Доступність посилання

ТОП новини

Як США каратимуть українську владу за виборчі порушення?


Сергій Драчук

Прага, 24 листопада 2004 – Дедалі більше міжнародних організацій і окремих країн засуджують дії української влади в перебігу виборів і вимагають від неї чесних результатів цих виборів. Серед них, наприклад, і Сполучені Штати Америки, які також погрожують якимись можливими санкціями чи переглядом узаємин. Але що вони зможуть дійсно зробити, якщо українська влада не прислухається до попереджень?

Одним із інструментів упливу може бути відмова надавати візи громадянам України, підозрюваним у причетності до шахрайства на виборах, нагадує директор Програми Росії й Євразії Центру стратегічних і міжнародних досліджень у Вашинґтоні Селист Воландер, – і це може стосуватися не лише самої політичної верхівки, а й сотень інших осіб, включно з виборчими урядовцями, політиками, правоохоронцями чи впливовими підприємцями. На думку Воландер, сигнал для цих людей такий: „Дбайте, що ви робите, вже сьогодні – бо ваші перспективні плани вписатися в міжнародну спільноту, стати успішними підприємцями, вибиратися з України й відвідувати чудові місцини для відпочинку в Європі й Сполучених Штатах – усі вони можуть опинитися під загрозою“. І коли я була в Україні на початку жовтня, там говорили, що цей сигнал не просто сприйняли – він уже викликає чималий переляк серед такої еліти”.

Як каже дослідниця, США й Європейський союз можуть об’єднати зусилля й також заморозити чи й арештувати майно й кошти таких людей за кордоном.

Та великих можливостей для впливу на становище в Україні США не мають, уважає Селист Воландер, – але рівновагу, на її думку, в поєднанні з зовнішнім тиском допоможе втримати внутрішній тиск, який існує в самій Україні, тож якісь різкі дії з боку США й не потрібні.

А чільний дослідник Програми Росії й Євразії іншого вашинґтонського центру, Фонду імені Карнеґі за міжнародний мир, Анатол Лівен каже, що можливі різкіші дії США мали б неґативні наслідки – наприклад, якби США запровадили санкції проти України, їх назвали б лицемірами, бо Вашинґтон надає підтримку цілій низці режимів, на кшталт Узбекистану чи Саудівської Аравії, які аж ніяк не демократичні.

Крім того, тиск США міг би підштовхнути українську владу до ще тісніших узаємин із Москвою, а саме цього хотів би уникнути Вашинґтон, каже дослідник.

На думку Лівена, якщо буде доведено, що вибори були сфальшовані і Віктор Янукович здобуде президентську посаду незаконно, найбільше, що варто буде зробити США, – це триматися осторонь України, але не переривати зв’язків із нею: “У перспективі міра ізоляції цієї влади, як-то міжнародне засудження, відмови в візах тощо, якщо вона буде належно відкалібрована, гадаю, матиме за наслідок і збереження певного демократичного процесу в Україні, і повернення України знову ближче до Заходу”.

Як каже Анатол Лівен, США мають понад усе опиратися прагненню чинити надто сильний уплив, бо ризикують наробити більше шкоди, ніж користі.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG