І мабуть двоє утрималися, але про це Ківалов не оголосив. Фактично можна допустити, що двоє утрималися, хто саме невідомо.

Ірина Халупа

Так що четверо осіб, четверо членів - їхні підписи не стоять на протоколі.

Тарас Марусик

Так. Але разом з цим, щоби рішення не було нелегітимним треба 9, не менше підписів, відповідно до законодавства.

Ірина Халупа

Так що це можна вважати легітимним навіть без тих 4-х підписів. Зараз юристи розтлумачуть.

Тарас Марусик

Я просто хотів би тут так само надати слово членові ЦВК Андрію Магері, якого мені вдалося після засідання записати. Він, власне сказав чому не підписав, тому що він не збирається освячувати ті масові порушення виборчого законодавства, які мали місце в низьці областей України. Андрій Магера, вважає це рішення не законним.

Андрій Магера

Я вважаю, що підписавши такі протоколи і прийнявши таке рішення ЦВК знищила сама себе. ЦВК, як легітимний орган, більше не існує. Зараз наскільки мені відомо, і, наскільки це було оголошено під час засідання ЦВК в судах України, в тому числі, у Верховному суді України знаходяться скарги. Які, до речі, теж треба було розглядати до моменту установлення підсумків голосування ЦВК.

Ще одне порушення було ЦВК, що вони не виконали рішення Верховного суду України про встановлення підсумків голосування в територіальному виборчому окрузі № 100 – це Кіровоградська область.

Тобто, є ті порушення про, які мені, на жаль, гірко говорити, але вони є. І мені прикро, що сьогоднішнє засідання закінчилося саме таким чином всупереч вимогам Закону України про вибори президента.

Тарас Марусик

І я ще пропоную послухати, відповідь Андрія Магери, на моє запитання, чому ЦВК так поспішало сьогодні? І запитав чи це не пов’язано з бетеерами, про які почали активно говорити сьогодні.

Андрій Магера

Можна різні факти припускати, скажемо так, я не хочу це підтвердити, але й не хотів би завуальовувати. Тобто, я не виключаю, що і цей чинник брався до уваги.

Ірина Халупа

Чи ЦВК вважає, що на цьому кінець, справа завершена, Янукович президент України?

Тарас Марусик

Тут важко на це питання однозначно відповісти, тому це видно з того, як закінчувалися, як закривав це засідання Ківалов. Я пропоную цей шум послухати.

Звуки із засідання

Скандують ганьба. Ківалов просить ухвалити постанову ЦВК.

Сергій Ківалов

Прошу голосувати. 11. Хто проти? 1 проти, хто утримався? Рішення прийнято. Ці питання, винесені на засідання комісії вичерпані. Засідання комісії оголошую закритими. В цей час лунають звуки: ганьба.

Ірина Халупа

Це події, які відбулися в ЦВК, де побував наш колега, Тарас Марусик. Тарасе, дякую.

Столиця України залишається центральною ареною політичних протестів. Третій день поспіль сотні тисяч людей зібралися на Майдані Незалежності, на Хрещатику, люди з усіх куточків України приїхали, щоб підтримати свого кандидата, свого президента Віктора Ющенка.

Сьогодні, також заговорив Президент Леонід Кучма. Він звинуватив фракції “Наша Україна” і БЮТ у спробі державного перевороту. Виступаючи на нараді національної ради з узгодження діяльності загальнодержавних і регіональних органів влади й місцевого самоврядування, пан Кучма сказав, що ці фракції зазіхають на суверенітет і неподільність української держави. Президент попередив про можливість громадянської війни в державі.

Тим часом Нідерланди, які очолюють ротаційне президентство Європейського Союзу відправили сьогодні до Києва спеціального посланця. Це колишній дипломат Нік Біґман, його завданням є переконати уряд зберігати мир і злагоду і не вдаватися до силових свавільних кроків. Пан Біґман везе листа від прем’єра Яна Петера Балкененде для президента Кучми, він також має зустрітися з Віктором Януковичем та Віктором Ющенком.

І також найновіші повідомлення, які надходять із США про те, що держсекретар США Колін Паул каже що США не визнають результати виборів в Україні.

І, власне, тими твердженнями ЦВК і заявою держдепартаменту США, я хочу розпочати нашу дискусію.

Слухаючи всі ці матеріали в ЦВК і так далі, до мікрофона рвався дуже енергійно, пан Беспалий. Отож, щоб його втихомирити, будь ласка, прошу.

Борис Беспалий

Дякую. Мене втихомирити легко, важче втихомирити буде людей незадоволенням таким рішенням. Наскільки легітимним є рішення ЦВК. Уявіть собі, що відповідно до процедури з дотриманням, навіть норми регламенту ВР чи ЦВК, чи хтось ухвалює закон про те, що сонце крутиться із Заходу на Схід.

Тобто, рішення повинно... Ну що воно, в числі того, стане чинним, ні, звичайно... Тобто, рішення воно повинно ще й ґрунтуватися на законі, а не просто прийняте бути повноваженим органом.

А, оскільки, ЦВК – це рішення приймала ґрунтуючись на наявних фальсифікаціях (ми аксіому не будемо тут доводити, тобто в деталях, ясно, що там масштабні фальсифікації), то, мені дається, досить близький був до істини Андрій Магера, який сказав, що цим самим ЦВК винесла собі, власне вирок.

І дуже символічно було закриття цього засідання Сергієм Ківаловим. І за тональності, і за змістом це нагадало відому історичну фразу матроса Желізняка, коли розганяли установчі збори в Росії “караул устал”, так і він сказав, таким чином, це виглядало так.

Знаєте, і вся ця ситуація з боку ЦВК виглядало б недотепним жартом, якби за нею не була така прихована загроза українській державності. Думаю безвідповідальне, необґрунтоване і не ґрунтоване на законі рішення.

Ірина Халупа

Дякую, пане Беспалий.

Пане Оніщук, від дня проведення другого туру виборів лунають різні заклики з боку міжнародного співтовариства. Від ЄС, від поодиноких членів ЄС, від США, від ОБСЄ, де всі говорять одним голосом про кричущі порушення, про грубі порушення у перебігу тих виборів.

Ось це, що ми щойно чули, що США, власне не визнають результати виборів в Україні. Але український уряд на всі ті заклики, на всі ті голоси абсолютно не звертає уваги, робить вигляд, що нібито їх не чує, чи їх немає. Чому? Чому Україна не прислуховується до Світового товариства і хоче бути у колі тих вільних демократичних народів?

Микола Оніщук

Природньо, що керівники і міжнародні інституції звертаються до уряду країни, маючи на увазі до українських властей. Коли йдеться про вирішення тих проблем, які склалися внаслідок проведення виборчої кампанії, зокрема, другого туру.

Разом з тим, ми розуміємо, що суб’єктами, які на цьому етапі безпосередньо причетні до вирішення суто виборчих проблем. І є ЦВК і відповідно судова система, куди учасники виборчого процесу оскаржили ті чи інші події пов’язані із встановленими результатами виборів в округах на дільницях і таке інше.

Якраз ось тут пані Ірина, під час початку передачі загострила увагу на дуже важливій темі, стосовно ролі судів і як співвідноситься нинішнє рішення ЦВК з тим, що зараз у судових органах України є ціла низка позовів, де оспорюються ті чи інші результати виборів на дільницях.

Ірина Халупа

Пробачте, я Вас на секунду переб’ю. Якщо, я не помиляюся, були зареєстровані якісь позови ще до оголошення остаточного результату ЦВК, так, мені здається, що це було, ні?

Микола Онійщук

Микола Оніщук

Закон, як добре відомо, надає 15 діб ЦВК для встановлення результатів виборів. Ці 15 діб включають в себе і встановлюють скорочені терміни. Наприклад, місцеві суди розглядають такі позови до 5 днів.

Всі судові суперечки мусять бути на час ухвалення остаточного рішення ЦВК вирішені. Тоді ЦВК приймає до уваги судові рішення, постановляючи остаточно. Разом з тим необхідно зауважити, що суди і судова система не пов’язані ніяким чином тим, що сьогодні ЦВК винесла відповідну постанову.

Якщо рішеннями судів, які будуть завтра, післязавтра, чи в наступні дні відповідно закону будуть виявлені і юридично зафіксовані, як судові рішення факти, які впливають на постанову рішення ЦВК в частині оголошення переможця, то це буде означати, що ЦВК повинно на підставі цих рішень скасувати своє сьогоднішнє рішення.

Ірина Халупа

Так що юридично ще не пізно? Чи це вже доконаний факт результати ті, які були оприлюднені? Чи є ще якісь можливості переглянути цю ситуацію, звернутись до тих порушень, про які всі говорили, і може справді чесно і відкрито підрахувати голоси і мати якусь реальну картину того, хто за кого голосував?

Микола Сірий

Я в меншій мірі заполітизований і мої слова, скажімо так, стороннього спостерігача з точки зору юридичної сторони цієї справи.

Те дійство, яке відбулося сьогодні в ЦВК є логічним завершенням того процесу фальсифікацій на виборах, який мав місце під час всього процесу фальсифікацій, який мав місце протягом всього виборчого процесу.

На ці чисельні фальсифікації постійно звертали увагу і учасники виборчого процесу і міжнародна спільнота. ЦВК сьогоднішнім дійством поставила себе, на мою думку, поза законом. Більше того, вона, на мій погляд, стала співучасником широкомасштабного злочину проти українського народу і своєю бездіяльністю відносно невиконання контрольних, управлінсько-контрольних функцій, по організації виборчого процесу на законній основі і своєю бездіяльністю щодо не реагування на кричущі порушення чинного виборчого законодавства і Конституції.

Те дійство, яке відбулося лише зовні за формою може вважатися таким схожим на рішення центрального державного органу, але за змістом воно не є законним. Тому говорити про легітимність цього рішення абсолютно недоречно.

Цієї думки дотримується величезна кількість юристів і в Україні, і ще більше поза Україною. Скажімо, переді мною лежить заява Київського юридичного товариства. Як мені відомо, то до цієї заяви приєднуються українські юристи.

В цій заяві зазначено, що в такій чисельній фальсифікації народного виявлення, яке мали місце фактично свідчать про те, що не залишилось жодної норми закону про вибори президента України, яка не була порушена.

Фактично діями влади були підірвані основи виборчого процесу права людини на те, щоб вибори відбулися на основі загального рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Не було ані загального, ані рівного, ані прямого виборчого процесу і не було таємного голосування.

Виборча комісія не помітила тих порушень, які помітив весь світ, яке помітило українське суспільство, яке стоїть сьогодні на вулицях Києва, міст і сіл. Нехтування волею народу є нічим іншим як спробою здійснити державний переворот, надати цьому державному перевороту зовньо юридичної форми. Але за змістом, я ще раз підкреслюю, що ці дії будуть потребувати серйозної кримінальної кваліфікації.

Ірина Халупа

Пане Беспалий, президент звинувачує “НУ” і БЮТ в державному перевороті, юрист Микола Сірий, юрист, кандидат юридичних наук, що це все, що відбувалося, ті всі грубі порушення і те, що ЦВК намагається легітимізувати, то це теж є своєрідний державний переворот.

Борис Беспалий

Не теж, а єдиний. Приклади кричущих порушень я міг би навести, але я хочу продовжити тезу, що далі робити. Дійсно, давайте застосуємо принцип верховенства права, який покладений в основу української та інших демократичних конституцій. Текст конституції у нас демократичний.

Якщо якийсь орган державної влади не виконує своїх повноважень. Наприклад, суд відмовляється судити і т.д. То що ці повноваження зависають у повітрі? Звичайно, ні. Тоді інший орган, який його утворив бере це питання.

ЦВК не виконує повноважень. ЦВК утворене ВР. Отже, ВР, яка до речі, не є лише законодавчим, але і представницьким установчим органом, саме вона від імені народу ухвалила Конституцію, мала всі можливості взяти питання до свого відання раз ЦВК вибори фактично саботувала.

Ірина Халупа

Але ж цього не вдалося.

Борис Беспалий

Не вдалося. Абсолютно погоджуюсь. Тоді продовжимо правову логіку і задаємось питанням: “А хто ж утворив ВР?” Український народ, який є єдиним сувереном і звертаємось до ст. 5 Конституції України, ч.2 ст.5: “Носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади”.

Отже, якщо утворені відповідно до закону органи державної влади, як ВР і ЦВК не виконали повноважень ...

Ірина Халупа

Пане Беспалий, півмільйона цього народу стоїть там на Майдані, якщо все докупи з’єднати, то кількам мільйонів стоять на вулицях України, що ви їм скажете? Що вони мають управляти державою?

Борис Беспалий

Взагалі-то народ і управляє державою тільки у різний спосіб.

Ірина Халупа

Він довіряє вам – політикам, щоб ви нею управляли.

Борис Беспалий

Я вибачаюсь, одним довіряє, іншим ні. Нам, на щастя, довіряє. Але він виконує це і безпосередньо. Вибори – це є форма прямої і безпосередньої демократії. Референдум є форма прямої і безпосередньої демократії, петиційні і інші кампанії.

Ірина Халупа

Але він на вулицях, бо політичні процеси не спрацьовують. Все це, що написано в законах не спрацьовує, а ви читаєте Конституцію.

Борис Беспалий

Те, що відбувається на вулиці, це я підвожу саме юридичну базу, це є конституційне законне право народу здійснювати безпосередню демократію тоді, коли органи державної влади ... . Цього не буде. Це можна кваліфікувати як народний віче, яке може приймати відповідні рішення.

Ірина Халупа

Давайте подивимось на ситуацію реально. Як довго народне віче може працювати?

Микола Сірий

Я б не боявся цього питання ...

Ірина Халупа

Ніхто цього не боїться, але просто з реальних міркувань люди не можуть стояти на вулиці завжди.

Борис Беспалий

Це Ви Кучму цитуєте, а насправді зовсім інакше.

Ірина Халупа

Я Кучму ніколи не цитую, тільки, коли в нього крилаті цитати.

Борис Беспалий

Це була фраза: “Україна – не Грузія”. Вона дійсно не Грузія, вона в 10 разів більша. Я думаю, що народ здатний захистити права. Це не є питання часу. До речі, часу не треба так багато. І оскільки ми у себе дома, то ми можемо стояти скільки нам треба.

Микола Сірий

Я б не боявся цього питання, що народ управляє. Народу не потрібно довго управляти. Народу потрібно вирішити принципове питання захистити своє виборче право. Для цього народ вийшов на вулицю. Він захистить це право, я впевнений.

Наша історія є свідченням того, як народ захистив своє право ми всі пам’ятаємо ГКЧП, “Лебедине озеро”, яке ми спостерігали. Чим це закінчилось? Це закінчилось тим, що народ став на вулицю і поуправляв державою трошки недовго, але досить ефективно.

Борис Беспалий

Рівно рік грузинській революції троянд.

Микола Сірий

Це буде так само і в нас.

Ірина Халупа

Пане Оніщук, вуличне управління і прекрасна Конституція, яка має низку дуже добрих статей, які здебільшого не дотримуються в Україні.

Микола Оніщук

Ви правильно зауважили, пані Ірино, що в демократичній країні влада здійснюється через інститути і органи, які створюються в тому числі і завдяки безпосередній чи представницькій демократії. Всі ці органи, насамперед, уряд повинні виконувати волю тих, хто їх обрав чи призначив.

Я хочу сказати, можливо, буде слушно, що найпотужніші демократії світу розробили такі засадничі юридичні принципи, які говорять наступне: “Ми вважаємо за самі очевидні істини, що всіх людей створено рівними, що Творець обдарував їх певними невідбірними правами, до яких належать життя і свобода (про те, про що ми сьогодні говоримо, право голосувати і бути обраним – це одна із свобод, можливо, найголовніша) і прагне до щастя, що уряди становляться між людьми на те, щоб забезпечувати ці права, а влада урядів походить із згоди тих, ким вони управляють”.

Я думаю, що люди вийшли на вулиці для того, щоб забезпечити цей засадничий принцип діяльності любої держави і системи.

Ірина Халупа

Пане Оніщук, ніхто цього не перечить, але чи влада дасть їм цю можливість захистити цей принцип?

Микола Оніщук

Ви знаєте, багато країн і суспільств ці проблеми вже вирішували. І вирішували, до речі, більш чи менш успішно, але завжди долали такі проблеми.

Ми всі пам’ятаємо з вами, що радянська держава не передбачала радянської системи незалежності країн, які входили в Радянський Союз. Але народи проголосували, вийшли на вулицю і здобули незалежність.

Це теж, до речі, не було передбачено ніякими законами радянської держави і не було передбачено навіть Конституціями цих країн. Але народ добув це право, в тому числі завдяки своїй волі.

Ірина Халупа

Ми тут говоримо про людей на вулиці, про політичні інституції, тобто все, що відбувається сьогодні в Україні, але більшість аналітиків, журналістів і міжнародна спільнота дивляться на ситуацію в Україні, як на певне роздоріжжя, що уряд Президента Кучми, уряд Януковича хочуть зберегти ситуацію в Україні такою, якою вона є. Це статус КВО, це підкорення Москви, це те, що було і хай воно ще буде на довгі роки.

З Ющенком Захід і ті всі люди, які вийшли на вулиці українських міст протягом останніх трьох днів, в цій особі бачать інший вихід, вони бачать можливість, вони бачать щось світле, вони бачать для себе добре майбутнє.

Вони бачать можливість з таким президентом відбороти свою країну: зробити її відкритою, зробити її демократичною, зробити її такою країною, якою будуть пишатися, що їм тут буде добре жити, вони будуть гідно заробляти гроші власним трудом, не будуть змушені поневірятися по світах і так далі.

Чому, власне, такий супротив у цьому засадничому такому переході від одної системи до другої? Чи це просто питання, що якась там жменька людей накопичила стільки грошей і не хоче з ними розпрощатися, чому так важко перейти на іншу систему координат, пане Беспалий?

Борис Беспалий

Після того гімну свободі і Україні, які Ви у своєму питанні проспівали, мені тут додати просто нічого. Чому вони тримаються за корита, я думаю, це питання риторичне, це всі розуміють.

Але я хотів би відповісти і поставити питання, а що власне значить: влада дасть чи не дасть народу захистити свій вибір? Хто, зрештою, в хаті господар?

Ірина Халупа

В моїй хаті – я...

Борис Беспалий

... і в своїй хаті – українці. Ми вибороли незалежність і в парламенті українському, і на майданах. І, до речі, всі, хто виборювали незалежність України, сьогодні з Ющенком. Назвіть хоч одного члена команди Януковича, хто тоді боровся за незалежність.

Просто наша національно-визвольна демократична революція чи еволюція активно проходить в два етапи. 15 років тому вирішені національні завдання, зараз будуть демократичні.

І зверніть увагу, що три дні масових акцій, і жодного розбитого носа. Це здатність українців мирно, толерантно... от сьогодні немає сонця, а сонячним помаранчевим кольором вся Україна.

Ірина Халупа

З добрим гумором і добрим настроєм...

Борис Беспалий

Тобто я переконаний: я вірю в Україну, я вірю в українців, я нас вітаю з тим, що ми стали справді повноцінними громадянами.

Сьогодні Україна є окрасою Європи.

Ірина Халупа

Ми якраз багато говоримо про цю вулицю, про цю демократію, про це вуличне управління, яке відбувається майже в кожному українському місті протягом останніх двох днів.

Давайте послухаємо трохи цієї вулиці. Там побували дві наші колеги: Ірина Перешило, яка підготувала цей матеріал, і Марина Пирожук, яка зараз розповість, чим закінчується вулична демонстрація сьогодні.

Респондент 1

Я Дмитро з Вінниці. Вчора ми добиралися електричкою.

Ірина Перешило

Хто зініціював поїздку?

Респондент 1

Це чистий ентузіазм. Ми тут будемо залишатись доти, доки влада не визнає своєї провини, доки ми не доб’ємося свого. Тобто чесних виборів, чесних результатів, оголошення, власне, президентом Ющенка Віктора Андрійовича. Я переконаний, що ми вистоїмо.

Ірина Перешило

А що ви сьогодні обідали, як вас тут забезпечують харчами?

Респондент 1

Тут є допомога і від людей з народу, є й тут самі готують.

Ірина Перешило

Де ви ночуєте?

Респондент 1

В наметах.

Ірина Перешило

Так ви ж мерзнете.

Респондент 1

Як вам сказати, за правду можна й померзнути.

Ірина Перешило

Скажіть будь ласка, ви – киянки?

Респондентка

Киянки.

Ірина Перешило

Як давно ви вже на Майдані, на Хрещатику?

Респондентка

Я зараз іду додому, щоб вийшла сюди дочка, вона також вчитель. У нас вдома старенька хвора бабуся, нам не можна її лишати. Ми міняємося, першу ніч моя дочка ночувала тут на підтримку, зранку кави попила, і знову на Майдан.

Я дуже рада, що наш народ почув те, що колись ще перед виборами просив Ющенко: народе мій, встаньте хоч трішечки з колін. Але я дивлюся, що вони на повні ноги встали, і дуже рада з цього.

Ірина Перешило

З якого Ви міста?

Респондент 2

Ми з Криму, Сімферополь.

Ірина Перешило

Коли приїхали?

Респондент 2

4 дні тому.

Ірина Перешило

Яким чином добрались?

Респондент 2

Автобусами. Зібрались, сіли на автобуси і приїхали.

Ірина Перешило

Скільки вас?

Респондент 2

Приїхало нас 26 чоловік, сьогодні поїздом приїхало ще 20 чоловік, ще завтра повинні під’їхати 20 чоловік. Це те, що тільки я знаю, але кажуть, що приїхало ще з Сімферополя з Криму біля тисячі.

Настрій у народу бойовий, готові йти всі до перемоги. Ми за народного президента, якого вибрав весь український народ.

Респондент 3

Не можна бачити біля керма влади українського народу злочинця, який раніше сидів, який карно був наказаний, це не по-людськи.

Респондент 4 (переклад з російської)

По українським законам людина, яка сиділа, вона не може піти працювати навіть в органи міліції, а тут в президенти... До того ж, як ми знаємо, Янукович навіть не служив в армії, а він був ще й головнокомандуючий військовими силами нашої армії. Це просто нікуди не годиться, абсурд.

Респондент 5

Познайомилися ми в перший день з Вальдаром, як приїхали сюди в понеділок . Як спілкувались, ми дійшли до такої думки, що Україна є єдина.

І те, що влада зараз говорить, що Ющенко і опозиція хоче країну ділити, це не є правда, ви знаєте, що народ - єдиний. Від Криму до Львова. Так, хлопці?

Ірина Перешило

Скажіть, Вальдаре.

Вальдар (переклад з російської)

Саме так. Народ є єдиний, чесний, він не розділений, як нас зараз ділять. Показують те, що відбувається зараз на площі. Всі регіони України представлені тут. А ділять нас ті, хто хоче владувати по принципу: розділяй і володій.

Тому що їм буде легше жити тоді, коли ми розділені. А коли ми єдині, вони нічого з нами не зроблять. Ми будемо стояти до переможного кінця.

Респондент 6

Я біолог за фахом. Працюю доцентом, викладачем. Студенти не прийшли на заняття, то я прийшов до своїх студентів, щоб з ними спілкуватися, щоб допомогти їм вистояти.

Мені здається, що зараз є гарний простий вихід з цієї ситуації. Треба команді Ющенка виступити з такою ініціативою, щоб переголосувати ті округи і ті дільниці, де допущені великі порушення закону. Це великий вихід – сідати за стіл переговорів і не погоджуватися з порушеннями закону.

Якщо комісія, прес-центр виборчкому не здатні довести діло так, як потребує законодавство, треба проголосувати, це нейтральний такий вихід.

Якщо Янукович говорить, що за нього проголосували ці регіони, хай вони ще раз доведуть, але щоб були спостерігачі, щоб відбулося все законодавчо, так як того потребує законодавство.

Ірина Халупа

Учасник демонстрації на Майдані Незалежності. Марино, ти щойно повернулася з вулиці і чула ті голоси, які пролунали в цьому матеріалі. Що ти ще зафіксувала?

Марина Пирожук

Так. Добрий вечір всім. На майдані якраз виступає Ющенко разом зі своїми соратниками, і він сказав, що результатами виборів, які сьогодні озвучила ЦВК, влада хоче всіх поставити на коліна.

Ющенко закликав мітингувальників не впадати у відчай від цієї інформації, триматися до кінця. Він також повідомив, що координаційна рада “Сила народу” утворила комітет порятунку, який бере на себе відповідальність за захист демократії в країні.

І ще одне рішення ухвалила “Сила народу”. За словами Ющенка, проводити безстроковий страйк в країні.

Ірина Халупа

Ти побувала в обох таборах сьогодні. Не лише в тих, хто підтримує Ющенка, але й тих, хто приїхав на підтримку Януковича.

Марина Пирожук

Вранці вони розмістили невеличке наметове містечко біля стадіону “Динамо”, але зараз там жодних наметів немає, там зараз залишились кілька людей з Донецька. Вони не знають що їм робити, куди їм далі рухатися.

Частина їх товаришів пішла до ЦВК. Доки я з ними спілкувалася, прихильники Ющенка вішали їм помаранчеві стрічки, і вони так в процесі переходили до того табору.

Але у відвертій розмові вони зізналися, що отримали по тисячі гривень. І в разі, якщо вони стоятимуть тут теж до певного періоду, до якого, вони й самі не знають, то отримають ще по тисячу гривень.

Ірина Халупа

Так що їм не були надані якісь чіткі бажання чи вказівки?..

Марина Пирожук

Інструкцій вони не отримали, вони вранці їх зібрали, як вони самі кажуть, понапихали переповнені літаки і кілька рейсів відправили до Києва.

Так само приїхали поїздом вчора багато молодих людей, але інструкцій певних з приводу того, як їм поводитися, тут вони не отримали. Саме тому вони порозбігалися.

Саме тому, де вранці ще було наметове містечко, там залишилося буквально кілька осіб. Хлопці розгублені, до них підходять кияни. Я сама була свідком, як якийсь дідусь їх зваблював, пояснював ситуацію, яка зараз в Україні відбувається, запрошував на ночівлю. І вони, схоже, схиляються, тобто дуже багато людей уже перейшло в табір Ющенка, і вони вже разом. Посміхаються.

Я так само спілкувалася сьогодні з представниками військових підрозділів, вони так само посміхаються і кажуть, що не підуть проти народу.

Ірина Халупа

Що ж, наша передача завершується, наступає ніч, і, як останні два вечори, всі очікують, що, власне, вночі можуть відбутися якісь провокаційні дії. Ми завершуємо цю передачу і надіємося, що такого не буде.

Дякую всім учасникам сьогоднішньої передачі. А це були народні депутати Микола Оніщук, Борис Беспалий і кандидат юридичних наук від інституту держави і права НАН Микола Сірий.

Слухайте українську “Свободу” і шануймося!

ІНШЕ З МЕРЕЖІ



Загрузка...
XS
SM
MD
LG